“Yok Olmadan Önce” Kitabındaki Fotoğrafları Eleştirilen Ünlü Fotoğrafçı: Jimmy Nelson

Jimmy Nelson

1967 doğumlu İngiliz fotoğrafçı Jimmy Nelson, yerlilerin ve kabile üyelerinin portre fotoğraflarını çekmesiyle tanınıyor. Çocukluğunu Afrika, Asya ve Güney Amerika’da geçiren Nelson, 8 yaşındayken ailesi yurt dışında çalışmak zorunda olduğundan bir Cizvit okuluna gönderilir. 16 yaşında, stres kaynaklı olduğu düşünülen ve antibiyotikler ile hastalıklara bir tepki olarak gelişen Alopesi Totalis hastalığı sonucu saçları dökülür. 1985 yılında okulu bırakıp, 19 yaşında Tibet’e yürüyerek gitmeye karar verir. Yanına bir kamera alarak yolculuğuna dair fotoğraflar çeker. Bir yıl süren yolculuğu sonunda profesyonel foto muhabiri olarak çalışmaya başlar. Artık dünyanın her yerine gidip fotoğraf çekmek onun mesleği olur. 1992 yılında Shell Petrolleri tarafından “Çin’in Edebî Portreleri” kitabını oluşturmak üzere görevlendirilir. Eşi Ashkaine Hora Adema ile birlikte 36 ay boyunca ülkeyi gezerler. Hora Adema kitabı yazar ve Nelson’un çalışma arkadaşı da olur. Fotoğrafların Pekin’de sergilenmesinin ardından bir dünya turu yaparlar. 1997’den bu yana Nelson, ticarî reklam alanında çalışıyor. Eşi ve üç çocuğuyla birlikte Amsterdam ve İbiza’da yaşamlarına devam ediyorlar.

En Önemli Çalışması “Yok Olmadan Önce”

2009 yılında Nelson en önemli çalışması olan “Yok Olmadan Önce”, “Before They Pass Away” çalışmasına başlar. Üç yıl boyunca, elli yıllık eski 4×5 kamerasıyla seyahat ederek Avrupa, Asya, Afrika, Güney Amerika ve Güney Pasifi bölgelerindeki 35’ten fazla yerli kabilelerin fotoğraflarını çeker. Nelson bu projede Edward Sheriff Curtis ve onun çektiği yerli Amerikalıların fotoğraflarından esinlendiğini belirtir. Nelson’un fotoğrafını çektikleri arasında Yeni Gine’nin Huli ve Kalam Kabileleri, Moğolistan’ın Tsaatan Kabilesi ile Güney Etiyopya’daki Omo Nehri Vadisi’nde yaşayan Mursi insanları da bulunuyor. Jimmy, fon desteğini milyarder bir Hollandalı olan Marcel Boekhoorn’den alır.

Nelson, haziran 2014’te, “Yok Olmadan Önce” projesi, yerli kabilelerin haklarını koruyan insan hakları oganizasyonu olan “Survival International” yöneticisi Stephen Corry tarafından yerliler hakkında yalan yanlış ve onlara zarar veren fotoğraflar sunmakla eleştirilir. Geleneksek kıyafetleri dışında yerlileri kıyafetsiz olarak gösterildiği ve aslında turistik amaçlar dışında yerlilerin günlük hayatlarında normal kıyafetler giydikleri belirtilir. Corry, Nelson’un fotoğraflarda sunduğu gibi kabilelerin yok olmadığı, topraklarının ve kaynaklarının çalınması suretiyle yok edildiği gerçeğini göz ardı ettiğini söyler. Nelson, Amatör Fotoğrafçılar’da yayımlanan bir yazısında çalışmasını savunur. Nelson’a göre her fotoğraf özneldir, fotoğrafçının yaratıcılığının bir eseridir. Yerlilerin fotoğrafları için özel bir set hazırladığını ama bunu kesinlikle işbirliği içerisinde kalarak yaptığını da ekler. Papualı kabile lideri olan Benny Wenda’da kendilerinin “kelle avcıları” olarak tarif edilmesinden duyduğu rahatsızlığı şu sözlerle ifade ediyor;

“Gerçek kelle avcıları Endonezyalı askerlerdi, benim halkımı öldürdüler. Halkım hala güçlü ve bizler özgürlüğümüz için savaşıyoruz. Biz “yok olmuyoruz”, Endonezyalı askerler tarafından öldürülüyoruz. Gerçek budur.”

Yok Olmadan Önce kitabından seçilen fotoğraflardan birkaç örnek aşağıda verilmiştir. Yayımladığı kitabıyla ödüller alan, kitabın kopyasının 70.000’den fazla sattığı fotoğrafçının çalışmaları gerçekten etkileyici. Yine de yok oldukları iddiasına özellikle çeşitli kabilelerden epey tepki geldiğini göz ardı edilmemeli.

Altantsogts, Moğolistan, 2011
Hartmann Vadisi, Nambiya, 2011
Tari Vadisi, Papua Yeni Gine, 2010
Haruru Şelâleleri, Yeni Zelanda, 2011
Gisborne Festivali, Yeni Zellanda, 2011
Tangge Köyü, Nepal, 2011
Brazo Sur, Arjantin Gölü, Arjantin, 2011
Kaisut Çölü, Kenya, 2010
Moğolistan, 2011
Omo Vadisi, Etiyopya, 2011
Rah Lava Adası, Vanuatu Adaları, 2011
Tarangire, Tanzanya, 2010
Çin, 2005

Kaynak

Wikipedia

Before They

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.