Kahvenin Vatanına Yolculuk – Dukale’nin Rüyası

Dukale’nin Rüyası

“Mükemmel kahveyi bulmak için 4,800 mil uçtum. Sizin tek yapacağınız mutfağınıza yürümek.” ~Hugh Jackman

2009 yılında Hugh Jackman ve eşi Deborra-lee Furness, dünyanın en büyük insani yardım organizasyonlarından biri olan World Vision Australia’nın elçileri olarak Etiyopya’ya seyahat ettiler. Uzun zamandır bağışlarda bulunan Jackman ailesi, kırsal toplumlarda yoksullukla nasıl mücadele edildiğini görmek adına bir World Vision (Dünya Hayali) topluluğunu ziyaret etmek istediler.

Hugh ve Dukale Kahve Fidelerini Dikiyorlar

Yirgacheffe bölgesinde Hugh, ismi Dukale olan 27 yaşında bir kahve yetiştiricisiyle tanıştı. Ailesini yoksulluktan kurtarmak için çalışıyordu. Dukale’nin çiftliğinde çalışırken Hugh, kahvenin adil ticareti ve temiz fırın teknolojisinin değerini ilk elden öğrenme imkanını buldu. Fosil yakıta bağlı olmadan kahveyi doğal ortamda yetiştirme pratiği yapan Dukale, ailesi için sıfır karbon ayak izi yapan (yani hiç yapmayan) ve sağlık yönünden çok yararlı bir bio-çiftlik yapmayı başardı. Peki nedir bu karbon ayak izi olayı? Her insanın ulaşım, ısınma, enerji tüketimi veya satın aldığı her türlü ürün neticesinde atmosfere yayılmasına neden olduğu karbon miktarını anlatmak üzere kullanılan bir terim. Birincil ayak izi ve ikincil ayak izi olarak ikiye ayrılıyor. Evsel enerji tüketimi ve ulaşım dahil olmak üzere fosil yakıtlarını yanmasından ortaya çıkan doğrudan karbon salınımı ölçüsü birincil ayak izine, kullanılan ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı karbon salınımı ise ikincil ayak izine giriyor. (Kaynak: bcekmece) Bununla da yetinmeyen ve ailesinin enerji ihtiyacını karşılamak için geleneksel işi olarak yakacak odun toplayan karısı Adanesh’in artık başka gelir elde etme imkanlarına ayıracak zamanı var ve çocuklarının eğitimine odaklanmış durumda.

Hugh Jackman Kahve Öğütürken

Oluşan bu yeni arkadaşlığın hatırına Dukale, Hugh’u kahve tohumları ekmesi için çiftliğine davet etti. Hugh bu daveti kabul edip iki ağaca çocuklarının isimlerini verdi -Oscar ve Ava. Hugh, Dukale ile olan bu deneyiminden çok etkilendi ve bir söz verdi. Gelişmekte olan ülkelerdeki üreticilerin çıkarlarını savunacak ve sadece adil kahve ticaretinden kahve içeceğine dair bir sözdü bu. Biliyorsunuz, belki de bilmiyorsunuz, ama kahve üreticilerinden inanılmaz düşük bir miktarda alınan kahveler asgari ücretle çalışan işçiler vasıtasıyla tüketicilere ulaştırılıyor. Bundan en büyük payı aracılar alıyor. Ne üretici, ne tüketici memnun bu durumdan. Seyahatinin sonunda Hugh, küresel piyasada kahve ticaretinin ne durumda olduğunu görmek için Addis Ababa’da bulunan Etiyopya Ticaret Odası (Ethiopia Commodity Exchange)’nı ziyaret etti. Kahve fiyatlarının dalgalanışını izlerken Hugh kendisini fiyatların aşırı çalışan kahve üreticilerin yararına yükselmesini isterken buldu.

Hugh Jackman ve Dukale Kulübede Kahve İçerlerken

New York’taki evine dönünce Hugh, Birleşmiş Milletler İklim Haftası’nda (United Nations Climate Week) konuşmak üzere çağrıldı ve Dukale gibi üreticilerin bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin desteklenmesini sağlamak için dünya liderlerine ateşli bir konuşma yaptı. Ama Hugh bu konuşmadan daha fazlasının yapılabileceğini biliyordu. Kendi çevresinde ve yerel kahve dükkanlarında adil kahve ticaretinin çevreye ve kahve üreticilerine etkileri hakkında konuşmalar yapmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, tüketicilerin kararları vasıtasıyla bir fincan kahve gibi basit bir seçimin küresel yoksulluğu azaltma potansiyelinin olduğunu anlamıştı. Bir lokanta işleten arkadaşına görüşlerini ve Etiyopya’daki deneyimlerini paylaştıktan sonra Hugh, yoksullukla mücadelede en etkili yolun üreticilerle doğrudan ticaret yapan bir kahve şirketi kurmaktan geçtiğine karar verdi. 2011 yılında Hugh, Dukale gibi çiftçilerin ürünlerini Birleşik Devletler’deki tüketicilere satabilmelerine imkan veren Man Coffee & Tea gibi bir pazar alanı oluşturdu.

