Steve McCurry’nin Lensinden Hindistan Fotoğrafları

Steve McCurry

Steve McCurry’nin Hindistan’la ilgili yeni fotoğraf sergisi Rubin Müzesi’nde (New York, ABD) açıldı. Hindistan’la ilgili birbirinden güzel bu fotoğraflarda insanları, anıtları, manzaraları, mevsimleri ve şehirleri görebilirsiniz. Bu sergi McCurry’nin 30 yıllık çalışmasının bir sunumu gibi ama müzedeki sergide sadece Hindistan’la ilgili fotoğrafların üzerinde duruluyor ve fotoğrafların bazıları ilk defa sergileniyor. Fotoğrafçının meraklı kişiliği ve beklenmedik anları fotoğraflamak için kendini adadığı o sabırlı ruh halini çektiği fotoğraflardan anlayabilirsiniz.

Magnum fotoğrafçısı Steve McCurry, 1978 yılında Hindistan’a giderken yanında tek gidişlik bileti, biraz parası ve birinde kıyafetleri, diğerinde kamerası olmak üzere iki tane bavulu vardı. Hindistan’da fotoğraf çalışmaları yapmış olan Henri Cartier-Bresson ve Margaret Bourke-White’ın fotoğrafları üzerinde çalışmalar yapmıştı.

“Önemli fotoğrafçıların birçoğu Hindistan’da çalıştı ve benimde çalışmaya oradan başlamam kaçınılmaz görünüyordu. Oraya altı haftalığına gitmeye niyetliydim ama sonuçta iki yıl kaldım.” ~Steve McCurry

İlk yolculuğu kariyerini başlatan kıvılcım oldu. O şimdi, 30 yıldan fazla bir süredir altı kıtayı dönüp duran ve çevrede sözü geçen bir fotoğrafçı. Burma’daki Budistler, Vietnam’daki AİDS kurbanları hakkında çektiği fotoğraflar âdeta simge haline geliveriyor. National Geographic dergisinin kapağında yayımlanan Afgan Kızı fotoğrafını kim unutabilir? Nereye giderse gitsin dönüp dolaştığı tek bir yer var: Hindistan.

“Hindistan’da tarih sanki yaşıyor. Ülke ne kadar değişirse değişsin, sizi başka bir zamana ve çağa geri götüren bir şeyler her zaman var. O kadim ruh başka yerlerde olmanızı engelleyecek kadar etrafınızda ve hayat için çok önemli.” ~Steve McCurry

Saklanmış dolambaçlı merdivenlerden Rajasthani’deki çöl kumu fırtınalarına ve oradan devasa altın saraylara kadar McCurry’nin lensi bize Hindistan’ın daha önce hiç görülmemiş renklerini gösteriyor. Sergi 18 Kasım 2015 ile 4 Nisan 2016 tarihleri arasında devam edecek.

“Âdeta buradaki kültürün içine çekildim. Görüntü karmaşası, normalde bir arada bulunmayacak şeylerin birbiriyle içli dışlı olması: Modern ve geleneksel hayat, zenginler ve fakirler, sıradanlık ve sıra dışılık, hepsi yan yana.” ~Steve McCurry

Steve McCurry’nin en belirleyici özelliklerinden birisi de çektiği portre fotoğrafları. Fotoğrafını çektiği kişinin arsızca kamera lensine attığı o bakışlar sanki o kişiyi tanıyormuşuz etkisi yaratıyor. Ünlü fotoğrafçının dediğine göre Hintliler kameralara alışkınlar ve fotoğraflarının çekilmesini seviyorlar. Bu fotoğraf çekilme sevgisinin ötesinde karşılıklı bir merak da söz konusu. Steve ve Hintliler karşılıklı olarak birbirlerine bir merak duygusuyla yaklaşıyorlar. Hem McCurry’nin hem de Hintlilerin, diğerinin ne giydiğine, ne dediğine, nasıl yürüdüğüne ve birbirleriyle iletişim yollarına karşı içten gelen bir merakları var. Steve McCury’nin bu muhteşem sergisi insanlara ilham vermeye ve başka kültürleri tanıtmaya devam ediyor.

Dal Gölü’nde bir baba ve kızı. Srinagar, Kashmir, 1996.
Yiyecek tezgâhının önünde bir rahip. Bodh Gaya, Bihar, 2000
Holi Festivali sırasında kalabalık tarafından taşınan bir adam. Rajasthan, 1996.
Hindu Hacıları Ganj Nehri’nde tapınakları ve ölülerini ziyaret ederken. Varanasi, Uttar Pradesh, 1996.
Bir baba ve oğul evlerinde. Jodhpur, Rajasthan, 1996.
Kanser Hastanesi’nde sağlık asistanları dosyaları gözden geçiriyorlar. Jaipur, Rajasthan, 2009.
Varanasi okulunda güreşçilerin eğitimi. Uttar Pradesh, 1996.
Amritsar Altın Tapınak’ta kendini duaya adamış bir Sih. Punjab, 1996.
Buharlı tren Tac Mahal’in önünden geçiyor. Agra, Uttar Pradesh, 1983.
Pencereden bakan bir anne ve çocuğu. Mumbai, 1993.
Bir kum fırtınasından korunmaya çalışan kadınlar. Rajasthan, 1983.
Kolkata’ya giden bir trenin penceresinden bakan bir kadın ve çocuğu. Batı Bengal, 1982.
1920’de Mahatma Gandhi tarafından kurulan Gujarat Vidyapit Üniversitesi’nde öğrenciler Khadi giysisi dokuyorlar. Ahmedabad, Gujarat, 1996.
Sakya Manastırı’nda genç bir Rinpoche (anlamı “değerli olan”). Bylakuppe, Karnataka, 2001.
Jodhpur yakınlarındaki bir düğün sırasında yemek bekleyen insanlar. Rajasthan, 1996.
Mumbai Asma Bahçeleri’nde bir gülme/kahkaha kulübüne katılan kadınlar. Mumbai, 1996.
Bir kuyudan çıkan kadınlar. Rajasthan, 2002.
Fil sürücüleri fille beraber uyuyorlar. Rajasthan, 2012.

Kaynak

Rubin Müzesi

See India Through Steve McCurry’s Lens

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.