Kanadalı Fotoğrafçı George Hunter: Hayatı ve Fotoğrafları

George Hunter

(1921-10 Nisan 2013) Kanadalı fotoğrafçı Hunter onlarca yılını Kanada’nın manzara fotoğraflarını çekerek geçirdi ve 92 yaşında öldü. Hayatı boyunca hiçbir ülkenin fotoğrafını Kanadanınki kadar çok çekmedi. 100 kere ülkeyi baştan aşağı dolaştı. Bazen uçakla (aynı zamanda uçak pilotuydu), bazen tur otobüsleriyle bir fotoğrafçıya gereken her türlü malzemeyle ülkeyi dolaştı durdu. Hunter’ın bu seyahat sevgisi çocukluğuna uzanıyor. Regina’da doğan fotoğrafçı, pazarlamacı olan babası, annesi ve iki kızkardeşiyle geniş kırlık alanlarda dolaşak seyahat sevgisini yavaş yavaş kazandı. İlk fotoğrafını 1937 yılında lisedeyken sattı. Fotoğraf Kral 6. George’un taç giymesi sırasında çekilmişti.

“Bana göre fotoğrafçılar…günümüzün gerçek tarihçileridir.” ~George Hunter

1946 yılında Yüksek Arktik’e iki kere seyahat edişi en unutulmaz gezilerindendi. Favori hedefi her zaman çıkacağı bir sonraki seyahat oldu. Madenler ve maden işçilerine büyük ilgisi vardı, tek bir fotoğraf için bütün bir gün harcıyordu. Hayatı boyunca tek bir kişiyi sevdi, Patricia Stevenson. Patricia ile 1948 yılında tanıştılar. Hiç evlenmediler, çocuk da yapmadılar.

1951. Uluslararası kömür şirketinde çalışmaya başlayan maden işçileri

Hunter, fotoğrafçılıkta olduğu kadar bu sanatı koruma konusunda da tutkuluydu. Kanadalılar Kültür Fotoğrafçılığı Vakfı’nı kurdu. Amacı Kanada’nın tarihi ve önemli fotoğraflarını onarmak, korumak ve sergilemekti. Arkadaşı Mike Milne, uzun zamandır yuvası olan Mississauga’daki evinin müze haline geleceğini ve Kanadalaı fotoğrafçıların koleksiyonlarının sergileneceğini umuyor. Hunter için fotoğrafların korunmasının ne kadar önemli olduğundan söz ettik ama fotoğrafların dijital ortama aktarılması da eş derecede önemliydi. Öğrenciler başta olmak üzere halkın fotoğraflara erişimi olmasını istiyordu.

“Fotoğrafçıların fönüp bir daha bakmadıkları 50.ooo tane fotoğrafın bir kutunun içinde saklanmasındansa 1000 tanesinin insanlar tarafından görülmesinin daha önemli olduğunu düşünüyorum.” ~George Hunter

1940-1970 yııları arasında Kanada’nın kırsal kesimlerini sosyo-ekonomik çerçevede fotoğraflarını çeken Hunter’ın birkaç fotoğrafına aşağıda inceleyebilirsiniz.

1946. Baker Gölü’nde yaşayan Pork isimli yaşlı bir adam.
1963. Bahar ayında nehirde odun taşımacılığı yapıyorlar.
1964. Toronto’da Avenue Üniversitesi civarı, havadan çekilmiş bir fotoğraf.
Eureka yakınlarındaki kutup tavşanları. Ellesmere Adası, Nunavut.
Labrador Şelaleleri, Newfoundland ve Labrador.
Merdivenin üstündeki George Hunter’ın ta kendisi.
Forillon Milli Parkı, Gaspe Peninsula, Quebec.
Aziz John Nehri, New Brunswick.
Alberton yakınlarındaki Lupinler, Prens Edward Adası.

Kaynak

The Star

Canadian Nature Photographer

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.