“Evdeki Düşman” Filminin İlk Senaryosu Daha Korkunçtu!

Orphan ~ Evdeki Düşman (2009)

(Şiddetli spoiler içerir. Filmi izlemediyseniz öğrendiğiniz bilgiler filmi izlemenize engel olabilir.) Film, sonuyla birlikte insanı ters köşe yapan en iyi korku filmlerinden birisi ama aslında senaryo yazarlarının Esther (filmdeki kötü çocuk karakter) için çok daha fazlasını planladıklarını söylesem şaşırır mıydınız? Daha kötü bir Esther hayal etmek çok kolay değil.

Filmde Esther’in çocuk görünümünde olmasına rağmen aslında 33 yaşında yetişkin bir kadın olduğunu öğreniyoruz. “Panhipopitüiter cücelik” denilen, kısaca gelişim hormonu bozukluğu olarak tanımlayacağımız bu hastalığa sahip Esther, tam yedi kişiyi öldürmüş ve bunun sonucunda akıl hastanesine gönderilmiş. Buraya kadar senaryo hiç iç açıcı değil. Daha kötü ne olabilir?

~Esther, yıllarca babasının tacizine uğramış, genç yaşında maruz kaldığı bu tacizler sonucunda gelecekte kendi çocuğuna sahip olma şansını tamamen yitirmiştir. Sonradan babası kendisine yeni bir sevgili bulduğunda Esther’e içinde bulunduğu durum sebebiyle asla gerçek bir kadın olamayacağını söyler. Esther ikisini de öldürür ve bir akıl hastanesi olan Saarne’ye gönderilir. Saarne’den kaçar ve Estonya’da yıllarca zengin pedofili insanlara fahişelik yapar. Yakalanıp tutuklandığında hapse girmemek için çocuk rolü yapmaya devam eder ve bir yetimhaneye gönderilir. Esther kendisini bir çocuğun bedeninde hapsolmuş bir yetişkin olarak görür ve bu durum onu tiksindirir. Büyümek ister. Büyümek; bir eş, bir anne, bir sevgili olmak ister (babasının “gerçek bir kadın”dan kast ettiği şeye dönüşmek ister). Bu yüzden çocukluğunda sahip olduğu “bu tür bir sevgiyi” potansiyel yeni babalarında aramaya başlar.

Esther’in, Leena Klammer, arka plandaki hikayesinde bolca ensest ve pedofili unsurları görüyoruz. Senaristler ilk taslakta bununla yetinmiyor ve daha fazla ölümün olması gerektiğini düşünüyorlar:

~Senaryonun ilk taslaklarında, Kate ve John (Filmde Esther’i evlat edinen çift) yetimhaneye ilk gittiklerinde amaçları kızları görmek değildi, ertesi gün eve götürmeyi planladıkları 7 yaşındaki Porto Riko’lu bir kız olan Yolanda’ya hediyeler getirmekti. Orada Esther ile tanışırlar. (Bu son kısmı filmde neredeyse aynen görebilirsiniz.) Hikayenin gerisi filmden farklı gördüğüm kadarıyla. Esther aileyi, özellikle de John’u, etkilese de onların Yolanda’yı evlat edindiklerini öğrenir. Ertesi sabah Rahibe Judith, Yolanda’yı gardırobuna kendini asmış olarak bulur. Çocukların oyun oynarken bir şeylerin ters gittiğini ama Esther’in onu öldürdüğünü ima eder. John, Kate’e Yolanda yerine Esther’i evlat edinmelerini önerir.

Durum Esther’in yedi yaşında masum bir çocuğu öldürmesinden ibaret değildir. Senaryoya göre Daniel’ı (ailenin sahip olduğu iki çocuktan biri) öldürme teşebbüsünde de başarılı oluyordu. Orijinal taslakta bu gibi detaylar Evdeki Düşman filmini ekranda bir çocuğun öldürüldüğü korku filmi türünde çok nadir bir yere sokabilirdi. Kaynak kısmında belirtilen adrese tıklayıp, yazının aşağısında filme alternatif bir son izleyebilirsiniz.

Kaynak

Movie Pilot

One thought on ““Evdeki Düşman” Filminin İlk Senaryosu Daha Korkunçtu!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.