FİZİKSEL ENGELLİLİK KONUSUNDA 7 İYİ FİLM

Sinemanın bir sanat olgusu olmasının yanı sıra bu olguyu oluşturan dinamiklerin yani filmlerin bir kitle iletişim aracı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle bir filmin sayısını tahmin bile edemeyeceğimiz kişiye ulaştığını ve bu kişilerin düşünce yapılarında etkin bir rol oynadığını inkar etmenin bile olanaksız olduğu konusunda hemfikiriz.

Bazı filmlerde yüksek oranda sinematografik kaygı ön planda tutulsa da bazı filmlerde içeriğin ön planda tutulduğuna şahit oluyoruz. Bu içerikler bazen bireysel konularla örülse bile bazen sosyolojik konularla da bezenmektedir. Fiziksel engel, etnik kimlik, cinsel kimlik, dinsel kimlik gibi temelinde bireysel olan fakat toplumsal boyutları daha fazla önem arz eden olgular diğer sanat dallarında olduğu gibi sinemanın da ilgi alanına girmektedir.

Bu yazıda, bu olgulardan biri olan “fiziksel engellilik” hakkında sinemanın nasıl bir yol izlediğini ve bu durumu nasıl yansıttığına şahit olduğumuz yedi filmi örnek vereceğim. Bu konuda yapılmış daha fazla film olmasına rağmen neden bu filmler dediğinizi duyar gibiyim. Bunun nedeni kendi izlediğim ve bu nedenle bizzat deneyimlediğim filmler olmasını istememden kaynaklanıyor. Bu kadar bilgilendirme yeter. Artık filmleri öğrenmek istiyoruz dediğinizi hisseder gibiyim. İşte Fiziksel Engelliler hakkında yapılmış yedi iyi film:

Intouchables

Öncelikle çok içten ve sıcak bir film izlemeye hazır olun çünkü şu anda inanılmaz hayat dolu, her izleyen tarafından beğenilen, yaşama sevincini doruklara çıkaran bir filmle tanışıyorsunuz. Film, tamamen yatağa bağlı zengin bir iş adamının kendisine yardımcı olacak birini aramasıyla başlıyor ve hiç kimsenin tahmin edemeyeceği, tamamen başka bir toplumsal gruptan gelen bir adamın bu işe seçilmesiyle devam ediyor. Filmin bazı sahnelerde modern sanata gönderme yaptığını ve gerçek bir hikâyeden senaryolaştırdığını not düşmekte fayda var.


Any Day Now

Down Sendromu çağımızda fazlaca karşımıza çıkan fakat hakkında bilgi sahibi olmadığımız bir hastalık. Tam olarak fiziksel engelli olma çerçevesine girmese de bir bakıma standart olarak kabul edilen düşünsel ve fiziksel ölçülerin dışında olması nedeniyle bu listede bu konunun işlendiği bir filme yer vermek istedim.

Bu film farklı sosyolojik boyuta sahip iki konuyu ele alıyor. Birini zaten siz biliyorsunuz diğeri de yukarıda bahsettiğim konulardan biri. Bu kadar ipucu yeter gerisi izleyenlere sürpriz olsun.


Black

Bu filmi hepimiz değilse bile birçoğumuz yakından tanıyoruz. Ünlü oyuncu ve yönetmen Uğur Yücel’in geçtiğimiz yıllarda yönetmenliğini üstlendiği ve Beren Saat’le başrolünü paylaştığı Benim Dünyam filminin orijinal senaryosu Hint yapımı Black’e ait. Black filmi bizleri, görme ve işitme engelli bir insanın doğumundan gençliğine ve ölümüne kadar ne gibi zorluklarla baş ettiğine şahit kılıyor.


Dancer In The Dark

Lars Von Trier imzalı Karanlıkta Dans, çoğumuzun yakından tanıdığı, tanımayanların hemen tanıması gereken bir film. Görme yetisini kaybetmek üzere olan bir kadının oğlu için verdiği hayat mücadelesini konu alıyor. Yönetmenin kendine has üslubunun yanı sıra başrol oyuncusunun şarkılarıyla inanılmaz bir atmosfer sizleri bekliyor.


Başka Dilde Aşk

Listede yer alan iki Türk filminden biri Başka Dilde Aşk. İşitme engelli bir adamla çağrı merkezinde çalışan bir kadının ilişkisini konu alan film engellilik konusuna Türkiye’de nasıl bakıldığına ve zorluklarının neler olduğuna dair ipuçları veriyor.


The Way He Looks

Brezilya’da geçen hikayede görme engelli bir lise öğrencisinin yaşadığı zorluklar anlatılıyor. Hem görme engelli olup hem de aşık olabilir misin hatta toplumun onaylamadığı bir aşk arzulayabilir misin sorularına cevap arayan film İstanbul Film Festivali’nde de geçtiğimiz yıllarda gösterim şansını yakalamıştır.


Tamam mıyız?

Listenin son ve iki türk filminden sonuncusu olan Tamam mıyız filmi Çağan Irmak imzalı bir yapım. Oyuncu kadrosunda Sumru Yavrucuk, Zuhal Gencer, Deniz Celiloğlu ve Aras Bulut İynemli gibi oyuncuları barındıran film, ayakları ve kolları olmayan bir genç adamla Temmuz’un hikayesini anlatıyor. Irmak, engellilik konusuna el atarken bir diğer toplumsal boyutu olan LGBT konusuna da el atmayı ihmal etmiyor ve yer altı edebiyatının sevilen isimlerinden Hakan Günday’ın Kinyas ve Kayra romanını da filmin merkezine alıyor.

One thought on “FİZİKSEL ENGELLİLİK KONUSUNDA 7 İYİ FİLM

  1. The Way He Looks filmini izlemiştim, çok beğenmiştim. Diğer filmleri de zamanla izleyeceğim. Benim başak bir film tavsiyem olacak; Marie Heurtin yani Marie’s Story (Marie’nin Hikâyesi) filmini de izlemenizi tavsiye ederim. Filmde, hem sağır hem de kör olan bir kızın, sağır kızların eğitildiği bir manastıra kabul edilmesi ve kendisine inanılmaz derecede sevgi gösteren bir rahibe sayesinde çevresini öğrenmesi anlatılıyor. Sitede bu filmle ilgili bir yazı da yazmıştım. Belki ilginizi çeker^^

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.