Aklınızı Başınızdan Alacak Bir Cinayet Romanı – Aklından Bir Sayı Tut!

Aklınızı Başınızdan Alacak Bir Cinayet Romanı - Aklından Bir Sayı Tut!
Aklınızı Başınızdan Alacak Bir Cinayet Romanı - Aklından Bir Sayı Tut!
Aklından Bir Sayı Tut – Ön Kapak

Okumaya başladığım andan itibaren merak içinde bırakan ve kitabın sonuna kadar bu merakı tırmandırarak finali çarpıcı bir şekilde bağlayan gerilim ve polisiye kitabını eminim severek okuyacaksınız. Yazar John Verdon’un ilk kitabı olan “Aklından Bir Sayı Tut” ismiyle bile merakımızı cezbediyor. Aklından bir sayı tut ve ben o sayıyı biliyorum!


Kariyeri yakaladığı seri katillerle dolu olan başarılı ve emekli dedektif David Gurney, karısı Madeleine’le birlikte kırsal bir yere yerleşip, sakin bir hayat geçirmeye başlar. Eski bir arkadaşı olan Mark Mellery’in yardım talebinden sonra Dave, kendisini son derece gizemli ve korku dolu bir hikayenin içinde bulur. Arkadaşı, hakkında her şeyi bildiğini iddia eden bir psikopattan mektuplar almaktadır. Aklından geçirdiği veya söylediği bu numaralarla kafaları karıştıran bu gizemli adam, insanları bir şekilde akıl okuduğuna veya birtakım paranormal güçlerin var olduğuna ikna edecek kadar zekidir. Her şeyin mantıklı bir açıklaması bulunduğunun farkında olan ve mantığı ile sakin düşünmesinin yardımıyla olayları çözen Dave; elinde somut, doğru düzgün kanıtlar olmadan olayı değerlendirmeye başlar. Mektuplar arttıkça yazılar daha tehditkar, daha ölümcül olur ve cinayetler başlar. Başsavcı tarafından danışman analizci olarak yeniden işe başlayan David’in emeklilik hayatı kısa bir süreliğine sona erer. Karısıyla neredeyse kopma noktasına gelen hayatı ile geçmişi arasında gidip gelen eski dedektif (artık yeni danışman) ile bu katilin arasındaki yarışta zekanın, gözlem gücünün, mantığın birbirleriyle kıyasıya savaşı okuyucuyu da ister istemez acemi bir dedektif karakterine büründürüveriyor.


Paranormal Olaylara Karşı Mantık


Bu tür hikayelerde daima gizemli ve çözülmesi imkansız gibi görünen bir vakayla karşılaşırız. Sımsıkı kapalı, kurbanın içeride öldürüldüğü kilitli odalarda katilin cinayeti nasıl işlediğini öğrenmek için her bir satırı okuruz. Doğaüstü olaylara inanan çok kişi var ve yazarlar kitaplarında bu tür kişilere fazlasıyla yer verirler çünkü herkes mantıklı bir açıklama yapmaya çalışsa hikaye ilerlemez! Detaylara dikkkat eden ve insanlara sihirbazlık yapıyormuş gibi görünen Sherlock Holmes, gri beyin hücreleriyle ünlü dedektif Hercule Poirot, deneyimlerini konuşturan Miss Marple, tereddütsüz bir cesaretle olayların içinde atılan Dedektif Clouseau, çok konuşan ama konuşurken olayları hızlı bir şekilde birleştirebilen Columbo ve daha nice ünlü dedektif cinayetleri çözmeye çalışırken bu tür paranormal durumlarla karşılaşır, olayları araştırır ve her şeyin altında yatan somut kanıtlara kati bir şekilde ulaşıp katili yakalarlar. Sanırım asıl gizemli olan, bütün bu akıl okumalar, doğa üstü yetenekler değil de öyle görünenin aslında mantıklı bir açıklaması olduğunu kitap boyunca öğrenmemiz. Aaaaa yok artık! Demek böyle içeri girip, öldürmüş! Vay be hiç aklıma gelmezdi! Bu tür diyalogları yaşatmak ise yazarın ustalığına, anlatım becerisine ve kurgusuna, eğer kitap çeviri ise çevirmenin de üslubuna bağlı olduğunu unutmamamız gerekiyor. İyi bir araştırma, mantıklı düşünme, iyi bir analiz ve asla pes etmeme olayları çözmenin ana unsurları. Hepinize keyifli okumalar^^

Aklından Bir Sayı Tut – Arka Kapak

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.