33. Busan Uluslararası Kısa Film Festivaline Başvuru Tarihini Kaçırmayın!

33. Busan Uluslararası Kısa Film Festivali

The 33rd Busan International Short Film Festival

Organizasyon

Busan Uluslararası Kısa Film Festivali (Kısaca BUKFF), festival yönetim komitesi tarafından düzenleniyor ve düzenleyici komite tarafından da sunuluyor. (Ülke; Güney Kore)Amaçları; dünya çapındaki seçkin kısa filmleri keşfetmek ve bunları insanlara tanıtmak. Kendi kısa filminizi dünyaya duyurmak istiyorsanız, bu festivaller kadar iyisi yok. Başarılı kısa film çalışmanız varsa katılmamanız için sebep yok. Festival 22 Nisan 2016-26 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek. Busan Metropolitan City’nin desteklediği festivalin ödüllerine göz atalım.

-En İyi Film Ödülü (10,000,000 KRW)

-En İyi Yönetmen Ödülü (5,000,000 KRW)

-Diğer ödüller henüz duyurulmadı ve detaylar şubat 2016’ye kadar değişebilir.

Kayıt Rehberi

 • 01 Ocak 2015 tarihinden sonra tamamlanmış filmler kabul ediliyor. Filmler 60 dakikanın altında olmalı. Bu süreye jenerik dahildir.
 • Filminiz herhangi türe ait olabilir. (Kurgu,Animasyon, Belgesel, Deneysel)
 • 02 Kasım 2015 – 11 Ocak festivale başvuru tarihleri. 11 Ocaktan sonra yapılan başvurularda, başvurunuz iptal edilecektir.
 • Nasıl başvurabilirim? Short Film Depot internet sitesinden online kayıt olmalısınız. (Daha önceden kaydınız varsa bu size kolaylık sağlar.)

İzin Verilen Format: mp4, m4v

Maksimum Boyut: 2GB altı

Dosyayı yüklerken, yönetmenin (kayıt olan kullanıcı) ve filmin adı MUTLAKA belirtilmeli. (ör; Daniel-Mother)

Gerekli bazı materyaller var; Yönetmenin biyografisi ve filmografisi, Yönetmenin bir adet (x1) fotoğrafı, Filmden üç adet (x3) kesit, bir adet (x1) film posteri

İzin verilen format: JPG, GIF, PNG

Maksimum Boyut: 500 KB üstü ve 1 MB altı, minimum 300 dpi

Eğer film posteriniz yoksa filmden bir kesiti de iliştirebilirsiniz.

 • İngilizce veya Korece olmayan çalışmalarda İngilizce altyazı olmalı. Festivalde gösterilecek filmle aynı versiyonda olmalı. Her bir kayıt için daha önceki festival gösterimleri ve ödülleri belirtilmeli.

Finalistlerin Seçimi

 • Uluslararası Yarışma Bölümü için filmler, festival program ekibi ve ön eleme jürisi tarafından seçilecek. Seçilen filmlerin yönetmenlerinin ve yapımcılarının, filmin festivaldeki gösterimine katılmaları zorunludur. 25 Şubat 2016’da bisff sitesinde duyuru yapılacak ve herkese bireysel olarak bildiriler gönderilecek.
 • Eğer çalışmanız seçildiyse bunu BUKFF 2016’da gösterme hakkına ve sorumluluğuna sahip oldunuz demek. Çalışmalarınız BUKFF diğer yarışma-dışı ve özel bölümler için seçilebilir.

