İtalya’da Yeni Bir Festival Heyecanı İçin Geri Sayım Başladı!

CORTO IMOLA FESTIVAL 2015 Italy (08-13 December, 2015)
CORTO İMOLA FESTİVALİ 2015 İTALYA (08-13 Aralık, 2015)

Festival Afişi

Yılda bir defaya mahsus İtalya’da düzenlenen bir kültürel gösteride sadece İtalyan değil, tüm dünyanın en önemli ve değerli artistik, yaratıcı kısa film sineması bir araya geliyor. 1994 yılından beri düzenlenen festivalde filmler 1995’ten beri birbirleriyle yarışıyor. 08-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivale filmlerinizle katılmanız için 31 Temmuz 2015. Gelelim festivalin katılım koşullarına, özellikle bu kısım festivale filmleriyle katılmak isteyenler için önemli. Aşağıdaki yazıları dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum.


• Corto Imola Festivali (IL GIORNO + CORTO) yarışma, geçmişe dönük ve diğer çeşitli bağlantılı olayların gerçekleştiği bir festival. Imola şehrinin Konseyi tarafından organize ediliyor. Festivalin gerçekleştiği yerler arasında Imola, Ravenna ve diğer “Festival Bölgeleri” yer alıyor.Tarihi bir daha söylemekte fayda var, 08-13 Aralık 2015.
• Festivalin dört bölümü var. Kısa filmler için olan uluslararası yarışma, Imola – Ravenna ve diğer “Festival Bölgeleri”ne dağılmış oIan Giorno + Corto”, Geçmişe Saygı, Atamalar ve Özel Programlar.
• Kısa Filmler İçin Uluslararası Yarışma bölümünde herhangi bir ülkeden kısa filmlerinizle katılabilirsiniz, sınırlama yok. Sınırlamalar başka yönlerde mevcut. 30 Ekim 2014 tarihinden sonra tamamladığınız filmlerinizle katılmaya dikkat edin. Format veya tür (animasyon, kurgu, deneysel, belgesel) konularında da sınırlama yok. Filmlerinizi süresi 15 dakikadan uzun olamaz. Süre konusunda bir ayrıcalık olacaksa eğer bu çok nadir bir durum ve buna karar verecek olan mercii Festival Yönetimi. Film sahiplerinin 31 Temmuz tarihine kadar yarışmaya filmin online taramasını sağlamaları ve corto imolo festival veya short film depot internet sitelerinden birinde giriş formunu doldurmaları gerekiyor. Festival yönetimi tarafından özellikle davet edilen filmler festivale yarışma bölümünde katılabilirler. Yönetim aynı zamanda toplu gösterim için iyi bir kalite sunmayan filmleri reddedebilir. Festival yönetiminin 1.000€ ödülü var.
• Yarışmaya katılacak filmler için ön eleme hakkında bilgi verelim. Kayıt işlemi ücretsiz. 31 Temmuz 2015’e kadar başvurmalısınız. Filminizi kayıt etmek için iki yolunuz var:

*Online Gösterim (Tercih Edilen): Aşağıdaki link ve şifreyle birlikte giriş formunu doldurunuz. Bu şifreler 31 Temmuz 2015’e kadar geçerli olacaklar ve başkalarına verilmeyecektir veya dosyanızı www.shortfilmdepot.com adresine filminizi göndereceksiniz.
*DVD Gösterimi: DVD’ler Corto Imola Festivalin ofisine 31 Temmuz 2015’e kadar ulaşmalı. Adres: Via Mura di Porta Serrata 13, 48121 Ravenna, Italy. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışından gelen filmlerin üzerinde mutlaka “For cultural purposes only, without commercial value” ibaresi bulunmalıdır. Festival hiç bir şekilde gümrük vs. işlerine karışmayacaktır.

• Kabul edilen filmler hakkında bilgiler 01 Eylül 20015 tarihine kadar e-posta yoluyla ulaştırılacaktır. Kabul edilen bütün filmlerin 15 Eylül 2015’e kadar online olarak göndermeleri gereken bazı belgeler var;

*Kısa filmin MOV CODEC H264 formatında gösterim kopyası
*Filmin eksik teknik bilgi sayfası
*İtalyanca veya İngilizce altyazılar veya zaman çizelgeleriyle beraber İtalyanca veya İngilizce diyalog listesi. Vidoeyu gönderirken eğer kısa film İtalyanca altyazı değilse, İngilizce altyazılar ayrı bir dosyada gönderilmeli (tercihen srt formatında).
*Kısa filmin kısa bir sinopsisi
*Yönetmenin biofilmografisi (İngilizce olarak en fazla 10 satır)
*300 DPI’de filmden en az 2 kare ve yönetmenin bir fotoğrafı
*Yönetmenin film üzerine bir açıklaması
*Poster, broşür vs. gibi diğer herhangi tanıtıcı materyal. Daha fazla detay seçilenlere gönderilecektir. Seçilen filmlerin bütün kopyalar festivale 15 Eylül 2015’e kadar, internette üzerinden ulaştırılmalıdır. Bu tarihi aşarsanız yarışma ve programdan elenirsiniz. Festival boyunca (08-13 Aralık, 2015) seçilen kısa filmler, festivalin internet adresinde ve festival bölgelerinde gösterilecek ve halkın oyuna sunulacak. Bu oylama bağlayıcı değil ama tercih ediliyor.
• Nakliye ve sigorta maliyetleri hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Gönderim maliyetleri film sahibi tarafından karşılanır. Festivalin nakliye ve sigorta ücretlerini karşılama gibi bir durumu yok bilginize. Kopyanın herhangi bir kaybı veya zararı halinde , sigorta sadece o anki İtalya çoğaltım ücretleri üzerinden kopyanın çoğaltma maliyetlerini karşılar.
• Filmlerin gösterim tarihi ve zamanlaması festival yönetimi tarafından belirlenir. Yabancı filmler İtalyanca altyazıyla beraber orijinal versiyonda gösterilmelidir.
• Genel koşullar ve sorunlar üzerine de biraz yazalım. Festivale girişler ve katılımla beraber festivalin otoritesini de kabul etmiş oluyorsunuz.

Daha detaylı bilgi için bize danışabilir ya da short film depot sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Katılımcılara festivalde şimdiden başarılar dileriz^^

Kaynak

Short Film Depot

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.