Uluslararası Kısa Film Festival Duyurusu ~ Short Shorts (Japonya)

Short Shorts Film Festival & Asia 2017
Kısaların Kısası Film Festivali & Asya 2017

Kısaların Kısası Film Festivali & Asya 2017

Short Shorts Film Festival & Asia 2017

Japonya, Tokyo’da 2 – 13 Haziran 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan festival 7 bölümden oluşmaktadır. Bunlar;

 1. Uluslararası Yarışma
 2. Asya Uluslararası Yarışma
 3. Japonya Yarışması
 4. Dünyayı Kurtarın! Yarışması
 5. CG Animasyon Yarışması
 6. Müzik Videoları Yarışması
 7. Sinematik Tokyo Yarışması

Bizi daha çok beşi ilgilendirmektedir. Asya Uluslararası Yarışma’ya Japonya dışındaki tüm ülkeler ve Japonya Yarışması’na ise sadece Japonlar katılabildiğinden meraklılar katılım koşullarını kendileri inceleyebilirler.

Uluslararası Yarışmaya Katılım Koşulları ve Genel Kurallar

 • Short Film Depot internet adresinden yapılacak olan başvurularını şu tarihler arasında kabul edilecek: 1 Ağustos 2016 – 30 Eylül 2016. Eğer DVD göndermeyi seçerseniz posta damganızın en geç 30 Eylül 2016 tarihinde vurulmuş olması gerekmektedir.
 • 30 Ağustos 2016’ya kadar yapılan başvurular ücretsizdir. Bu tarihten sonra belli bir ücret kabul edilmektedir. Daha detaylı bilgiler için http://www.shortshorts.org/ adresine bakabilirsiniz.
 • Eğer filminiz Japonya’da herhangi bir şekilde daha önce gösterildiyse (festivaller, internet, herhangi bir medya aracı vs.) filminiz diskalifiye olacaktır. Yabancı sitelerde gösterim bu kuralın dışındadır.
 • Müzik videoları dışında (onlar için ayrı bir kategori bulunuyor) her tür filminizle katılabilirsiniz.
 • Formatlar:

NTSC/PAL DVD veya Yüklenmiş Dosya

Eğer filminiz seçilirse şu formatlardan birini seçmek durumundasınız: Apple ProRes Dosyası, NTSC HDCAM, HDV, Dijital Betacam, Betacam SP, DVCAM veya MiniDV.

 • Bütün katılımcılar üç kategoride incelenecek ve hangisine uygunsa o kategoride değerlendirilecektir. Kategoriler Uluslararası, Asya ve Japonya olmak üzere üç tanedir. Yönetmenin milliyeti, çekim yeri, filmin dili, film kadrosunun milliyeti ve kaynaklar bu değerlendirmede göz önüne alınacaktır.

Asya Uluslararası Yarışmada Değerlendirilecek Ülkeler: Afganistan, Bangladeş, Butan, Brunei, Kamboçya, Çin (Çin Cumhuriyeti, Hong Kong, Makau, Tayvan), Doğu Timor, Fiji, Endonezya, İran, Irak, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Laos, Malezya, Maldivler, Moğolistan, Myanmar, Nepal, Pakistan, Papua Yeni Gine, Filipinler, Singapur, Güney Kore, Sri Lanka, Tacikistan, Tayland, Türkmenistan, Özbekistan, Vietnam.

 • 25 dakika ve altında olan filmler kabul edilecektir. İstisna yoktur. 25 dakikaya bitiş ve başlangıç, yani her şey dahildir.
 • Filmler 1 Haziran 2015 sonrasında üretilmiş olmalıdır. Bütün kategoriler için geçerli bir kuraldır.
 • Eğer filminiz İngilizce veya Japonca dışında bir dildeyse İngilizce altyazı eklenmesi zorunludur.
 • Ödüller:

En İyi Kısa (Uluslararası): 600,000 Yen

En İyi Kısa (Asya): 600,000 Yen

En İyi Kısa (Japonya): 600,000 Yen

Seyirci Ödülü (Uluslararası): 200,000 Yen

Seyirci Ödülü (Asya): 200,000 Yen

Seyirci Ödülü (Japonya): 200,000 Yen

Ödüller istenildiği takdirde değiştirilebilir.

