Temel Fotoğrafçılık Kavramları

Temel Fotoğrafçılık 

Temel Fotoğrafçılık Terimleri Amatör ya da profesyonel, fotoğrafçılıkla ilgilenen herkesin bilmesinde fayda olan bazı terimlerle ilgili temel bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz.

Temel Fotoğrafçılık
Temel Fotoğrafçılık

Alan Açısı
Bir objektif tarafından kapsayabilen alanın derece olarak değeridir. Odak uzaklığı kısaldıkça görebildiği alan açısı artar.
Alan Derinliği
Bir fotoğrafta net olan alandır. Sadece netlenen obje (ve aynı mesafedeki diğer objeler) gerçek anlamda görülür; fakat netleme noktasının önünde ve arkasında da seçilebilir bir alan vardır; bu genişledikçe alan derinliği de artmış olur.
Çözünürlük
Filmin hızına göre değişen detay aktarma kapasitesine denir. Dijital makinelerde de piksel olarak ifade edilen ölçüdür.
Bozulma (Distorsiyon)
Çekilen karenin kenarlarındaki çizgilerin dışa ve içe doğru kıvrılmış halde görünmesine neden olan optik kaymalardır.
Diyafram
Objektif içerisinde yer alan ve ışığın filme ulaşmasını sağlayan metal levhalı mekanizmadır.
Enstantane
Fotoğraf makinesinin içindeki obtüratör perdesinin (bazı makinelerde metal yaprakların) açık kaldığı sürenin saniyenin kesirleri olarak ifade edilmesidir. Gelişmiş refleks makinelerin büyük bölümü 30 saniye ile 1/8000 saniye arasında “enstantane=Anlık” değerleri sunmaktadır.
Filtre
Camdan ya da plastikten yapılan filtreler film yüzeyine ulaşan ışığın değiştirilmesini sağlarlar. Değişik tonlar yakalamak, özel efektler oluşturmak ve yansımaları azaltmak için kullanılır.
Gren
Görüntüler, film üzerine ışığa duyarlı gümüş parçacıkları veya renk molekülleri tarafından kaydedilirler ve bunların dokusu (gren) büyütüldüklerinde (çok büyük baskılarda veya diapozitiflere lupla bakıldığında) görülebilir hale gelir. Yavaş filmler genellikle, hızlı filmlere oranla daha küçük grenlere sahiptirler.
ISO
1.Filmlerin duyarlılığı ile ilgili standartları belirleyen International Standarts Organization’ın kısaltmasıdır. ISO, ASA (American Standarts Association) teriminin yerini almıştır.

2.Bir filmin ışığa duyarlılığını gösteren numara serisidir. Kural olarak duyarlılık 25 ile 1600 ISO arasında değişmektedir. Örneğin 200 ISO bir film, 100 ISO bir filmin iki katı hassastır ve bu da ışığa iki kat daha duyarlı olduğu anlamına gelir. 50 ISO bir film ise 100 ISO filmin yarı hızında olduğu gibi ışığa hassasiyeti de yarısı kadardır
Kompakt Fotoğraf Makinesi
Genellikle sabit objektifli, obtüratörün merceğin içerisinde bulunduğu ve çoğunlukla manuel kontrol imkânının sınırlı olduğu 35mm’lik küçük fotoğraf makineleridir.
Kontrast, Kontrastlık
1.Görüntünün en açık ve en koyu bölgeleri arasındaki farktır. Yüksek kontrastlı görüntü hem ışığın çok güçlü olduğu bölgelere hem de çok koyu gölgelik alanlara sahiptir.

2.Filmlerde, gölgeli alanlardan yoğun ışıklı alanlara kadar geniş bir ton skalasının kaydedilebilme kabiliyetidir. Yüksek kontrastlı bir film her iki alanda da detayların kaydedilmesinde daha az başarılı olur ancak keskinliği artırarak görsel bir etkileyicilik sağlar. Genellikle, düşük kontrastlı filmler çok kontrastlı durumlarda kullanılırken, yüksek kontrastlı filmler düz ışık koşullarında daha faydalı olur.
Kadraj
Fotoğrafçının aldığı bir görüntüye dahil edilen unsurların tümünü ifade eder. Kadraja fotoğraf çekilirken vizörden bakarak karar verilebileceği gibi, çekilmiş bir fotoğraf da daha sonra farklı şekilde kadrajlanabilir.
Netleme (Fokus)
Bir optik sistemin parçaları arasındaki uzaklığın maksimum netliğe ulaşmak amacıyla ayarlanmasıdır.
Otofokus
Objeyi otomatik olarak netlemeyi sağlayan özelliktir.
Piksel
Picture (PIX) ve elements (EL), sözcüklerinin kısaltmasından oluşur. Dijital bir görüntünün en küçük veri parçalarıdır. Bir görüntüde ne kadar çok piksel bulunursa, çözünürlük o kadar yüksek olur.
Refleks Fotoğraf Makinesi (Single Lens Reflex /SLR)
Filme yansıyan ve vizörden görülen görüntünün aynı olduğu makineye verilen isimdir. Beşgen bir prizma sayesinde görüntü düzeltilir ve netleme için kaldırılabilen bir ayna kullanılır.
Renk Isısı
Işık kaynaklarının Kelvin ile belirtilen renk ölçüsü. Günbatımı gibi “sıcak” bir ışık düşük, bulutlu bir gün gibi “soğuk” (mavimtırak) bir ışık yüksek renk ısısına sahiptir
Teleobjektif
Standart objektiflerden daha büyük odak uzaklığına sahip objektiftir. 35mm formatında, 65mm’den büyük odak uzaklığına sahip objektifler teleobjektif olarak adlandırılır.
Tungsten Aydınlatma
Evimizde kullandığımız ampullerden olan tungestenler sürekli ve yüksek renk ısısına sahiptir. Çekimlerde amber rengini ortaya çıkardığı için mavi filtre kullanımı uygun görülmektedir. Dijital fotoğraf makineleri ise tungsten için beyaz ayarına sahiptir.
Tripod
Üç bacaktan oluşan fotoğraf makinesi dayanağıdır. Özellikle düşük enstantane kullanılmasını gerektiren çekimlerde titremeyi engellemek için kullanılır. Üçayak veya sehpa olarak da adlandırılmaktadır.
Vizör (bakaç)
Fotoğraflanacak alanın izlenmesini sağlayan optik sistemdir. Bazıları objektifin içerisinden geçen ve nihai fotoğrafla birebir aynı olan görüntüyü verirlerken, bir kısmı objektife yakın konumlandırılarak çekilmekte olan fotoğrafın yaklaşık bir önizlemesini sunarlar.
Zum (optik kaydırmalı) Objektif
Odak uzaklığının değiştirilebildiği objektiflerdir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.