İMF’den Erdoğan’a Yalanlama.

CAN UĞUR – @canugur1987

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın getirdiği “Bizden öncekiler IMF’den borç alıyordu, şimdi biz IMF’ye borç veriyoruz” söyleminin gerçek olmadığı ortaya çıktı. LDP eski Genel Başkanı Cem Toker’in IMF’ye yaptığı başvuruya gelen cevap Erdoğan’ı yalanladı.

Erdoğan’ın geçen günlerde AKP Rize İl Kongresi’nde dile getirdiği “IMF’ye borç kaldı mı; kalmadı. IMF bizden 5 milyar dolar borç istedi. Ben de arkadaşlara gereken talimatı verdim ve ‘verin’ dedim. Bunlar baktılar ki Türkiye verebiliyor, vazgeçtiler” sözleri üzerine eski LDP Genel Başkanı Cem Toker IMF’ye bu durumun yaşanıp, yaşamadığını sordu. Gelen yanıt Erdoğan’ı yalanladı. Toker sosyal medya hesabı Facebook’tan yaptığı paylaşımda “IMF’ye yazdım, sordum, Türkiye’den borç istediniz mi? Resmi yanıt geldi: 2008 kriz sonrası ek kaynak arttırım kararına Türkiye’den ‘moral’ destek verdi diyorlar. Kasım 2017 kaynak aktaranlar listesinde, Yunanistan bile var ama Türkiye görünmüyor” dedi.

Toplumu bilgilendirmek istedim

Konuyla ilgili Toker BirGün’e konuştu. Erdoğan’ın Rize İl Kongresi’ndeki sözleri üzerine harekete geçtiğini belirten Toker şunları söyledi: “Erdoğan’ın ‘IMFye 5 milyar borç verdik. Tekrar istediler verin dedim, taleplerini geri çektiler’ sözlerini samimi bulmayıp, doğrulama ihtiyacı hissettim. IMF Ankara Bürosu’na ‘Türkiye Cumhurbaşkanı böyle bir iddiada bulunuyor, Türkiye’den borç istediniz mi? İstediyseniz ne zaman, ne kadar?’ diye e-mail ile sordum. E-Mail ile gelen yanıt, kesinlikle Erdoğan’ın iddialarını doğrular nitelikte değildi. Bu yazışmaları sosyal medyadan paylaşarak toplumu doğru bilgilendirmek istedim.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.