Bir Sinema Baş Yapıtı “The Silence Of The Lamb”

Bir Sinema Baş Yapıtı

The Silence Of The Lamb (Kuzuların Sessizliği), 1991 yılında Thomas Harris’in kitabından uyarlanarak beyazperdeye aktarılmıştır. Yönetmenliğini Jonathan Demme’nin yaptığı bu film, kitap uyarlaması filmler arasında belirgin özellikleriyle 1992 yılında 7 dalda Oscar’a aday gösterilerek, en iyi film ve en iyi senaryo uyarlaması ödüllerinin sahibi olmuştur. Baş rollerinde Jodie Foster ve Antony Hopkins’in yer aldığı filmde, Jodie Foster yani ajan Clarice Starling FBI’da eğitimini tamamlamak üzere olan başarılı bir öğrencidir.

Bir Sinema Baş Yapıtı
Jodie Foster

Ajan Starling, cinayet soruşturmalarını araştıran Crawford tarafından görevlendirilerek Hannibal (Antony Hopkins) isimli yamyam bir katille konuşmaya gider. Ajanlarla konuşmayı reddeden Hannibal, zeki ve sezgileri güçlü bir psikiyatri profesördür. Katili bulmak için onunla bağlantıya geçilmelidir. Öğrencilikten yeni çıkmaya başlayan ajan Starling için zor bir görev olsa da, diğer ajanların aksine Hannibal ile konuşarak onunla bir bağlantı kurmayı başarır.

Antony Hopkins

Ajan Starling, seri katilin karekterini ve işlediği cinayetlerin arkasındaki nedenlere odaklanarak, katilin davranış biçimine göre profilini çıkarmaya çalışır. Bu filmde klasik bir polisiyeden çok uzak bir şeyler gizlidir. Aradıkları katili bulmak için onun gibi düşünerek bir sonraki cinayeti önlemek için hızlı hareket etmelidirler. Bu arada bir şeyi atlamayalım. Filmin görüntü yönetmeni Tak Fujimoto, kullandığı detay yüz çekimleri ile karekterlerin ruh hallerini başarılı bir şekilde yansıtmış ve filmin bu kadar başarılı olmasını sağlayan yapı taşlarını oluşturmuştur. Aynı zaman Altıncı His “The Sixth Sense” filmininde görüntü yönetmenliğini üstlenmiştir. Bu filmin başarılı bir baş yapıt olmasında tüm şartlar bir araya gelmiştir. Devam filmleri olan Kuzuların Sessizliği filmi, “Hannibal”, “Red Dragon”  Kızıl Ejder, “Hannibal Rising” Hannibal Doğuyor filmleriyle de seyirciyi kendisine çekmeyi başarmıştır. Daha önce izlenmiş olsa bile tekrardan izlenmeye değer.

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.