Ne Zaman Biter Bosna’nın Savaşı: The Whistleblower

Balkanlar’da 1990 yıllarda yaşanan kanlı savaş sonrası oluşan ekonomik kriz birçok ülkeyi zor durumda bırakmıştır. Balkan ülkelerindeki genç kızlar kandırılarak Bosna’ya getirilmiş; burada siyasi ve askeri yönetime seks pazarı imkanı oluşturmak amacıyla kullanılmışlardır. Bu durum yaratılırken savaş sonrası oluşan siyasi ve idari boşluğun önemli bir yer teşkil ettiği de çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Fakat bu durumdan dünya kamuoyunun haberi yoktur. Bu durumu dünya kamuoyuyla paylaşmak için yönetmen Larysa Kondracki Muhbir filmini aracı kılarak kamuoyunun bu durumdan haberdar olmasını sağlamaya çalışmıştır. Başrollerini Agora filmindeki üstün performansından tanıdığımız Rachel Weisz ile Monica Bellucci’nin paylaştığı 2010 Almanya yapımı The Whistleblower ile Kondracki, Bosna Savaşı’ndan sonra, ülkenin iç dinamiklerinin bozulmasıyla birlikte doğan hukuk boşluğunun akıl almaz sonuçlarını göstermiştir.

Barlarda çalıştırılan kadınlara Birleşmiş Milletler görevlisi olan askerlerin tecavüz ettiğini ve komutanların bu ticaretten para kazandığı tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermiştir. Tecavüzün ötesinde kadınlara şiddet uygulandığını, cinsel organlarına metal cisim sokma gibi eylemler gerçekleştirildiğini ve işkence edildiğini filmin birçok sahnesinde anlatmaktan kaçınmamıştır.

Nebraska’lı bir polis olan Kathryn Bolkovac’ın, barış gönüllüsü olarak Saraybosna’da Birleşmiş Milletleri’nin Toplumsal Cinsiyet Bürosu’nun başına geçmesiyle olay örgüsünün başladığı film de savaşın bittiği fakat izlerinin hala devam ettiği gösterilmektedir. Bu duruma karşı çıkmak isteyen başroldeki Bolkovac’ın karşısına Birleşmiş Milletler memurlarından, yerel polis ve barış gönüllülerine kadar her makamın bulaştığı korkunç bir sanayi olan seks ticaretinin yarattığı skandalların çıkması da ayrı bir çarpıcı noktadır. Film savaşın bittiğini fakat savaşın sebep olduğu siyasal ve hukuksal boşluğun hala devam ettiğini göstermektedir. Çünkü savaş Bosna Hersek’i ekonomik anlamda çökertmiş, bu durum akıl almaz ticari pazarların oluşmasına olanak sağlamış ve halk için savaş hiçbir zaman bitmemiştir.

2 thoughts on “Ne Zaman Biter Bosna’nın Savaşı: The Whistleblower

  1. İnsanların rezillikte, vahşilikte, kötülükte ve acımasızlıkta rakip tanımadığının en iyi örneklerinden birisidir film. Bu iğrençlikleri yapanlar kadar bunlara göz yumanlar da eşit derecede suçludur. İşin en kötü yanı bu sapıklar ve benzerleri hala iş başındalar. Kimse bir halt yapmıyor. Filmi izleyip etkilenmemek mümkün değil. Yazı için teşekkürler^^

    1. Filmle tezimi yazarken tanıştım ve inanılmaz etkisinde kaldım. Bir ticari sinema örneği olduğu için önyargılı yaklaşsam da anlattığı acı gerçekler nedeniyle takdir ettim yönetmeni. Ne yazık ki savaş biteli yıllar oluyor ve dediğiniz gibi hala devam ediyor bu tür sapkınlıklar. Umarım daha güzel bir dünya olur hem Balkanlar’da hem bütün dünyadaki kadınlar adına.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.