CHP’nin Adayı Muharrem İnce: “Geleceğimizi geri alacağız!”

CHP’nin cumhurbaşkanı adayının açıklandığı Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’ndaki programda, halk oyunu ve sinevizyon gösteri yapıldı. Daha sonra kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, partilerinin cumhurbaşkanı adayını ilan etti.

“İzmir’in dağlarında çiçekler açar” marşı ile kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, “25 Haziran’da sadece İzmir’in dağlarında değil, Türkiye’nin bütün dağlarında çiçekler açacak.” dedi.

Tüm seçmenlerden bir bayram havası içerisinde sandığa gitmelerini isteyen Kılıçdaroğlu, 25 Haziran’da güzel günler göreceklerini söyledi.

Öğretmenlik mesleğinin önemine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bir öğretmenin Türkiye’nin sorunlarını çözmeye talip olduğunu belirterek İnce’yi kürsüye davet etti.

Kılıçdaroğlu, İnce’nin cumhurbaşkanı adayları olduğunu açıkladı.

Daha sonra söz alan İnce, tüm kesimleri kucaklayacağını belirterek, tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağını söyledi ve parti rozetini Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na teslim etti.

“80 milyonun cumhurbaşkanı olacağı için ona Türk bayrağı rozeti takıyorum” diyen Kılıçdaroğlu, İnce’nin yakasına Türk bayrağı rozeti taktı.

İnce konuşmasında, “Allah’ın izniyle, milletin isteğiyle cumhurbaşkanı olacağım” dedi. CHP rozetini çıkaran İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘na yönelik olarak “Ben tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağım, rozetimi size emanet” dedi.

Ardından söz alan Kılıçdaroğlu, “80 milyon için tarafsız cumhurbaşkanı” ifadesini kullanarak İnce’nin yakasına Türk bayrağı rozeti astı.

“Ben Erdoğan’dan daha kıdemliyim”

İnce, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın kendisine “Senin tecrüben yeter mi devleti yönetmeye” dediğini belirterek, “Ben 2002’de milletvekili oldum, o 2003’te. Ondan beş ay daha kıdemliyim. Askere gitsek ben çavuş olurum, o onbaşı” dedi.

Erdoğan’ın bir günlük milletvekili iken başbakanlık makamına getirildiğini ifade eden İnce, partililere yönelik olarak “Bir günlük milletvekili başbakan olacak, 16 yıllık milletvekili cumhurbaşkanı olamayacak öyle mi” diye sordu. İnce ayrıca, noter onaylı üniversite diplomasını istedikleri taktirde vatandaşlara gösterebileceğini söyledi.

“Erdoğan Beyoğlu’na belediye başkanı olamadı ama cumhurbaşkanı oldu”

Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Başkanlığı için iki kez yarıştığını hatırlatan İnce, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir eleştiri daha var. ‘CHP’ye genel başkan olamadın, Türkiye’ye cumhurbaşkanı olacaksın, mantıklı mı’ diyor. Tayyip Erdoğan, Beyoğlu’na belediye başkanı olamadı, Türkiye’ye cumhurbaşkanı oldu. Abdullah Gül, Necmettin Erbakan’a rakip oldu, kaybetti ama Abdullah Gül cumhurbaşkanı oldu.”

İnce, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminde aktif rol oynadığı belirtilen Gülen cemaati üyelerinin, geçen yıllarda KPSS sorularını çaldığını hatırlatarak şunları kaydetti:

“Sınavda soruyu çalan, sandıkta oyu çalar. Bugünden uyarıyorum. Bu ülkenin değerli avukatları. 50 bin avukat, cübbelerinizi 24 Haziran günü arabanızda tutun. Sizi her an YSK’ya çağırabilirim. Bir, sınav sorularını çaldırmayacağız, iki sandıkta oyu çaldırmayacağız, üç hazineden parayı çaldırmayacağız.”

Ahmed Arif şiiri okudu

İnce, Ahmed Arif şiirini okuyarak, “15 yaşında Diyarbakırlı Kürt Ahmed Arif’i okuyup da etkilenen Muharrem İnce olarak 54 yaşımda da aynı heyecanı yaşıyorum” dedi. İnce’nın bu sözleri Kürt seçmenlere bir mesaj olarak algılandı.

