Bir Hikaye İki Öteki: Dönersen Islık Çal

Konusuyla Türk Sineması’nın en farklı ve en cesur yapımlarından biri olma özelliğini taşıyan Dönersen Islık Çal, Orhan Oğuz’un 1992 yapımı bir filmi. Bilindiği üzere Orhan Oğuz toplum içerisinde dışlanmış insanların hayatlarını filme çekmeyi seven bir yönetmen olarak tanınıyor. Dönersen Islık Çal filminin de bu filmler içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu not düşmekte yarar var.

Dönersen Islık Çal Poster

Filmin içeriğine değinecek olursak; cinsel kimliği nedeniyle öteki olarak konumlandırılan bir travesti ile fiziksel olarak ‘normalin’ dışında olan kısa boylu bir adamın dostluğu üzerinden ilerleyen Dönersen Islık Çal; görmek istemediğimiz veya görmediğimizde var olmadığını düşündüğümüz kimlikleri toplumsal bir mesaj verme kaygısı güderek seyirciye anlatıyor. Bu bağlamda filmde işlenen iki ‘farklı’ insanın arasındaki dostluk kavramı; kendilerini ötekileştiren topluma karşı yapılmış bir başkaldırı niteliğinde hayat buluyor.

1990’lı yılların İstanbul’una daha özelinde Beyoğlu’na seyirciyi tanık ederek bir bakıma döneme tanık ederek bu açıdan belgesel görevi görmesinin yanı sıra 90’lı yıllarda sıkça karşılaştığımız karanlık atmosferli ve melankolik film furyasına örnek teşkil ediyor. Babam ve Oğlum, C Blok gibi filmlerden tanıdığımız Fikret Kuşkan ve Zeki Demirkubuz’un en önemli filmlerden Masumiyet’de çok önemli bir karaktere hayat veren Derya Alabora gibi çok değerli oyuncuları bünyesinde bulundurması da filmin başka bir özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Derya Alabora

Tüm bunların dışında çekildiği döneme göre farklı bir yapım olan Dönersen Islık Çal; sinema dünyasında çok önemli bir yere sahip olan Montpellier Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü aynı zamanda 7.Adana Altın Koza Film Şenliği’nde Jüri Özel Ödülü ve Ankara Film Festivali’nde En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazanmıştır.

One thought on “Bir Hikaye İki Öteki: Dönersen Islık Çal

  1. Oyunculara hayran kalmamak elde değil. Merak edip izledim, iyi ki izlemişim dediğim bir film. Beni en çok etkileyen cümle “Ben cüce değilim, sizler cücesiniz” denilen sahne. Dış görünüşün daima eleştirildiği bir toplumda farklı olmak çok zor. Herkes aynı düşüncelere ve hayat tarzına sahip olamaz. Film çok etkileyiciydi, mutlaka izleyin. Zaman kaybı demezseniz, illaki bir şekilde etkisinde kalırsınız. Hepinize şimdiden iyi seyirler diliyorum^^ 🙂

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.