Bu Film Tam Bir Sanat Eseri ! – “The Fall” (Düşüş)

The Fall, 2006 yapımı macera, dram ve fantastik türde harika bir film. Bundan yıllar önce, TNT  kanalında bir gece yarısı izlediğim filmden çok etkilenmiştim. Açıkçası bu filmi anlatırken nereden başlasam bilemiyorum. Her karesinde ayrı bir güzellik ve ayrıntı gizli. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki üzerinde her şeyiyle incelikle düşünüldüğünü belli ediyor.Filmde küçük bir kız olan alexandria(Catinca Untaru), portakal toplarken bir ağaçtan düşmüş ve kolunu kırmıştır. Roy(Lee Pace) ise bir film çekiminde, geçirdiği kaza sonucu felç kalmış bir aktördür. Bu ikilimiz bir zamanlar Los Angeles’ta bir hastanede yatmaktadır. İkiside düşmüştür.

Lee Pace ve Catinca Untaru (Roy ve Alexandria)

Küçük meraklı şirin kızımız ve çektiği acılarla boğuşan Roy arasında bir konuşma başlar. Küçük kızın ve Roy’un hayal gücüyle beraber filmdeki karekterler fantastik kahramanlara dönüşür. Filmin girişi sekansında beethoven’ın 7 senfonisi ve ağır çekim görüntüleri birleştirerek izleyicinin üstünde merak uyandıran film, ayrıca İtalya, Hindistan, Türkiye, Çek Cumhuriyeti ve Güney Afrika gibi dünyanın çeşitli köşelerindeki tarihi yapılardan yararlanarak görsel bir şölen sunuyor.İkilimizin oluşturduğu hayal dünyasında kimler yok ki, kölecilikten kaçan bir siyahi, insanın doğayla birlikte güçlendiğini gözler önüne seren ilkel bir adam, ülkesinden uzak kalmış bir kral ve bu dünyada var olan tüm canlıların güzelliğine hayran kalmış Charles Darwin. Sürrealizm akımının etkisinin derinden hissedildiği filmde, hikaye başlangıcından sonuna kadar sürükleyici ve duygusal bir anlatıyla, üretildiği parelel dünya arasındaki geçişlerle devam ediyor.

The Fall – Düşüş Filmi Yönetmen: Tarsem Singh

Yerinden kalkamayan Roy, hikayeyi küçük kıza onun için morfin çalması karşılığında anlatsa da minik kızın hikaye’ye etkisi büyük. Film geneli boyunca hakim olan sarı ve turuncu tonlar, planlara bir tabloya bakar gibi bakmamızı sağlıyor. Görüntü yönetmenliğini Colin Watkinson, Senaristliğini Dan Gilroy,Nico Soultanakis ve  Tarsem Singh üstlendiği film, Aynı zamanda Tarsem Singh’in yönetmenliğiyle seyirciyle 2008 yılında buluşmuş ve eleştirmenlerden olumlu eleştiriler almıştır. Oluşturduğu fantastik dünyadaki ilginç sahneler Hollywood filmlerine ufacık göndermelerde yapıyor. Etkileyici çok güzel ve özel sahnelerden biride bir filin yüzüşü. İzleyenlerin bir daha izleyebileceği, izlemeyenlerin ise mutlaka izlemesi gereken Hindistan, ABD ve İngiltere ortak yapımı kült olmaya hak kazanmış kaliteli bir yapım. Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize önereceğiniz ilk filmlerden olacaktır.Müzikleri’de bir harika !

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.