Bu Dünyada Yetenekleriniz Konuşur! Yedi Krallık Üçlemesi 1. Kitap: Yetenek

Yetenek – Ön Kapak

Fantastik kitap severler için oldukça değişik bir kitap önerisi olacak. Açıkçası ben bir seri olduğunu bile fark etmeden aldım, okudum. Biraz gençlere özgü bir kitap gibi durmasına rağmen kitapta sevdiğim ve sevmediğim bölümler haliyle oldu, kitap kendisini okuttu bir şekilde. Kitabı okuyanların ve bunu paylaşanların yorumlarından anladığım kadarıyla seveni de çok hayal kırıklığına uğrayanı da. Ben kitabı büyük bir beklentiyle okumadığımdan (Belirttiğim gibi ne okuyacağıma dair fikrim yoktu – sadece aldım, okudum) ben hayal kırıklığına uğramayanlardanım. Kitapta devamlı bir yolculuk ediyoruz, okuyucuyu sıkacak nokta varsa o da bu yolculuk süreciydi. Bence okuması zevkliydi. Karakterler de güzel işlenmişti. Güçlü, ölümcül, vahşi, yetenekli ve kendine fazlasıyla yeten bir kadın karakter Katsa kitapta en fazla göze çarpan karakter. Onu fazla feminist bulanlar var. Olsun. Bu karakterlerle gerçek hayatta veya kitaplarda pek karşılaşmadığımız için karakteri fazla sıra dışı bulmaları doğal. Onun yeteneği zaten öldürmek. Po ise savaşma yeteneği olan bir prens. Katsa’nın tersine olumlu, yapıcı, alttan alan ama kesinlikle bazı okurlar tarafından belirtildiği üzere ezik olmayan bir karakter. Nasıl ezik olsun? Tüm krallıklarda korku salan katil leydinin karşısında dayanabilen tek kişinin ezik diye nitelendirilmesine anlam veremedim. Kitapta macera, romantizme dair istediklerinizi bulacağınıza inanıyorum. Gelelim biz kitabın konusuna.

Yetenek – Arka Kapak

Romanda yedi krallık var.
1. Lienid(Kral Ror)
2. Wester (Kral Birn)
3. Nander (Kral Drowden)
4. Sunder (Kral Murgon)
5. Middluns (Kral Ronda)
6. Estill (Kral Thigpen)
7. Monsea (Kral Leck)

Harita – Bilinen Dünya

Lienid Kralığı diğer altı krallıktan ayrı bir şekilde bir adada kuruluydu. İnsanlarının diğer kralıktakilerden daha koyu saçları vardı, diğerlerinden bağımsız yaşamayı severlerdi. Randa, Middluns kralıydı, dört krallık tarafından çevrildiği için arada derede kalırdı. Yine de Ronda’yı sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Wester, Nander ve Estill’in kralları sorun çıkartan, kavgacı krallardı. Monsea Krallığı’da dağlarla diğer krallıklardan ayrılıyor ve onların savaşlarından, birbirleriyle olan çekişmelerinden uzak duruyordu.

Yedi Krallık Üçlemesi

Bazı insanlar yetenekle beraber doğuyorlardı. O insanlardan korkuluyordu. Herkes farklı bir yeteneğe sahipti. Göz renklerinin farklı olması da bir başka özellikleriydi bu yetenekli insanların. Leydi Katsa’nın da bir gözü yeşil diğeri maviydi. O yeteneğe sahipti ve amcası Kral Ronda’un kesinlikle göz ardı edemeyeceği ve kullanmak isteyeceği bir yeteneğe sahipti. Onun yeteneği öldürmekti. Bu güç onun krallıktaki en güçlü kadın yapmasının yanı sıra en korkulan insanı da yapıyordu. Kral Ror’un yedi oğlunun en küçüğü Po’nun da gözleri farklı renkteydi; biri altın, diğeri gümüş. Krallığında dövüşmek herkesin çok iyi yaptığı bir işti. Po’nun dövüşte diğer herkesten daha üstün olmasının sebebi yeteneğiydi. Yeteneğinin ne olduğunu keşfetmeyi siz okurlara bırakıyorum. Amcası Kral Ronda’nın kendi kirli işlerini yapması için kendisini kullanmasından Katsa mutlu değildi. Kurduğu ufak bir konseyle bu kirli işlerin etkilerini azaltıyordu. Bir gün Lienid Kralının babası Prens Tealiff kaçırıldı ve Katsa Kral Murgon’un zindanlarına kadar yaşlı adamın izini takip etti. Onu arayan tek kişi Katsa değildi. Prens Po’da büyükbabasının nereye, neden ve kim tarafından kaçırıldığını bulmak için iz üstündeydi. Zindanlarda ikisi karşılaştılar ve kitabın gerisinde okuyacağımız heyecanlı hikayenin ilk tohumları atılmış oldu. Katsa’nın ve Po’nun hem kendilerini tanıma hem de birbirlerini anlama süreci çok güzeldi. Katsa, yeteneğinin sadece öldürmek olduğunu düşündüğünden kendisine karşı çok acımasızdı ama ona daha geniş bir bakış açısı sunan Po oldu. Başka birine güvenmek kolay değildir. Başka biri tarafından gerçekten anlaşıldığınızı bilmek kadar keyif verici bir durum pek yoktur. Kitapta bu güvenin, dostluğun ve sevginin yavaşça kurulduğunu, çeşitli sınavlardan geçilse bile daha sağlam bir şekilde inşa edildiğini göreceksiniz. Film haklarının da satın alındığını söylemekten mutluluk duyarım. Bu güzel hikayeyi filmden önce eminim okumak isteyeceksinizdir. Hepinize keyifli okumalar diliyorum.

Katsa’nın Gözleri (Temsili) (Alıntıdır)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.