Afacan Köpek Beethoven Oyuncularının Yıllar İçindeki Değişimi^^

Afacan Köpek Beethoven Poster

Film, adıyla dikkatimi çekmişti. Müzisyen, besteci Beethoven ile bu filmin ne alakası vardı? O kocaman, tüylü, yaramaz ve akıllı bir St. Bernard köpeğiydi. Daha sonra bu cins aklıma boyunlarının altında fıçı kutuları taşıyan köpek olarak yerleşti. Ne güzel bir hizmet. İhtiyacı olana bira götüren bir köpek! Durum bu değilmiş elbette. Kurtarma köpekleri olarak da eğitilen St. Bernardlar müthiş cankurtaran köpekleri olarak hizmet verdiler. Ağır yük taşıdıkları ve küçük bir ayı görünümünde oldukları için Almancada Baeren, “Ayı” anlamına gelen Barry av köpekleri olarak bilinirdi.

Afacan Köpek Beethoven

Afacan Köpek Beethoven filmi 1992’de vizyona girdi. Televizyondan izlemiştim ve ne zaman gazetelerin televizyon programı listelerinde görsem dört gözle beklediğim bir aile komedisi filmiydi. Bu küçük St. Bernard cinsi yaramaz yavrunun Newton ailesiyle beraber yaşadıkları maceralar kimi zaman güldürdü, kimi zaman hüzünlendirdi. Bu film yetmedi, ardından ikincisi(1993) ve onu da üçüncü film (2000) izledi. Favorim ilk filmdir. Filmde, özellikle baba George Newton rolündeki Charles Grodin’in bütün antipatisini kazanan Beethoven, zamanla aile için ne kadar değerli olduğunu ispatlıyordu. Gülmek isteyenlere bu filmi izlemelerini kesinlikle öneriyorum. Çocuklarınızla beraber izlemek için de çok uygun. Hayvan sevgisini çocuklara nasıl kazandırabilirim diye düşüncelere dalmanıza gerek yok. Önce onlara böyle güzel filmler izletebilir, sonra bunu uygulamaya geçirebilirsiniz. Etkili bir yöntemdir.
Ne yazık ki Beethoven karakterine hayat vermiş olan Chris isimli sevimli dostumuz artık hayatta değil. Beethoven 2 filminden kısa bir süre öldü. Beethoven, Cujo ve Babe filmlerindeki hayvanların eğitiminden sorumlu olan ünlü hayvan eğitmeni Karl Lewis Miller tarafından eğitilmişti. Harika bir köpek olduğunu hatırlıyorum. Bence arkasında çoğu insanın yapamadığı güzel bir hatıra bıraktı. Yıllar sonra bile heyecanla izlenebilecek filmin oyuncuları da epey değişti. Bakalım kim, ne kadar değişmiş, resimlerle anlayalım.

Oliver Platt – Harvey
Nicholle Tom – Ryce Newton
Dean Jones – Dr. Varnick
Christopher Castile – Ted Newton
Chris (Köpek) – Beethoven
Bonnie Hunt – Alice Newton
Charles Grodin – George Newton
Sarah Rose Karr – Emily Newton
Stanley Tucci – Vernon

Kaynak

Movie Pilot

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.