Uppsala Uluslararası Kısa Film Festivaline Başvurular Başladı (İsveç)

35. Uppsala Uluslararası Kısa Film Festivali

35th Uppsala International Short Film Festival

Bu sene otuz beşincisi gerçekleştirilecek Uppsala Uluslararası Kısa Film Festivalinin tarihi 24-30 Ekim 2016 . Festivale kısa filmlerinizle katılmak için son tarih 31 Mayıs 2016.

Festival Kuralları

 1. En fazla 40 dakika olan kısa filmleriniz için tür kısıtlaması yok. Kabul edilebilir gösterim formatı .mov file. Dosyalar h264 codec veya hiç olmadı roRes 422 codec olarak ve bit oranı 150 Mbit/s aşmayacak şekilde gönderilmelidir.
 2. Filmler 2015 veya 2016 yapımı olmalıdır.
 3. Filmin gösterim kopyalarının dili İngilizce dışında başka bir dildeyse mutlaka İngilizce altyazı gömülmelidir.
 4. Uluslararası Yarışma ve çocuk filmlerine katılmak için herhangi bir ücret ödenmeyecektir. Katılımcılar filmleri için herhangi bir kiralama veya başka bir ücret talep etme hakkına sahip değildir.
 5. Film kayıtları online olarak “short film depot” internet adresinden yapılmaktadır. Filmlerin bu adrese kayıt edilmesi bağlayıcıdır ve kuralların kabul edildiği anlamına gelmektedir.
 6. Filmin bir ön izlemesinin 5. maddedeki adrese kayıt edilmesi son katılım tarihini geçmemelidir. Ön izleme kopyalarının dili İngilizce ve İsveççe dışında bir dildeyse İngilizce altyazı eklenmelidir yoksa başvuru dikkate alınmayacaktır.
 7. Uluslararası yarışma alanından katılan filmler, çocuk filmleri bölümünde değerlendirilebilir veya tam tersi de geçerlidir.
 8. Festivale son katılım tarihi: 31 Mayıs 2016. Bu tarihten sonra gelen filmler dikkate alınmayacaktır.
 9. Festival ofisi girdilerin ulaşması veya filmlerin seçim süreci hakkında bilgi vermeyecektir, boşuna bunlara yanıt aranmamalıdır.
 10. Filmlerin seçimi hakkındaki kararlara 15 eylülden itibaren ulaşılabilir.İnternet sitesinde seçilen filmlerin tam listesi yayınlanacaktır.
 11. Bütün ön izleme kopyaları ve kaydedilen bilgiler video kütüphanesinde saklanacak ve yetkili kişiler tarafından izlenebilecektir.
 12. Bütün kopyalar festivalde saklanabilir ve daha sonra araştırma amacıyla kullanılabilir. (Filmleri alma-satma-kullanma-ticaretini yapma gibi dertleri yok, merak etmeyin.)
 13. Festival,tanıtım amacıyla seçilen filmlerden alıntılar yapabilir. Bu alıntıların maksimum süresi 3 dakikayı veya filmin uzunluğunun %10’unu aşamaz.
 14. Seçilen filmlerin gösterim kopyaları Uppsala festival ofisine en geç 16 Ekim 2016 tarihinde ulaşmalıdır.
 15. Ödüller

Uppsala Büyük Ödülü. Bu ödülü uluslararası yarışma alanında filmin yönetmeni alır. Bu festival Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi ( Academy of Motion Picture Arts & Science) tarafından tanınmakta ve dolayısıyla kazanan kısa film Oscar’ı için yeterli görülebilmektedir.

Ingmar Bergman Uppsala Ödülü. Bu ödül genç ve umut veren yönetmenlere verilmektedir. Adayla festival tarafından duyurulur.

Seyirci Ödülü. Bu ödül,festival seyircisi tarafından seçilen en filme verilir.

En İyi Çocuk Filmi Ödülü. Bu festival, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, BAFTA ve Avrupa Film Ödülleri tarafından tanınmaktadır.

Ödüller önceden bir uyarıya ihtiyaç duyulmadan değiştirilebilir.

 1. Uluslararası yarışma jürisi Uppsala Uluslararası Kısa Film Festivali tarafından belirlenir. İsveç ve uluslararası film sektöründen çeşitli alanlardan gelen temsilcilerden oluşan jüri beş kişidir.Çocukların film yarışması için seçilecek filmler çocuklardan oluşan bir jüri tarafından değerlendirilecektir.

Kaynak

Short Film Depot

Short Film Festival

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.