Çin’de Yasaklanan ve Yakılan Kitap ~ Şanghay Bebeği

Şanghay Bebeği – Wei Hui

Şanghay Bebeği – Ön Kapak

Yarı-otobiyografik bir roman olan kitabın yazarı Çinli bir kadın olan Wei Hui. Çin’de 1999’da basıldı, İngilizce’ye çevrilmesi 2001 yılında, Türkçe basımı ise 2002 yılında gerçekleşti. 25 yaşındaki Şanghaylı Nikki -veya arkadaşlarının tabiriyle Coco- bir kafede çalışan garsondu. Başarılı olan ilk öykülerinden sonra bir roman yazmaya çalışırken Tian Tian adında bir gençle tanışır ve ona aşık olur. Aralarında katıksız saf bir sevginin olmasına rağmen genç adam oldukça içine kapanık, iktidarsız ve uyuşturucu bağımlısıdır. Çok güzel resimler çizen Tian Tian ve roman yazan Coco, birlikte yaşamaya başlarlar. Daha sonra Coco, Mark adında evli bir Alman iş adamı ile tanışır ve ikiside aralarındaki fiziksel çekime karşı koyamazlar. Aşk, ihanet, tutku, arasında bölünen Coco’nun ve arkadaşlarının aşk, cinsellik, tutku, para gibi konularda derin felsefesine şahit oluyoruz. Hem sıradan günlük bir yaşamı anlatır gibi hem de çok daha derin bir şeyler gizli kitapta. Bu kitabı okumak tıpkı sıcak bir günde buz gibi suyu içip serinlemek gibi bir his bırakıyor okuyucunun aklında.

“Aşk yeryüzündeki en güçlü şeydir. Ayaklarını yerden keser ve her şeyi unutturur. Senin gibi bir çocuk sevgisiz kalırsa, bir anda mahvolur.”

 

Şanghay Bebeği – Arka Kapak

Aşkı ele alış biçimi ve doğallığı sanırım bazıları tarafından kaldırılamamış olacak ki Çin’de yakılan kitaplar arasına girmiş ve yasaklanmış. Batı’da ise bu tepki olumsuz olmadı. İngilizce’ye ve diğer dillere çevrilen kitap, 2007 yılında Berengar Pfahl tarafından filme çekildi ve Coco rolünü Çinli aktris Bai Ling canlandırdı. Benim en çok dikkatimi çeken, bu tür cinselliği (üstelik erotik kitap bile değil, yani o türün meraklıları bu kitapta kendileri için hiç bir şey bulamayacaklar), aşkı ve ihaneti anlatan bir kitabı daha okunmadan reddetmek, okunsa bile içeriğinin ahlak dışı bulunmasına aklım ermiyor. Daha da ilginci, cinayet ve şiddet dolu kitapların daha çok ilgi görmesi. Kitapta sürekli birilerinin ölmesi ve cinayetlerin araştırılması son derce normal bulunuyorken, bir kadının kitabının bu şekilde yakılması hiç hoş ve etik değil.

“Neden istisnasız her zaman diğer kadınları en iyi anlayıp; en gizli, en ince niteliklerini hatasızca ortaya çıkarabilen yine kadınlardır, hala anlamıyorum.”

Bu derece ününü Çin’de yasaklanmasına bağlayanlar olsa da kitap nefret edilecek bir kitap hiç değil. Yaz günlerinde okuyacak kitap sıkıntısı çekenler için (sanki okumanın yazı-kışı varmış gibi) özellikle tavsiye ediyorum. Hepinize iyi okumalar^^

Şanghay Bebeği filminin fragmanı>>

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.