“Barış için Hiçbir Zaman Geç Değil!” ~ (Domuzlar Uçtuğunda) (When Pigs Have Wings)

Domuzlar Uçtuğunda Poster

Filistinlilerin açık denizde balık avlamasının yasak olması sebebiyle balık kıtlığı vardır. Fakir Filistinli Cafer’de eski teknesiyle balık avına çıkmakta ama ağına balıktan başka her türlü çer çöp takılır. Bir gün, fırtına sonrası ağında çok ilginç bir yaratık bulur; bir domuz! Cafer, sadece Müslümanlar arasında değil, Yahudiler arasında da sevilmeyen ve uzak durulan bu hayvanla ilk önce ne yapacağını bilemez. Hayvandan kurtulmaya kararlı bir şekilde onu öldürmeyi dener ama hayvanın tatlılığından etkilenip onu öldüremez. Cafer silahını doğrultup bir canlıyı gözünü kırpmadan öldürecek karaktere sahip değildir. Önce Birleşmiş Milletler ofisine, sonra bir Yahudi kolonisinde domuz yetiştiriciliği yapan Yelena’ya satmaya çalışır. Fakat Yelena domuzları etleri için değil güvenlik amacıyla yetiştirir. İkisi bu hayvanın iki tarafta da kötü karşılanması sebebiyle kimi zaman komik kimi zaman trajik anlar yaşayacaklardır.


Filmde en çok dikkatimi çeken insanların çektiği yoksulluk oldu. İnsanların ne şartlarda yaşadıklarını belirtip kendi yaşamınızdan keyif almanız gerektiğini söylemiyorum ama bu yaşamların da farkına varmamız gerekiyor. Filmde diğer vurgulanan unsur ise iki halk arasında bitmek bilmeyen düşmanlığın sona ermesi, artık dostluk içinde yaşamının zamanının gelip de geçtiği. Biraz masalsı biten sonu nedeniyle bana yapmacık geldi bu dostluk düşüncesi. Artık düşmanlığa nasıl alıştıysak, dost olma düşüncesi bile fantastik düşünceden öteye gitmiyor. Bu filmi bu yüzden eleştirenler var. Halklar arasında barış olması gerektiğini vurgulayan filmlerin daha olumlu eleştiriler almasını beklerim ki neyse ki çoğunluk bu kadar ön yargılı düşünmüyor. Fransız-Alman-Belçika orta yapımı olan filmde, vurgulanmak istenen barış kavramına saygı duyup izlemenizi tavsiye ediyorum. Filmde hiç bir tarafın özellikle kötülendiği yok, sadece birbirlerine duydukları ön yargılar, nefret ve savaş kötü anlamda eleştirilmiştir. Yönetmenliğini Sylvain Estibal’in yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Cafer’i Sasson Gabay canlandırıyor. Irak doğumlu oyuncunun filmdeki rol arkadaşı Baya Belal, Cafer’in eşi Fatma karakterine hayat veriyor.


Yarınlar bu geceye benzer,
İçinde yitip gideceğin bir gece.
Beraberce bir cennete düştük,
Yaralarımızı saracağımız.
Ve bize vaat ediyor,
Yeni bir toprak kokusu…

“Çok uzaklardan geldik. Tek bir aile olduk. Uzun ve yorucu bir yolculuk yaptık ama biz barış için geldik. Sizin topraklarınızda kalmak istiyoruz eğer bizi kabul ederseniz. Bizler bela çıkarmayız. Savaşmayız. Topraklarınız çok güzel. ” ~Cafer

Beraberce bir cennete düştük, yaralarımızı saracağımız.
Ve bize vaat ediyor, yeni bir toprak kokusu.
Yeni bir ülkenin hayali
Birlikte…
Barış…


Yönetmen Sylvain Estibal
Aktör Sasson Gabay
Aktris Baya Belal

Filmi keyif alarak izleyeceğinizi umuyorum. Film içinde yer alan müziklerden de keyif alacağınızı düşünüyorum. Benim filmle ilgili son düşüncem, hikayede de vurgulandığı gibi, umarım barış bir gün her yere hakim olur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.