 

​Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından satırbaşları şöyle:

 • 25 Haziran’da sadece İzmir’in dağlarında değil, Türkiye’nin bütün dağlarında çiçekler açacak. Bu ülkenin insanlarına inanarak söylüyorum. Bu topraklar demokrasi mücadelesinin verildiği topraklardır, Osmanlı döneminde de Cumhuriyet döneminde de böyle oldu.
 • Ağır darbeler yaşadı demokrasimiz. Ağır bedeller ödendi, idam sehpaları kuruldu. Politikalar, askerler, gencecik fidan gibi çocuklarımız düşünce özgürlüğü için ağır bedeller ödedi. 2018 yılındayız şimdi, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Türkiye farklı bir sürece girdi. 15 Temmuz’u fırsat bilip 20 Temmuz’da sivil darbeyi gerçekleştirdiler. O darbeye karşı çıkan tek parti, CHP oldu.
 • Bugün yol ayrımındayız. İttifak yapmak istiyoruz neden soruyorlar diye. Birinci nedenimiz 12 Eylül’ün getirdiği seçim barajını sıfırlamak istiyoruz, her partinin katıldı. İki, seçme hakkının üstündeki bütün engelleri kaldırmak istiyoruz. İnsanlar, istedikleri partilere oy veremiyorlar. Eğer sıfır baraj ittifakını oluşturabilirsek her vatandaş gönlündeki partiye oy verebilecek. Üç, demokrasi kültürünü geliştirmek için ittifak yapmak istiyoruz. Siyasi partiler ülkenin çıkarları için bir araya gelmeli. Dördüncüsü bu ülkede kimlik, inanç üzerinden siyaset yapılmasın diye ittifak yapmak istiyoruz. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. En geniş ittifakın olmasını istiyoruz, bütün siyasi partilere açık yüreklilikle bu çağrıyı yapıyoruz.
 • 21. Yüzyıl’dayız, Türkiye’de 20 Temmuz darbesinden sonra hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır. Çünkü yargı bağımsızlığı yoktur. Hapishaneler tıka basa dolu, kimin suçsuz olduğu belli değil. Medya baskı halindedir, bir grup medya direnmektedir onlar da her türlü baskıya direnmektedir.
 • Bir, benim çağrımdır, herkes gidip seçmen listelerini bir kontrol etsin. İkinci görev, bu ülkenin aydınlarına, vatanseverlerine, demokrasiye inananlara yapıyorum. Hiç kimsenin tatil ayı, deniz kenarına gidelim deme lüksü yok. Ülke bugün bir beka sorunu yaşmaktadır. Bu nedenle her sorunun aşılması lazım. 5 temel sorunun aşılması lazım.
 • Birincisi demokrasi ve milli irade ipotek altındadır. Bugün sarayın vesayetini perçinlemek için Genelkurmay Başkanı ve sarayın sözcüsü bir başka adaya gidip baskı kurmaktadır. Hiç kimse demokrasi üzerinde vesayet kurmaya yeltenmesin. Kimse orduyu kullanıp demokrasi üzerinde vesayet kurmasın.
 • İkinci temel sorunumuz dış politika. Bütün dünya ile barışık olan Türkiye, bütün dünya ile kavgalı. Bütün dünya ile barışık bir yaşam sözü vermek istiyoruz.
 • Üçüncü sorun toplumsal barış. Komşumuzun kimliğini, inancını sorgulamaya başladık.
 • Dördüncü sorun ekonomi. Ne olduğu belli değil, doları kontrol edemiyorlar. Mevcut yöneticiler yakayı tefecilere kaptırmış. Tefeciler ne istiyorsa onu yerine getiriyor. Şunu herkesin bilmesini isterim, 2002 yılında bu ülke nüfusunun yüzde 1’i milli servetin yüzde 38’ine sahipti. Bugün yüzde 1’i milli servetin yüzde 55’ine sahiptir.
