Hümaniter Fotoğrafçı Lisa Kristine

Lisa Kristine

Dünya çapında hümaniter fotoğrafçı olarak bilinen Lisa Kristine, çektiği fotoğraflarla altı kıtadan ve yüzden fazla yerli kültürü belgeliyor ve onların hikâyelerini bu fotoğraflar aracılığıyla anlatıyor. Kristine’in çektiği sosyal içerikli fotoğraflar, dünya çapında cesaret ve şefkatin bir örneği olarak gösteriliyor. Özellikle portre fotoğrafları insanların yüreklerine dokunuyor ve onları harekete geçiriyor. Aslında Kristine, NGO Kölelere Özgürlük’le bir arada yürüttüğü çalışmalarla geniş çapta bir ün sağladı. 2010’da kölelik hakkındaki çalışmalarının derlendiği fotoğraflar bir araya getirilerek yayımlandı. Çeşitli medya araçlarında bu konunun dikkat çekmesini sağladı, müzelerde, iş konferanslarında, kolej ve üniversitelerde konuşmalar yaptı, hatta CNN ve Reuters bile bu konuya değindi. Lisa’nın bu konuşmaları 2014’te Carmine Gallo tarafından derlenip, kitaplaştırıldı.2009 Vancouver’daki bireysel sergisine Dalai Lama gibi Nobel ödülü kazanmış kişiler katıldı. Kristine, 2013 yılında Lucie Vakfı’nın 2013 Hümaniter ödülüne layık görüldü. Bu ödülü en iyi fotoğrafçıların aldığı düşünülürse Kristine bu ödülle yaptığı çalışmaların değerini kanıtladı denilebilir. Onun fotoğrafları “Make a Stand Lemonade”, “Bir Limonata da Sen Sat” hareketine ilham vererek, dünyadan köleliğin silinmesi için dünyanın dört bir tarafından 1 milyon dolardan fazla para toplanmasını sağladı. Aralık 2014’te Vatikan’a başta Papa Francis olmak üzere 25 inanç liderinin toplantısına davet edildi ve bu davet sonunda 2020’ye kadar köleliğin yok edilmesi gerektiğine dair bildiriye imzalar atıldı. Kristine, şimdiye kadar beş kitap yayımladı ve hakkında dört tane belgesel çekildi. 2014’teki üç film Kristine’in kölelik üzerine çalışmasıyla ilgiliydi. Bu filmlerden bir tanesi Oscar ödüllü takım olan Emma Thompson ve Jeffrey Brown tarafından yapıldı ve Lisa’dan esinlenilen karakteri Gillian Anderson canlandırdı. (2014 yılındaki filmlere ve verilen isimlere baktığımda bu kriterlere uyan sadece tek bir film olduğunu görüyorum: SOLD). Lisa Kristine şu sıralar iki tane sergiye hazırlanıyor. Bir sergisinin başlığı olan Esir Edilmişler’de modern kölelik üzerine görsel hikâyeler anlatılıyor. Pillar of Spirit, İnsan Ruhunun Kılavuzu, adıyla diğer sergisinde Bhutan’da sınırları süratle etkileyen modernizmin karşısındaki yaşayan tarih keşfediliyor. Kristine’in bu çalışmalardan umduğu bunların insanlardaki duyarlılığın ve değişimin artması, bu yüzden dünyamızı etkileyen pozitif etkiler yaratan fotoğraflar çekmeye devam edeceğini de belirtiyor.

“Sanatçıların çok azı yerli halkların farklılığı ve ağırbaşlılığını yakalamayı biliyor. Lisa Kristine’in portreleri, yerlilerin sessiz mesajlarını zarifçe bizlere aktarıyor.” ~Cosette Thompson

Dünyamız tek bir millet, tek bir ülkeden, tek bir düşünceden, tek bir inançtan ibaret değil. Başka yaşamlar ve dünya görüşleri var ve bizler o yaşamlara göz atmadıkça aslında ne kadar sığ insanlar olduğumuzu keşfedemeyeceğiz. Başka insanları etkilemektense biraz da o insanlardan etkilenmek gerekiyor. Bana kalırsa Lisa Kristine’in çalışmalarının bu açıdan büyük bir değeri var. İnsanlık dışı şartlarda yaşayanların her konuda desteğe ihtiyaçlar var ve bu şartlar sadece dua ederek düzelmiyor. Herkes elini kaldırıp sadece dua etseydi dünya toptan Avrupa’nın Orta Çağı’na dönerdi. Lisa Kristine gibi insanlar bu konularda başarılı çalışmalar yapıp, bu insanların üzerine dikkatleri çekmeyi başarıyor.

Tuğla yapan bir adamın ayakları, Hindistan
Taş taşıyıcıları, Nepal
Taş taşıyan kardeşler, Nepal
Taş istifleme, Nepal
Kölelik, Gana
6o metre derinlikte, Gana
Mavi, kırmızı, siyah; Hindistan
Bir maden, Gana

Kaynak

Lisa Kristine İnternet Sitesi

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.