Ayşen Gruda’dan Kötü Haber Geldi

Ünlü Türk Sineması Oyuncusu Ayşen Gruda’dan Kötü Haber Geldi

Ayşen Gruda on gündür hastanede yatıyordu. Mide kanaması geçirdiği düşünülen Ayşen Gruda’nın yakın bir zamanda taburcu olamayacağı belirtildi. Uz.Dr. Ergün Kasapoğlu tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde;

Ayşen Gruda – Türk Sineması Oyuncusu

 

“Sanatçımız mide kanaması şüphesi ile geldiği hastanede tedavi altına alındı. Yapılan tetkikler sonrasında kan değerlerinin dengelenmesi amacıyla kan verildi. Şu an için durumu stabil, odasında dinleniyor ve tedavisi devam ediyor. Yakın bir süreçte taburcu olmasını öngörmüyoruz.” 

 

Ayşen Gruda Kimdir ? Nereli ? Kaç Yaşında ?

Türk Sineması ve Tiyatrosu’nun “Domates Güzeli” lakaplı oyuncusudur.  Ayşen Gruda, 30 Kasım 1945 tarihinde Erman Ailesi’nin ortanca kızı olarak İstanbul, Yeşilköy’de Osmanlı zamanında karargâh olarak kullanılan bir köşkte doğdu. Babası kara tren makinisti idi. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy’de ki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Lise ikiye giderken babası vefat etti. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı. Kardeşi Ayben Erman ve ablası Ayten Erman da kendisi gibi oyuncu olacaktı. Televizyon için yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra lakabı “Domates Güzeli” olarak kaldı.

 

Ayşen Gruda
Ayşen Gruda Kimdir ? Domates Güzeli Ayşen Gruda Kaç Yaşında ?

 

Ayşen Gruda, Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda profesyonel oyunculuğa başladı. İlk rolü 1962 yılında “Kongre Eğleniyor” adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolü idi. 1977 yılında 16 senelik tiyatro hayatından sonra televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra herkes tarafından tanındı.

Ayşen Erman, Ankara Meydan Sahnesi’nde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi. Kızları Elvan doğunca Ayşen Gruda bir süre tiyatroya ara verdi. Bu evlilik uzun sürdü. Ayşen Gruda, Yılmaz Gruda’dan boşandıktan sonra da soyadını kullanmayı sürdürdü.

 

Ayşen Gruda

 

Ayşen Gruda daha sonra yakın dostu Adile Naşit’le birlikte, Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda yer aldı.

Ayşen Gruda, “Mum Söndü”, “Deve Kuşu Kabare”, “Hababam Sınıfı Müzikali”, “Yedi Kocalı Hürmüz” gibi kabare ve müzikallerde yer aldı. Tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada “Tosun Paşa”, “Süt Kardeşler”, “Şabanoğlu Şaban”, “Hababan Sınıfı”, “Neşeli Günler” gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı.

2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı “Pek Yakında” adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur,Çağlar Çorumlu, Şirincan Çakıroğlu, Tülin Özen ile birlikte rol aldı.

Ayşen Gruda, 1965 yılında tiyatrocu Yılmaz Gruda ile evlendi. Elvan adında bir kızı oldu. Bu evlilik uzun sürdü. Boşandılar.

 

Doktorlardan En Son Açıklamalar

Şiddetli mide ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan Ayşen Gruda’nın tedavisine Kağıthane Derindere Hastanesi’nde devam ediliyor. 74 yaşındaki usta oyuncunun son durumunu doktorları açıkladı.

Uzman Dr. Ergün Kasapoğlu, ünlü oyuncu Ayşen Gruda’nın durumunun daha iyi olduğunu ve yoğun bakımdan çıkartılarak normal serviste tedavisine devam edileceğini açıkladı. Kasapoğlu, Gruda’nın bilincinin açık olduğunu, konuşabildiğini ve gazetesini okuyabildiğini söyledi.

Ayşen Gruda’nın tedavisini sürdüren dahiliye bölümü doktoru Uzm. Dr. Ergün Kasapoğlu ‘Ayşen hanımın tedavi süreci ile ilgili son günlerde medya organlarında çıkan spekülatif haberlernedeniyle bir açıklama yapma gereği duyduk, sanatçımız düne göre bugün daha iyidir fakat Ayşen hanım 4. evre pankreas kanseridir’ dedi.
Kasapoğlu şöyle konuştu;
“Ayşen hanım hastanemize cuma saat 18.30 civarında mide kanaması şikayetiyle başvurdu. Kan değerleri çok düşüktü, yoğun bakıma aldık, 5 günlük takip sonrasında genel durumu daha iyiye gitti, 3 ünite kan transfer ettik ve stabil duruma geldiği için servise alma ihtimalimiz ortaya çıktı, hastamız şuan yoğun bakımdadır, ama ilerleyen günlerde belki servise alabiliriz’ dedi. Kasapoğlu, Ayşen Gruda’nın mide kanaması şikayetinin yanı sıra var olan bir pankreas kanseri tedavisi de gördüğünü ve 4. evredeki bu hastalığın tedavisinin de devam ettiğini söyledi.  Kasapoğlu, ‘Ayşen hanımın önceki hastalığı olan pankreas kanserinden olayı genel durumu bozuk. Medikal tedavisi devam etmekte, Kendisi konuşuyor, bilinci açık ve gazetesini okuyor. Pankreasından dolayı karaciğerine sıçrama durumu mevcut. Yaklaşık 7, 8 santim çapında pankreas kanseri durumu var, şu anda olmasa da pankreasın kötü seyrettiğinden dolayı kötü bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Hayati tehlike şu an söz konusu değil. Beslenmesiyle ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Bununla ilgili olarak mama ile beslenme için bağırsağa hortumla mama verme tercihine geçebiliriz, Katı gıdalarla beslenemiyor. Şu anda damardan besleniyor. Bundan sonraki süreçte şuan uygulanan damardan beslenme ya da bağırsağa hortum vasıtasıyla mama vermek yöntemine başvurabiliriz’ dedi. Ayşen Gruda’nın pankreas kanseri ile ilgili tedavisini sürdüren Prof. Oğuzhan Karatepe ise şu açıklamayı yaptı. Kartepe; “Ayşen Hanım’a maalesef pankreas kanseri teşhisi konuldu. Şu aşamada pankreas anlamında girişim düşünmüyoruz. İlaçlarla bir süreliğine hastanın genel durumunu takip edeceğiz, genel durumunu toparladıktan sonra belki kemoterapi düşünülebilinir. Şu anda sadece genel durumu toparlamaya yönelik adımları ilaç tedavisi ile yapıyoruz. Bir hafta içerisinde durum daha da netliğe kavuşacak. İlk yatırdığımız dönemde hayati tehlike riski mevcuttu. Fakat bu kan tedavisi sonrasında genel durum iyiye seyretti’ dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.