Finalistler: Kayıt ve Filmlerin Geri Dönüşü

 • Gösterim Formatı DCP, MOV(ProRes 422) olmalı. İngilizce olmayan çalışmalar İngilizce altyazı eklenmeli. Başka formatlarda katılım ancak yarışmacılar ile BUKFF arasındaki bir anlaşmayla mümkün olabilir, o zaman filmin gösterimi ayrıcalıklı olarak kabul edilir. Bunun için BUKFF program ekibi ile temasa geçmelisiniz: program@bisff.org )
 • Finalistlerin çıktıları en geç 18 Mart 2016’da BUKFF ofisine gelmeli. (BUKFF, bunların ulaşımı için herhangi bir ödeme yapmıyor.) Bütün materyallerin üzerinde “FOR CULTURAL PURPOSE ONLY. NO COMMERCIAL VALUE” ibaresinin bulunduğundan emin olun. Kayıt formunda belirtilen adrese bu materyaller ve videolar, festival bitiminden sonra dört hafta içerisinde gönderilecek. (Bunların gideri BUKFF tarafından karşılanıyor.) Eğer farklı bir adrese gönderilmesi isteniyorsa, adres ve tarih festivale bildirilmelidir.
 • Güvenlik ve gizlilik BUKFF için öncelikli bir durum lsa da beklenmedik kazalar ve doğal afetler BUKFF’nin sorumluluğunda değildir.

Gösterim ve Festival Sonrası Telif Hakları

 • BUKFF, sadece BUKFF tarafından düzenlenen film organizasyonlarında finalistlerin filmlerini gösterme hakkına sahiptir. Bu durumda BUKFF, eser sahiplerinden önceden izin alacaktır.
 • Ödül alan film için bir ücret talep etmeden BUKFF sonrası özel bir gösterim yapabilir . Yine, eser sahiplerinden önceden izin alınacaktır.
 • Dağıtımcı ajansın telif hakkı sahibiyle anlaşılması durumunda BUKFF, festival süresince filmleri online medyada dağıtabilir.

ARŞİV

 • Festival sonrasında filmler, kâr amacı gütmeyen amaçlarla gösterilmek üzere ve telif hakkı sahiplerinin rızasıyla DCP ve MOV (ProRes 422) formunda arşivlenecektir. Gerekli görüldüğünde, BUKFF telif hakkı sahiplerinden BUKFF’nin harcamaları üzerine bir dijital format göndermesini isteyebilir. Telif hakkı sahipleri buna izin vermezlerse de filmler arşivde tutulmayacak.
 • Festival sonrası BUKFF tarafından düzenlenen film organizasyonlarında Uluslararası Yarışma elemesinin yeniden gösterimi yapılabilir. Elbette yine telif hakkı sahiplerinin izniyle.
 • BUKFF arşivinde tutulan filmler araştırma ve eğitim amacıyla kullanılabilir. Kesinlikle kâr amacında olan ilerde kullanılmayacaktır.

Telif hakkı sahipleri (yönetmenler, film dağıtımcıları, ajanslar, yapımcılar) BUKFF’in başvuru formunu imzaladıklarında kuralları da kabul etmiş sayılırlar.

DİĞER MADDELER

 • Finalist olarak seçilen kayıtlı filmlerden bazı alıntılar (kesitler) festival tanıtımında kullanılabilir. Bu alıntıların toplam süresi 3 dakika gibi bir süre.
 • BUKFF Yönetim Komitesi, ayrıcalıklı durumlar dahil olmak üzere kurallarda yazılı bütün şartların hakkına ve yönetmenler ile onların filmlerinin haklarını dürüstçe koruma sorumluluğuna sahiptir.

Genel Kurallar

 • Yukarıdaki bütün kurallar tamamlanmış kayıt formunun yapımcı, ajans veya filmin dağıtımcısı tarafından imzalandığında geçerli olur.

İLETİŞİM İÇİN

Busan International Short Film Festival Program Team

607 Centum Venture Town 6F, 41, Centum dong-ro, Haeundae-gu, Busan, South Korea

Tel: +82-(0)51-742-9600

E-Posta: program@bisff.org

Festivale filmleriyle katılacak yönetmenlerimize şimdiden başarılar dileriz!

Kaynak

Short Film Depot

BUKFF

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.