Ali Ekber Yıldırım Kimdir?

Ali Ekber Yıldırım kimdir?

Dünya Gazetesi’nde 28 yıldan beri gazetecilik yapıyor. Muhabir,haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak çalıştı. Tarım konusunda uzmanlaştı ve 20 yıldır tarım yazıyor. Tarım,gıda,hayvancılık konularında ulusal ve yerel televizyonlarda sıklıkla görüşüne başvuruluyor.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2010’da “Yılın Gazetecisi” seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Nezih Demirkent Özel Ödülü dahil ekonomi gazeteciliği ve tarım yazılarından dolayı aldığı çok sayıda  ödülü var. Dünya Gazetesi’nde haftada iki gün köşe yazısı yazmanın yanı sıra 4 Mevsim Tarım Dergisi’nin Yayın Yönetmenliğini sürdürüyor.

Ali Ekber Yıldırım (Dünya Gazetesi Tarım Yazarı)
Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu(İletişim Fakültesi) Gazetecilik Bölümü’nden 1987’de mezun oldu. Okul yıllarında çeşitli dergilere röportajlar yaptı.
Gazeteciliğe ANKA Haber Ajansı’nda başladı.
Dünya Gazetesi’nde 1988 yılından bu yana muhabir, haber müdürü ve İzmir Temsilcisi olarak görev yaptı. Gazetenin Kurucusu Nezih Demirkent’in yönlendirmesi ile 1996’dan beri tarım yazıları yazarak bu alanda uzmanlaştı.
TRT’de 22 yıl aralıksız yayınlanan Bu Toprağın Sesi Programı’na uzun süre danışmanlık yaptı.
Mezun olduğu Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 5 yıl “Gazete Haberciliği” ve “Haber Değerlendirme” dersleri verdi.
İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde 4 yıl süreyle Başkan Yardımcılığı yaptı.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından 2010 yılında Haber ve Ekonomi dalında Yılın Gazetecisi seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Nezih Demirkent Özel Ödülü dahil ekonomi gazeteciliği ve tarım yazılarından dolayı aldığı çok sayıda ödülü var.
Dünya Gazetesi’nde tarım yazarlığı ve grubun yayın organı 4 Mevsim Tarım Dergisi’nin Yayın Yönetmenliğini sürdürüyor.

Anadolu’nun ve tarımın sesi oldu

Bir yandan DÜNYA Gazetesi kendi örgütlenmesini, kendi kurumsal kimliğini oluştururken, bir yandan da Anadolu’nun sesi olma özelliğini geliştiriyordu.Gazeteyle birlikte bizim de kişiliğimiz,hayata bakışımız,gazetecilik anlayışımız şekillendi. Bu nedenle çok şanslıydık. Nezih Demirkent gibi usta bir gazeteci ile ve bağımsız,tarafsız gazetecilik yapan DÜNYA’da çalıştığımız için.

Nezih Bey, bilgisini paylaşmayı, çalışanların ve özellikle alanında uzman kişilerin gazete ile sıkı bir bağ kurmasını çok önemserdi. Arşivimi karıştırırken “Dünya Aylık Bülten” adıyla daktiloyla yazılıp çoğaltılan kurum içi bültenin ilk sayısını buldum. Nezih Bey’in ilk sayfadaki yazısı, 30 yıllımızın hatta DÜNYA Gazetesi’nin 38 yıllık geçmişinin temel harcını oluşturuyor.
Nezih Bey biz DÜNYA’lılara şöyle sesleniyor:

” Gazetecilikte iki konuda hasis (cimri,pinti) olamazsınız. Biri bilgilenme,diğeri de eleştiri.
Meslek hayatınız boyunca hep bilgilenme ihtiyacını duymalısınız.Ben bilirim,demek şansınız yoktur. Çünkü aldanmak her insanın en büyük eksiğidir.Öğrenmek için çaba sarf edecek,okuyup araştırmaktan,dinlemekten kaçınmayacaksınız.
Bunun yanı sıra yazdığınız her haberin beğenildiğini sanmak veya yazılarınızın büyük ilgi topladığını kabullenmek sizi çok kere yanlışa itebilir. Bunun için eleştiriye açık olmanız gerekir. Çünkü bu sayede kendinizi geliştirme imkanını elde edebilirsiniz.”

Bu anlayış geçen 30 yılımızın temel felsefesi oldu. Haber,yazı yazarken hep doğru bilginin peşinde olduk.

Gazetenin İzmir Bürosu’ndaki yeni yapılanma çerçevesinde 1995 yılında İzmir Haber müdürlüğü görevini üstlendim. Haber müdürlüğü devam ederken, Nezih Bey’in önerisi ile 1996’da tarım yazmaya başladım. Medyanın, “köylüler gazete okumaz” diyerek görmezden geldiği, sayfalarında yer vermediği tarım sektörünün geleceğini yıllar önce gören bir vizyona sahip olan Nezih Bey’in gazetesi DÜNYA, iki yıl sonra 1998’de tarım sayfası yayınlayan ilk gazete oldu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.