 • Beşinci sorun eğitim. Anneler babalar, çocukları hangi okula gidecek, hangi sınava girecek bilmiyor. Biz, vicdanı hür nesiller yetiştirmek zorundayız. 16 yılda 14 kez eğitim politikası değişti.
 • Bugün benim doğum günüm. Sevaplarıyla, günahlarıyla 54 yılı geri bıraktım. Şu andan itibaren kendisini vatanına, milletine, bayrağına adayan, aziz milletimizin refahı için çalışacağım.
 • Kendisine karşı aday olmuş, kendisini eleştirmiş birini cumhurbaşkanı yapmak her babayiğidin harcı değildir. Bu isteği yapanlara da, bu isteği olumlu karşılayan sayın genel başkana saygılarımı sunuyorum. Yaşama sevincimizi yok ediyorlar, hayatımıza el koyuyorlar. Sadece bizim değil, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini çalıyorlar. İnsanlarımız işsiz, aşsız kaldı. Işık yapmak, ayağa kalkmak, cumhuriyeti kuran iradenin işidir. Geleceğimizi geri alacağız. Unutmayınız, geçmişle bugünü kavga ettirenler geleceği kaybederler. Geçmişi bugünle kavga ettirenler geleceği mutlaka kaybedeceklerdir. Bizim derdimiz sorun çözmek. AKP FETÖ ortaklığı cumhuriyeti rotasından çıkardı.
 • Türkiye artık hukuk devletini, bağımsız yargıyı tartışacak durumda değildir. Ekonomimiz dış müdahalelere açıktır. Genelkurmay Başkanı siyasetin özel talepleriyle meşguldür. Sosyal medya trolleri yalan söylemek ve pislik saçmakla meşguldür. Memleket yalan rüzgarıyla yönetiliyor.
 • Çocuklarım, öğrencilerim size sesleniyorum. Nasıl bir cumhurbaşkanı olacağımı anlatayım. Anası kıskanmaz, babası kıskanmaz, bir de öğretmeni kızmaz. Profesör öğrencilerim var, kaymakam öğrencilerim var. Hepsinde payım olduğunu düşünüyorum, hepsiyle gurur duyuyorum. Ben onlara fizik anlatırken, sınav kağıdını değerlendirirken nasıl değerlendirirm biliyor musunuz? İsimlerini kapatırdım, okurdum. Adını görmeyeceksin ki etkilenmeyeceksin. Eşit not vereceksin. Peki bunlar ne yaptı? Tam 14 sene üniversite sorularını çaldırdılar. Kime çaldırdılar? FETÖ’yle birlikte. Kardeşlerim, gençler, size sesleniyorum. Sizin sorularınızı çaldırmayacağım. Sadece soruları mı? Buradan uyarıyorum. Sınavda soruyu çalan, sandıkta oyu çalar. Bugünden uyarıyorum. Bu ülkenin değerli avukatları. 50 bin avukat, cübbelerinizi 24 Haziran günü arabanızda tutun. Sizi her an YSK’ya çağırabilirim. Bir, sınav sorularını çaldırmayacağız, iki sandıkta oyu çaldırmayacağız, üç hazineden parayı çaldırmayacağız.
 • Size bir soru. Allah’ın izni, milletin isteğiyle cumhurbaşkanı olacağım. Saray’a mı gideceğim, Çankaya’ya mı? Sarayı bu ülkenin en akıllı evlatlarına vereceğim, bilim yuvası yapacağım. Hepimiz sokaklarda gezmeye hazır mıyız? Bir çivi, bir nalı kurtarır. Bir nal, bir atı kurtarır. Bir at, yiğidi kurtarır. Bir yiğit memleketi kurtarır. Helal olsun size. Helal olsun.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda CHP’nin cumhurbaşkanı adayı İnce’yi kürsüye çağırdı. İnce şu açıklamayı yaptı:

