Bu Uçak Yolculuğunu Asla Unutamayacaksınız – UÇUŞ 545

Michael Crichton – Uçuş 545

Uçuş 545 – Ön Kapak

Bir pazartesi sabahı, erken saatler… TransPasifik Havayolları Uçuş 545 uçağında, Hong Kong’dan Denver’a giderken korkunç bir kaza meydana gelir. Uçak tıpkı roller-coaster gibi inip çıkarken üç kişi ölür ve bir çok kişi yaralanır. Kazanın sebebi türbülans olarak gösterilir. Uçağı imal eden Norton Havacılık, olay inceleme ekibinden kalite kontrol temsilcisi Casey Singleton’u neler olduğunu araştırması için görevlendirir ve en önemlisi bu kazanın bir suçlusunun kim olduğunu ortaya çıkarmak Casey’in görevidir.

“-Biz buraya kuş çiftliği diyoruz. Uçaklar öyle büyük ki, insan boyut kavramını yitiriyor. Pek fazla insan yok gibi, değil mi?
-Evet, çok çalışan yok gibi görünüyor.
-Bu binada çalışan beş bin kişi var.”~Casey

Casey beş zorlu gün boyunca karmaşık sistemlerle boğuşarak ve teknisyenlerin de yardımıyla sorunun kaynağını araştırır. Görevin yeterince zor olmasının yanı sıra N-22 uçaklarının (Türbülansın gerçekleştiği uçaklardan) Çinlilere satılmak üzere olduğunun bilinmesi, bu kazanın medyada epeyce deşilmesine ve Casey’in iki kat fazla strese girmesine neden olacaktır. Casey, Uçuş 545 gizemiyle ilgili gerçeği en sonunda ortaya çıkartır ama bu teorisini de kanıtlaması gerekecektir.


Kitap 1995 yılında ciltli ve 1996 yılında karton kapaklı olarak yayınlandı. Yazarın derinlemesine yaptığı araştırmalar ve hikayeyle karıştırılmış teknik bilgiler sayesinde uçaklardan hiç anlamıyorum demek yerine birazcık anlıyorum kıvamına geçebiliyorsunuz. Yıllar önce okuduğum bir kitabı hala anımsıyor ve kitaptaki kurgudan ne kadar hoşnut kaldığımı hatırlayabiliyorsam, o kitabı macera sever okurlara tavsiye etmekte tereddüt yaşamam.

“Uçakların imalatı ile ilgili bir öykü yazmayı hep isterdim çünkü bu büyüleyici bir alan: hiçbir insan ticari hava taşıtları kadar karmaşık bir alet üretmemiştir ve hiçbir cihaz bu kadar özelliklere sahip değildir. Bu zamana kadar bir öykü oluşturamadım. En sonunda, bu sektörden çalışan birisi dikkatimi gerçek bir kazayla çekti ve bende yazmaya başladım. İşin özeti, bu kitaptaki öykü gerçek bir hikayeye dayanıyor, aslında içinde bir çok gerçek hikaye var.Ölümcül türbülanslardan tutun, uçağı başkalarının kullanmasına izin veren pilotlara kadar birçok öne çıkan bölüm mevcut. Hikayenin ana taslağı için Ulusal Taşımacılık Güvenlik Dairesi’nin gerçek kazalarla ilgili raporlarını kullandım. (Zaten bu raporlar röportajları, fotoğrafları, detayları ve bütün çalışmalarıyla başlı başına roman olmaya adaylar.)
Aylar süren araştırmadan sonra bunlar benim için günlük, sıradan şeylere dönüştü. Bir gün uçakta seyahat ederken, kötü bir türbülansa giren bir uçağın fotoğraflarını gören yolcular durup şunu sordular: “Sen ne yapıyorsun?” En sonunda bir görevli fotoğrafları kaldırmamı istedi. Diğer yolcuları rahatsız ediyordum. Nedenini bilmiyorum. Şu ana dek gözlemlediğim kadarıyla uçak yolculukları çok güvenli. Her yıl uçaktaki ölümlerden daha fazla, binlerce insan yemek yerken boğuluyorlar ve hiç kimse bir yemek masasına otururken korkmuyor.” ~ Michael Crichton

Michael Crichton

Kısaca Michael Crichton

15 yaşındayken koleje gitmek ve bir yazar olmak istedi. 20 yaşında kolejdeyken kendisini tıp okuluna başvururken buldu, doktor olmak istiyordu. 25 yaşında tıp okulunu bitirmek üzereyken buradan da ayrılmak üzereydi. 30 yaşına geldiğinde ilk filmi “Westworld”, “Batı Dünyası” (1973) ile başarılı bir film yönetmeniydi. 35 yaşına geldiğinde daha fazla yönetmenlik yapmak istemediğine karar verdi ama bir sonraki hamlesinin ne olacağını bilmiyordu. Bir yazılım şirketi kurdu ve bilgisayar oyunları yapmaya başladı. 40’ına ulaştığında sadece film yönetmenliği yapmak istiyordu, bir daha eline kalem almak istemiyordu. Nihayet 45 yaşında ilk çocuğu doğdu. İşte o an, mutlu bir şekilde yazarlığa devam ediyordu ve yönetmenliğe ilgisini yitirmişti. Yine.

“Araştırma (Kitap için) çok zorluydu. Fabrikadaki mühendislerle konuşuyorum, genelde hiçkimse konuşmaz onlarla, GERÇEKTEN konuşmaya çok hevesliydiler. Benim belirlediğim sınırlar çerçevesinde onları konuya odaklamak çok zorladı beni. Benim için ilginç bir çalışma oldu. Çok da uzun sürdü.” ~ Michael Crichton

Uçuş 545 – Arka Kapak

Kaynak

Michael Crichton Resmî İnternet Adresi

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.