İbrahim Kalın Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

İbrahim Kalın siyasi kimliği ve türküleri ile ilgi toplarken Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sözcüsü İbrahim Kalın Kimdir? İbrahim Kalın Nereli? İbrahim Kalın Kaç Yaşında? merak ettikleriniz bu yazıda…

İbrahim Kalın Kimdir?

İbrahim Kalın, 11 Aralık 2014 tarihinden beri Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı sözcülüğü ve başdanışmanlık görevini yürütmektedir.

İbrahim Kalın Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?, İbrahim Kalın

İbrahim Kalın Nereli?

İbrahim Kalın, 15 Eylül 1971 İstanbul doğumludur. Fakat aslen Erzurum İspirli’dir.

İbrahim Kalın’ın Akademik Yaşamı

İbrahim Kalın, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde 1992 yılında lisans eğitimini tamamlayarak, yüksek lisans tahsilini sürdürmek için Malezya’ya gitmiştir. Kalın, 1996 yılında doktora çalışmaları için ABD’de George Washington Üniversitesi’ne başlamıştır. College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde İslam düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri üzerine dersler verdi. Felsefe, İslam düşüncesi ve İslam felsefesi üzerine akademik çalışmalarda bulundu. Doktora öğrenimi sırasında “Mulla Sadra’nin Bilgi Teorisi ve Anti-Subjektivist bir Epistemolojinin İmkanı” konusu üzerine çalıştı. Japon araştırmacı Toshihiko Izutsu’nın “İslam’da Varlık Düşüncesi” kitabını ve Şazelîyye tarikatının Darkavîyye kolunun kurucusu olan Mulay El-Arabi Ed-Darkavî’nin “Bir Mürşidin Mektupları” adlı kitaplarını Türkçe’ye tercüme etti. Halil İnalcık’ın makalesini “İstanbul: Bir İslâm Şehri” başlığıyla tercüme etti.2005-2009 yılları arasında Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) kurucu başkanlığını yaptı. 2011 yılında Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevellî heyeti üyeliğine atandı. 2007 yılında “İslam ve Batı” adlı kitabı yayımlandı. Bu çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği’nin “Fikir Ödülü”nü kazandı. Macmillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion ve Oxford Dictionary of Islam gibi ansiklopedik eserlere katkılarda bulundu. 2014 yılında “Akıl ve Erdem”, 2015 yılında “Varlık ve İdrak”, 2016 yılında ise “Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş” adlı çalışmaları yayınlandı

İbrahim Kalın’ın Siyasi Yaşamı

İbrahim Kalın, 2009 yılında Ahmet Davutoğlu’nun dışişleri bakanı olmasıyla boşalan dış politikadan sorumlu başbakan başdanışmanlığı görevine getirildi. Ocak 2010’da kurulan Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün ilk koordinatörü oldu. 2012 yılında başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevini üstlendi. Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcılığı görevine getirildi. Son olarak 11 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “cumhurbaşkanlığı sözcüsü” olarak atandı.

İbrahim Kalın

İbrahim Kalın’ın Özel Yaşamı

İbrahim Kalın, evli ve 3 çocuk babasıdır. Akademi ve bürokrasideki çalışmalarının yanı sıra İbrahim Kalın’ın halk müziği başta olmak üzere sanata yakın bir ilgisi vardır. Bestelediği eserler arasında “Seni Mene Vermez İse” ve “Elif Bacı” adlı çalışmaların yanı sıra seslendirdiği Türküler bulunmaktadır.

İbrahim Kalın, Rümeysa Kalın, İbrahim Kalın Türküleri
İbrahim Kalın, Rümeysa Kalın, İbrahim Kalın Türküleri

İbrahim Kalın’ın Seslendirdiği Türküler

  • İbrahim Kalın “Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz”
  • İbrahim Kalın “Geldim Şu Alemi Islah Edeyim”
  • İbrahim Kalın “İnce Osman”
  • İbrahim Kalın “Ömür Bahçesinin Gülü Solmadan”
  • İbrahim Kalın “Suya Gider Allı Gelin”
  • İbrahim Kalın “Uyan Ey Gözlerim Gafletten Uyan”
  • İbrahim Kalın “Gönül Dağı”
  • İbrahim Kalın “Bir Mendil Aldım Dereden”
İbrahim Kalın, “Çırpınıp İçinde Döndüğüm Deniz”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.