Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde okuduğum ilk yıl hemen bir fotoğraf makinesi edinmiştim. Ne de olsa her şeyin başlangıcı fotoğraftı. İlk fotoğraf makinem Nikon D5000’di oldukça da pahalı bir fiyata almıştım. Bir yıl boyuncada taksitlerini aldığım KYK kredisinden verdim. Fotoğraf çekmeye başladığımda benim için tam bir fiyaskoydu. Otamatik mod flaş patlatıyor, objektif odaklanmayı yanlış yapıyor, çektiğim fotoğraflar flu ve renklerde oldukça soluk oluyordu. Tabi ki verdiğim onca para ödeyeceğim onca taksiti düşünürken de insanım içini bir sıkıntı kaplıyor. Fakat paniğe hiç gerek yok yavaş yavaş her şey yoluna girecek ve belkide dünyaca ünlü bir fotoğrafçı olacaksınız. ( eğer olanaklarınız ve hayalleriniz varsa)

İlk olarak yapmanız gereken internetten kısa bir araştırma sonrası fotoğrafçılıkla ilgili temel kavramları öğrenmek. Nedir bu temel kavramlar ?

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar

1- Enstantane Nedir ?

2- Diyafram Nedir ?

3- ISO/ASA nedir ?

4- Alan Derinliği Nedir ?

Bunları öğrendikten sonra fotoğraf makinenizin modlarını kurcalayarak hangisinin hangisini değiştirmeye yaradığını göreceksiniz. Şimdi sıra pratik yapmaya geldi. Dışarıya çıkarken mutlaka yanınıza fotoğraf makinenizi alın ve gördüğünüz ilginç şeyleri veya manzaraları veya da arkadaşlarınızı fotoğraflayın onlarda bu durumdan oldukça memnun olacaklardır. Söyle söyleyeyim 3 yıl önce bir arkadaşım için çektiğim fotoğrafı kendisi sıkılmadan bunca zamandır Facebook profil resmi olarak kullanıyor. Böyle  oluncada size bir öz güven gelmiyor değil. Fotoğrafları çekerken yukarıda bahsettiğimiz 4 unsurla sürekli olarak oynayın yeni şeyler deneyin. Farklı kareler yakalamaya çalışın ve yakalayın. Fotoğraf çekmek için neden aramayın çekin gitsin eve gelip bilgisayarınızda baktığınızda iyi ki çektim diyeceğiniz bir çok fotoğraf olacaktır. Beğenmediklerini silin ve beğendiklerinizi tarih-yer- tür gibi sınıflara ayırıp saklayın hatta imkanınız varsa yedekleyin. Bugün google  ve yandex gibi arama motorları 100 gigabayt yakın alan sağlıyor. Bu sayede virüs girdi, format atıldı gibi şeylerle fotoğraflarınızı kaybetmezsiniz. Bu yapacağınız ayıklama, sınıflandırma ve yedekleme işlemi yapmanız gereken en önemli işlerdendir. Yoksa her  şey birbirine girecek ve aradığınızı bulamayacaksınız. Birde unutmadan söyleyeyim akrabalarınızın, sokakların, caddelerin ve meydanların bile fotoğraflarını çekin çünkü her şey çok hızlı değişmekte ve çektiğiniz fotoğraflar birer tarihi kayıta dönüşmektedir. Bazı insanlar bir fotoğraf makinesi alıp daha sonra fotoğrafçılık kursuna yazılarak profesyonel bir fotoğrafçı olacağını zannederler. Bu hataya düşmeyin ilginiz olduğu sürece hiç bir kursa , hiç bir öğretmene veya da derneğe ihtiyacınız yok her şeyi zamanla öğrenir ve araştırarak kendinizi geliştirirsiniz. Ayrıca yaptığınız faaliyetlerde ve katıldığınız her ortamda bu hobinizi sürdürün utanmayın ve çekinmeyin. Biliyorum her boynuna makine asan insan farklı olmaya çalışıyor gibi görünse de siz onlardan değilsiniz ve ayıp bir şey yapmıyorsunuz bunu bir hobi olarak görün. Ekipman edinmek içinde acele etmeyin çünkü zamanla bu hobinin size uygun olup olmadığını görür, deneyimler veya da çekmek istediğiniz fotoğraflara yönelik objektifler ve aksesuarlar alırsınız. Fotoğraf dergilerini 10 TL gibi rakamlarla büfelerden, marketlerden alıp gelişmeleri takip takip edebilir ve ünlü fotoğraflar ve fotoğrafçılar hakkında bilgi edine bilirsiniz. Sitemizde bulunan fotoğraf kulübünü de ziyaret ederek ücretsiz olarak bilgi edinebilirsiniz. Işığınız Bol olsun der fotoğrafçılar ama ben azminiz bol olsun diliyorum. Bol bol fotoğraf çekin!. Unutmayın fotoğraflarınızı düzenli olarak bilgisayarınıza atın ve sınıflandırın. İlerleyen zamanlarlada photoshop öğrenir harika olan fotoğraflarınızı daha da mükemmelleştirebilirsiniz. Kolaylıkla diliyorum…

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.