Uluslararası Kısa Film Festivali Duyurusu ~ Très Court, Fransa

Fransa Kısa Film Festivali
Uluslararası Kısa Film Festivalleri

19. Çok Kısa Uluslararası Kısa Film Festivali

19th Très Court International Film Festival

Festival 7 bölümden oluşmaktadır;

 1. Uluslararası/Ulusal Yarışma
 2. Söz Kadında
 3. Müzik ve Dans Seçimi
 4. Farklılıklar
 5. Her Yer Animasyon
 6. Aile Seçimi
 7. Saçma ve Büyüleyici ~ Cesaret Edenler

Her bölümün isminden aşağı yukarı neyle ilgili filmler istendiği anlaşılmaktadır. Yine de açıklığa kavuşturulması gereken yerler olabilir. Farklılıklar konusu sıra dışı insanlar, ön yargılar, standartlara olan bağlılık ve başkalarının bakış açılarıyla ilgili. Aile Seçimi, özellikle 6 yaşından büyük çocuklar için düzenlenmiş. Söz Kadında için, başrol oyuncusu elbette başrolde bir kadın, kadının bakış açısı, filmin arka ve ön plânında kadınların olması (elbette bütün ekibin kadınlardan oluşmasından bahsetmiyorum) bu bölüme katılım için olması gereken maddelerden. Müzik ve dans, dans ve video disiplinlerinin kullanılarak oluşturulduğu kısa filmler. Animasyon filmler bilgisayar çizimi, stop motion ve aklınıza ne gelirse… Saçma ve Büyüleyici (Cesaret Edenler) ise bu konuda yeterince bilgilendirilmiş seyircilere izlettiriliyor ve filmlerde kara mizah, kanlı ögeler, seksi göndermeler vs. yapılmasına izin veriliyor. Sansürden hoşlanmayanlar için ideal bir kategori.

Ayrıca şunu belirtmekte de fayda var. Uluslararası ve ulusal yarışma için bütün film türleri kabul ediliyor. Gösterim Formatları ise şu şekilde: MPEG4, MOV, H264, Apple ProRes

Festival Kuralları

Festivale filmlerinizle katılmak için son başvuru tarihi 15 Şubat 2017. 9-18 Haziran 2017 tarihleri arasında  Fransa, Paris’te gerçekleştirilecek olan festivale katılacaklara şimdiden başarılar diliyoruz.

Kayıt Koşulları

 • Filmlerin süresi festivalin isminin hakkını veriyor. 3 dakikanın aşılması istenmiyor Filmler bir başlık ve jenerik bu 3 dakikanın içinde sayılmıyor.
 • Yönetmenler doldurdukları ve imzaladıkları başvuru formunu iki şekilde ulaştırabilirler. Birincisi, normal posta yoluyla şu adrese gönderebilirler: Très Court International Film Festival – 34 rue Piat 75020 – Paris – France. İkincisi şu e-posta adresine formu taratıp gönderebilirler: inscriptions@trescourt.com
 • Filmler ister elden DVD olarak ister trescourt.wetransfer.com yoluyla gönderilebilir. Elden gönderilen DVD’ler geri yollanmayacaktır.
 • Bir yönetmen, her biri için ayrı form doldurmak koşuluyla birden fazla filmler katılabilir.

Filmlerin Seçimi

Festivalin seçim komitesi, adayların gönderdikleri filmleri izledikten sonra bunun “Uluslararası” veya “Söz Kadında” bölümlerinden hangisine ait olduğuna karar verecek. Seçilen filmlerin listesine 17 Nisan 2017 tarihinden sonra www.trescourt.com internet adresinden ulaşılabilir. Diğer filmler yarışma dışı bölümlerde gösterilebilir. Seçilen filmlerin yönetmenleriyle temasa geçilecektir. Eğer filmin kopyasının görüntü kalitesi tatmin edici değilse 10 gün içinde daha kaliteli versiyonun bir kopyasının gönderilmesi istenecek. Eğer kalite hâlâ düşükse o zaman seçilen filmin listeden silinmesi mümkündür.

Haklar

Kısacası adaylar, filmlerinin festivalin tanıtımı için kullanılmasına izin vermiş sayılmaktadırlar. Basın, internet, televizyon gibi platformlarda filmin bir dakikadan daha az fragmanı, posteri yayınlanabilir.

İnternet

Kayıt formunda uygun yeri doldurmaları koşuluyla (yani katılımcıların da izniyle) filmler, festivalin internet sitesinde gösterilecektir.Ayrıca kayıtlı olan filmler Très Court kataloglarına dahil edilebilir. Bunun şöyle bir yararı var; profesyonel sinemacılar ve yetkilendirilmiş insanlar filminize erişebilirler. Yönetmenlerin ve yapımcıların koordinat bilgileri de ilgilenen profesyoneller için açık olacaktır.

Jüri ve Ödüller

Uluslararası yarışmanın jürisi şu ödülleri verecektir: Büyük Ödül, Animasyon Ödülü ve Yaratıcılık Ödülü. Halkın Seçimi olan ödül bütün oylar sayıldıktan sonra www.trescourt.com adresi üzerinden ilan edilecektir. Söz Kadında’nın jürisi Kadın Hakları Ödülü’nü verecektir.

Festival Adresi: Très Court International Film Festival: 34 rue Piat 75020 Paris

Telefon: 01 43 49 62 46

İnternet Adresi: www.trescourt.com

İletişim (e-posta): contact@trescourt.com

Geçen Senenin Büyük Ödülünü Kazanan Film

Geçen Senenin Yaratıcılık Ödülünü Kazanan Film

Geçen Senenin Animasyon Ödülü

Geçen Senenin Kadın Hakları Ödülü

Geçen Senenin Halkın Seçimi Ödülü

Kaynak

Short Film Depot

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.