Uluslararası Kısa Film Festivali Duyurusu – CineGlobe Uluslararası Film Festivali 2017

Uluslararası Kısa Film Festivali CineGlobe 2017 İsviçre
Mitler ve Gerçekler (CineGlobe 2017)

7. CineGlobe Uluslararası Film Festivali 2017

7th CineGlobe International Film Festival 2017

Cenevre, İsviçre’de 21-26 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenecek olan 2017 CineGlobe Uluslararası Film Festivali’ne katılmak için bazı koşulları yerine getirmeniz bekleniyor. Kurallara geçmeden önce festivalin üç yarışmadan oluştuğunu belirtmek gerekiyor. Her film sadece bir yarışmaya kayıt edilebilir. Bu festivale daha önce göndermediğiniz bir filmle katılabilirsiniz (aynı filmi bir daha göndermenin anlamı yok). İster amatör ister profesyonel olun, bu yarışmalar hemen hemen herkesin katılımına açık.Festivalin iş ortakları ile jüri üyeleri yarışmalara katılamıyor.

Kurgu Yarışması: En çok 15 dakika uzunluğunda olan filmlerin 1 Ocak 2014 tarihinden sonra yapılmış olması gerekiyor. (Jenerik hariç  15 dakika)

Belgesel Yarışması: En çok 30 dakika uzunluğunda olan belgesellerin 1 Ocak 2014 tarihinden sonra yapılmış olması gerekiyor. (Jenerik hariç 30 dakika)

Bir Dakika Yarışması: Herhangi bir türde olan 1 dakikalık kısa filmlerin 1 Ocak 2014 tarihinden sonra yapılmış olması gerekiyor. Bir dakikadan az olan filmler için yarışmanın bu bölümüne başvurulması gerekiyor.

FESTİVALİN TEMASI: MİTLER ve GERÇEKLER

Başvurulan filmlerde temaya ve aşağıda verilen göreve sadık kalması bekleniyor. Filmin kurgu veya belgesel olması bu durumu değiştirmiyor.

Mitler ve Gerçekler

Günümüz bilgi çağında birbirimizle neredeyse ışık hızında iletişime geçebiliyor, dakikalar içinde milyar sayıda kişiye mit ve gerçek hikâyeleri yayabiliyoruz.  Gerçeklerin düşüncelerle aynı ağırlığı olduğu gerçek ötesi toplumun çöküşüyle birlikte kaliteli bilgiyi kötü bilgiden nasıl ayırt edebiliriz? Doğru olup olmadığını sorgulamadan neleri itirazsız kabul ediyoruz? Hepimizin bir hikâyesi var ama çocuklarımızın geleceğini belirlemede ne gibi rolleri olabilir? CineGlobe 2017, bizim dünyayı anlayış biçimimize sızmış olan mitleri gerçekleri anlamanın birçok yolunu inceleyecek, sorular üretecek ve gerçeğin ne olduğunu anlamaya çalışacak. Gerçek nedir?

YANİ, siyasî, sosyal ve bilimsel anlamda bilginin önemine vurgu yapılacak ve gerçek ile kurgu arasındaki o belirsiz bölge mercek altına alınacak. İlginç bir konu, yaratıcı yönetmenlerini bekliyor!

Kurallar

  • Festivale katılan bütün filmler Short Film Depot internet sitesi (http://www.shortfilmdepot.com/) üzerinden kayıt edilmelidir. Başvuranlar, internet sitesi üzerinden kayıtlarının durumunu görebilirler. Filminizi kayıt etmeniz demek festivalin tüm kuralları kabul etmiş olmanız demektir.
  • Festivalin dili İngilizce ve Fransızca’dır. Filmin dili İngilizce veya Fransızca YA DA altyazı İngilizce veya Fransızca olmalıdır. Katılımcılar onaylarının alınmasına gerek olmadan filmlerine İngilizce veya Fransızca altyazı eklenmesine onay vermiş sayılıyorlar.
  • Festivale son başvuru tarihi 31 Aralık 2016. Bu tarihten sonra gönderilen veya festival için kararlaştırılan film uzunluklarını aşan filmler değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Bir filmi Short Film Depot ile kayıt ettikten ve festival yarışmasına katıldıktan sonra bir ön izleme kopyasının (herhangi bir altyazı gömülü bir şekilde) www.shortfilmdepot adresine yüklenmesi gerekmektedir. DVD’ler artık kabul edilmeyecektir.
  • Festival tarafından belirlenen bir komite festival programını seçecektir. Bu komite istediği değişikliği yapmakta özgürdür.
  • Filmleri seçilen katılımcılarla e-posta yoluyla iletişime geçilecektir ve bu kişiler filmlerinin durumunu Short Film Depot adresinden takip edebileceklerdir. Yine bu kişilerden filmlerinin yüksek kaliteli bir kopyaları istenecektir. Analog format ve kasetler kabul edilmeyecektir. Eğer istenen bu yüksek kaliteli kopya 4 hafta içinde gönderilmez ve/veya gerekli teknik şartları sağlamazsa, organizasyonu yapanlar filmin ellerinde olan kopyasını gösterebilir veya bu filmi festivalden çekebilirler. Seçim onların.
  • Filmi organize edenler kayıtlı filmlerle ilgili geri bildirimde bulunmayacaklardır.

Ödüller

Her yarışmada ikişer ödül vardır.

“Altın CineGlobe”:  Festival yönetimi tarafından oluşturulan profesyonel bir jürinin verdiği EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ

“CineGlobe Seyircinin Favorisi”: Festival gösterimleri sırasında halk oylamasıyla seçilen film.

Her yarışma için jürinin tartışmaları/kararlaştırması, jürinin başkanlığında yapılacak ve halka açık olmayacaktır. Jürinin kararları nihaidir ve itiraz edilemezdir. Bütün ödüller festivalin sonundaki bir tören ile duyurulacaktır. Festivalin ödülleri istediği şekilde ve zamanda, uyarmaksızın değiştirme hakkı bulunmaktadır.

Diğer Kurallar

  • Bütün katılımcılar festivalin tanıtımı için filmlerinden çeşitli ögelerin kullanılmasına izin vermiş sayılıyorlar. Hiç bir filmin ticari amaçlarla kullanılmayacağı da özellikle belirtiliyor.
  • Katılımcıların festivaldeki varlıkları, özellikle de 25 Mart 2017 Cumartesi günkü ödül töreninde, oldukça önemlidir. Şart değildir ama bulunmaları her zaman için tercih edilmektedir.

Katılacak yönetmenlerimize şimdiden başarılar dileriz^^

Festivalin Adresi: CineGlobe, CERN, Route de Meyrin, 1211 Geneva 23, Switzerland.

E-posta: films@cineglobe.ch

İnternet Adresi: http://cineglobe.ch/

Kaynak

Short Film Depot

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.