 • Kayıt Koşulları: http://www.shortfilmdepot.com/ internet adresinden online başvurunun tamamlanması gerekmektedir. Sonrasında filminizi short film depot adresinden online olarak yükleyebilir veya NTSC/PAL DVD olarak bitmiş filminizi gönderebilirsiniz. DVD’ler DVD oynatıcılarıyla uyumlu olmalıdır. Bunun dışında film dosyaları kabul edilmeyecektir. DVD gösterimleri geri gönderilmeyecektir. Bitmemiş çalışmalar kabul edilmeyecektir. Eğer birden fazla filmle katılıyorsanız, bütün filmleri tek bir DVD’de toplayabilirsiniz ama DVD’nin üzerine her bir başlığın görünür bir şekilde yazıldığından da emin olmalısınız. Her bir film için de ayrı ayrı başvurmak zorundasınız. Kayıtlarda film dışında herhangi bir materyal gönderilmemesi rica olunmaktadır.
 • Adres:

Short Shorts Film Festival & Asia 2017

“… Competiton” (Noktalı yere katılmak istediğiniz kategoriyi yazacaksınız.)

4F SSU Bldg. 4-12-8

Sendagaya, Shibuya-ku

Tokyo 151-0051 Japan

 • Gönderim maliyetlerinin tamamı gönderene aittir. Bütün gönderilerin üzerinde şu ibare bulunmak zorundadır: “No commercial value. Non-pornographic. For cultural purposes only.”
 • Seçim sonuçları 2017 Nisan sonuna doğru internet adresi üzerinden açıklanacaktır.
 • Festival Turu: Seçilen bütün filmler Tokyo’da gösterilecektir ama diğer şehir turlarının tarihleri değişmektedir. Bu şehirler arasında Singapur, Los Angeles, Meksico City, Malezya ve dahası yer almaktadır. Seçilen bütün filmler her şehirde gösterilmeyecektir. Film yapımcılarına eğer filmleri seçilirse hangi şehirlerde gösterileceği e-posta yoluyla bildirilecektir.

Dünyayı Kurtarın! Yarışması hakkında Genel Kurallar

Katılım koşulları, uluslararası yarışma ile hemen hemen aynıdır. Formatlar, filmin süresi, altyazılar vs. değişmemektedir. Kısa filmin konusu biraz değişmektedir. Bütün türlerde katılım serbesttir ama konu çevreyle ilgili olacaktır. Yapım yılı önemli değildir. Ödül; 500,000 Yen’dir. Katılım tarihleri 1 Ağustos 2016 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasındadır.

CG animasyon Yarışması

Bilgisayar yapımı animasyon filmleri kabul edilecektir. Tür kısıtlaması yoktur. Yapım yılı, altyazı, filmin süresi, film formatları, filmin dili gibi kurallar Genel Kurallar’dan farklı değildir. Yarışmanın ödülü 600,000 Yen’dir. Katılım tarihi 1 Ağustos 2016- 31 Ocak 2017 tarihleri arasındadır.

Müzik Videoları Yarışması

Katılım tarihleri 1 Ağustos 2016 – 28 Şubat 2017 tarihleri arasındadır.Müzikler konusunda gerekli telif hakkı izinlerinin alındığına emin olunmalıdır. Eğer video seçilirse artistle ilgili yazı ve resimler talep edilebilmektedir. Videoların belli bir süresi yoktur. Ödül 300,000 Yen’dir. Bunlar dışındaki kurallar Genel Kurallarla aynıdır.

Sinematik Tokyo Yarışması

Yarışmanın konusu Tokyo! Ödülü de 1,000,000 Yen! Tokyo’yla, onun hatıralarıyla, Tokyo izlenimleriyle veya Tokyo ile ilgili bir deneyim sunan Tokyo dışındaki yerlerle ilgili filmlerinizi bu kategoriye gönderebilirsiniz.  Katılım tarihleri 1 Ağustos 2016 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasındadır.Filmin üretim yılı belirtilmemiştir. Diğer kurallar Genel Kurallar’la aynıdır.

Kaynak

Short Fim Depot

Short Shorts

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.