Ölümün de Ötesinde, En Uzak Sahil…

En Uzak Sahil – Ön Kapak

Yerdeniz Serisi 1. Kitap

Yerdeniz Serisi 2. Kitap

Yerdeniz Serisi 4. Kitap

Yerdeniz Serisi 5. Kitap

Yerdeniz Serisi Yerdeniz Öyküleri

Roke Adası, büyü sanatının öğretilmekte olduğu Bilgeler Adası. Büyük Ev, büyücülüğün merkezi ve okulu. Fakat dünyada büyü yavaş yavaş yok olmaya ve insanlar büyü sözlerini unutmaya başladılar. Sihir giderek etkisini kaybediyordu. Enlad ve Enlades Prensi’nin oğlu, Morred Prensliği’nin varisi Arren (Kılıç) Roke Adası’na gelip başbüyücü Çevik Atmaca’ya endişelerini ilettiğinde, ona bu mesajı getiren tek kişi Arren değildi. Adalar Diyarı’nın her tarafından benzer mesajlar Roke Adası’na ulaşmaya devam ediyordu. Çevik Atmaca ve Arren, bunun kaynağının peşinde uzun bir yolculuğa çıktılar. Yolculukları bazen bu dünyada bazen ölüler diyarında devam edecektir.

“Ölüm ve yaşam aynı şeydir – aynı bir elin iki yüzü gibi, avucun içi ve avucun ters gibi. Ama yine de avuç içi ile elin tersi aynı şey değildir… Ne ayrılabilirler ne de birleşebilirler.” ~Çevik Atmaca


Büyümek, cinsellik temalı ilk iki kitabından sonra En Uzak Sahil’de ölüm temasıyla yüz yüze geliyoruz. Delilik, korku, yaşama sevincinin yok olması, boşuna yapılan uğraşlar…Burada ölüler ile yaşayanları ayıran duvara çok daha yakınız, hem de ölülerin tarafındayız. Ölümden deli gibi korkan ama ondan kaçmak için sonsuz ölümü bile göze alan bir büyücünün izinden hayal gücümüzü zorlayacak ve bize yeni bakış açıları getirecek bir kitap En Uzak Sahil. Yaşam, ölümdür; ölüm de yaşam düşüncesi bu kitapta sürekli vurgulanır. Ölümden korkmak, yaşamdan korkmak demektir sözüyle Ursula bunu iyice belirtir. Herkesin dilinde olan sonunda herkes ölür lafı aslında sadece sözdedir. Gerçekten insanların ne düşündüklerine bakarsak, hepsi ölümden deli gibi korkarlar ve bir fırsat bulduklarını düşündüklerinde ondan kaçınmak için her şeyi yapacaklardır. Sadece asıl bilgeler ölümü, yaşamı kabul ettikleri gibi kabul edeceklerdir.

En Son Sahil – Arka Kapak

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.