 • Parti başkanından cumhurbaşkanı olmaz, bunu hep söylediniz. Ben de bu görüşünüze hep katıldım. 24 Haziran’da Allah’ın izni, milletin isteğiyle cumhurbaşkanı olacağım. Sadece CHP’lilerin değil, 80 milyonun, herkesin, AK Partililerin, HDP’lilerin, MHP’lilerin, Saadet Partililerin, herkesin cumhurbaşkanı olacağım.

İnce, bu ifadelerinin ardından CHP rozetini çıkardı.

İnce, sözlerine şöyle devam etti:

 • İki insan, iki lider, iki parti lideri. Birisi ‘Kardeşim’ demiş, beraber parti kurmuşlar. Sen yasaklı olmuşsun, o başbakan olmuş. Milletvekili olmuşsun, gelmiş başbakanlığı sana vermiş. Al demiş, sen başbakan ol benim yerime. Sana bir gün cumhurbaşkanı adayı olmak istediğinde Genelkurmay Başkanı’nı helikopterle onun bahçesine indirmişsin. Bu bir lider, kardeşim dediği, onun sırlarını paylaşan birine, iş kendine geldiğinde yaptığına bak.
 • Diğer tarafta başka bir lider var. Karşısına çıkıp 2 kere aday, hatta bu salonlarda zaman zaman dozunu aşan laflar söylemiş, eleştirmiş ama sonradan demiş ki ‘Çocuklarımızın geleceği için, ülkenin selameti için bana rakip olmuş olabilir ama bu çocuk doğrusudur’ demiş.
 • Cumhurbaşkanı partisiz olur, partisiz olur. Ben 3 Kasım 2002’de milletvekili oldum, sayın Erdoğan Mart 2003’te oldu. Ben ondan kıdemliyim. 16 yıldır aralıksız milletvekiliyim. Askere gitsek ben çavuş olurdum, o onbaşı olurdu. Ben ondan 5 ay daha tecrübeliyim. 2003’te milletvekili oldu sayın Erdoğan, vekil olduğu gün Meclis’e geldi. Parmak izini kullanamadı, çok iyi hatırlıyorum. Aşağılamak için söylemiyorum, bilmiyordu. 1 günlük vekilken başbakan oldu. 1 günlük vekilden başbakan yapacaksınız, 16 yıllık vekilden cumhurbaşkanı yapmayacaksınız, öyle mi? Diyorsanız ki İnce diploman var mı, o yeter diyorsanız… 8 dönemdir transkripti istediğiniz zaman… İlerleyen zamanlarda belli olacak. Meydanlarda ekonomi, dış politika, tarım, eğitim konuşacağız diye bekliyorum. ‘Bunları konuşmayacağız, kavga edeceğiz, iftira atacağız’ kampanyasına girişeceklerse daniskasını yaparım.Ben meydanlarda entelektüel bir tartışma yapmak istiyorum, ha bunu yapmayacağım diyorsanız…
 • Ya CHP’ye genel başkan olamadın, Türkiye’ye cumhurbaşkanı olacaksın diyorlar… Tayyip Erdoğan, Beyoğlu’na belediye başkanı olamadı, Türkiye’ye cumhurbaşkanı oldu. Gül, Erbakan’a karşı aday oldu, kaybetti ama cumhurbaşkanı oldu.
 • Bugün benim doğum günüm. Sevaplarıyla, günahlarıyla 54 yılı geri bıraktım. Şu andan itibaren kendisini vatanına, milletine, bayrağına adayan, aziz milletimizin refahı için çalışacağım.
 • İki derdimiz var, biri 50 artı bir. Bir derdimiz daha var, yönetmek. O da yüzde yüzü tarafsız bir şekilde yönetmek. İki de iddiam var: Bir, terör nereden gelirse gelsin, ister PKK, ister IŞİD, ister FETÖ, en kararlı şekilde mücadele edeceğiz. İki, yetimin hakkına göz dikenlere, ihaleye fesat karıştıranlara, terörü destekleyenlere ve bu ülkeyi soyanlarla, Allah’ın huzurunda söz veriyorum, sonuna kadar mücadele edeceğiz.

‘SINAV KAĞITLARINI İSİMLERİNE BAKMADAN OKUR, NOT VERİRDİM…’

 • Evlatlarım, çocuklarım, öğrencilerim sizlere sesleniyorum: Bir insanı hayatında 3 kişi kıskanmaz. Anası, babası ve öğretmeni. Benim önemli yerlere gelen birçok öğrencim var, hepsinde payım var, gurur duyuyorum. Ben onlara mekanik, fizik anlatırken. Onların sınav kağıtlarını isimlerini görmeden okur, not verirdim. Adil olarak not vermek için ismini görmemek gerekir. Bunlar 14 senesoruları çaldırdılar. Evlatlarım size sesleniyorum, sizin sorularınızı çaldırmayacağım.

AVUKATLARA UYARI: SİZİ HER AN ÇAĞIRABİLİRİM…

 • Buradan uyarıyorum, sınavda soru çalan, sandıkta oyu çalar. Uyarıyorum, 50 bin avukat cübbelerinizi arabalarınızda tutun. Sizi her an YSK’nın önüne çağırabilirim. Hazineden parayı çaldırmayacağız. 24 Haziran’da cumhurbaşkanıyım, ben nereye giderim. Saraya mı, Çankaya’ya mı? Sarayı bilim yuvası yapacağım, ülkenin en akıllı evlatlarına vereceğim.

Grup toplantısının çıkışında basın mensuplarının çevresini sardığı Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu’nun ağzından adayın ismi çıkıncaya kadar sabretmelerini istedi; “Her şey daha güzel olacak. Ben size dün mesaj verdim ama almadınız. ‘Zamanı gelince dedim ya o, gel-İnce demekti” diye espri yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, İnce’nin adaylığı için “Tarih yazacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.