Hugh Jackman

Yıllar sonra, Hugh ve Dukale’nin diktiği kahve ağaçları meyvelerini vermeye başladı. Dukale çiftliğindeki üretimi artırdı, işçi alarak yerel bölgede daha çok istihdam sağladı ve daha fazla bölge alma yoluyla kârını yatırıma yöneltti. Şimdi Adanesh köylerinde son derece başarılı bir şekilde bir kahve dükkanı işletiyor. En büyük çocuğu Elias, liseden mezun olan ilk çocukları oldu. Laughing Man (Gülen Adam) geçenlerde dünyanın en büyük adil kahve alıcılarından biriyle birleşti ve ürünlerin tüm dünyaya dağıtımını yapıyorlar. Bunun bir parçası olan Hugh, elde ettiği kârın tamamını Laughing Man vakfına bağışlıyor. Bu vakıf dünya çapında sosyal girişimcileri, toplum gelişimini ve eğitim programlarını destekliyor.

Dukale
Adanesh ve Bebeği
Dukale – Elias – Checko

Dukale (Kahve Üreticisi)
Güney Etiyopya’da Kochore bölgesinden bir kahve üreticisi. O ve karısı Adanesh’in beş çocukları var. Dukale okula gitmemesine rağmen bütün çocuklarının eğitim görmesinde kararlı. Toplumundaki diğer kahve yetiştiricileri için bir örnek oldu ve onları üretim teknikleri ve iş yönetimi konularında eğitimlerinde yardımcı oluyor. Yirgacheffe Kahve Çiftçileri Birleşik Kooperatifi dahilinde olan Sigiga Kooperatifi’nin bir üyesi.
Adanesh (Kahve İşelticisi/Dukale’nin Eşi)
Evinin yanındaki bir çay dükkanını işletiyor. Aynı zamanda Finansal yatırımlar, kümes hayvanları yetiştiriciliği ve meyve-sebze çiftçiliği konularında destek ağlayan World Vision’s Women’s Saving Group üyesi. Aile çiftliğinde üretilen yumurta, sebze ve süt sayesinde beş çocuğunun beslenmesi ve sağlığı oldukça iyileşmiş durumda.

Deborra-Lee Furness Klinikte

Kimlerle Başladılar
Hugh Jackman (Aktör/ Laughing Man Coffee Kurucu Ortak)
Deborra-Lee Furness (Aktris/Hümaniter)
Dukala (Kahve Üreticisi)
Adanesh (Kafe Sahibi/Dukale’nin Eşi)
Tim Costello (World Vision Australia CEO’su)
Jeffrey D. Sachs (Dünya Enstitüsü Başkanı)
Assefa Tofu (İklim Değişikliği & KArbon Piyasası Uzmanı, World Vision Etiyopya)
Takele Mammo (Yirgacheffe Kahve Çiftçiler İşbirliği Genel Müdürü)


Dukale’nin Rüyası

Belgeselin Arkasındaki Ekip
Josh Rothstein (Yönetmen/Görüntü Yönetmeni)
JEsse Scolaro (Yapımcı)
Julie Christeas (Yapımcı)
Schuyler Weiss (Yapımcı)
Dale Amtsberg (World Vision Australia ve Events&Ambassador, Yönetici Yapımcı/Yönetici)
David Steingard (Laughing Man Coffee Ceo’su ve Yardımcı Yapımcı)
Melanie Miller (Pazarlama ve Dağıtım Üreticisi)
Kelly Devine (Yapımcı)
Raphael Rice (Editör)
Eric Freidenberg (Editör)
Jordon Rothstein (Besteci)
Lawrence Castillo (Dijital Koordinatör ve Tasarımcı)

Bu belgesel neden önemli? Hepimizin uçuk fiyatlara içtiği kahvelerle aracıların ceplerinin dolmasını ve üreticinin bundan çok zararlı çıkmasını veya sosyal sorumluluk kampanyalarının herkesi ilgilendirmesini bir yana bırakırsak, bu belgesel nice üreticinin kanayan yarasına parmak basıyor. Hepimizin cebini etkileyen bu durumdan tek şikayetçi olmayan aracı firmalar. Ülkemizde birçok konuda benzer sorunu yaşıyoruz. Patatesten tutun pirince, pamuğa; gıda sektöründe kazanan çiftçi veya tüketici olmuyor, nedense hep aracıların cepleri doluyor. Bu konuda bilinçlenmek çok önemli. Tüketici olarak farkındalık yaratmak hepimize düşüyor.Bir kişinin başlattığı olay dünya çapında bir kampanyaya dönüşebiliyor. Olaya sadece belgesel çekmek gözüyle bakılmaması lazım. Umarım yazıdan keyif almışsınızdır. Daha bilinçli bir tüketici olma yolunda ilerlemeye devam edeceğiz. Adil ticaret hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için internette bir sürü kaynak mevcut.

Kaynak:

Dukalesdream

Laughingman

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.