Prof.Dr Vedat Bilgin Kimdir? Nerelidir?

İşte Vedat Bilgin İle İlgi Öğrenmek İsteyeceğiniz Bilgiler…

22 Eylül 1954’te Bayburt’ta doğdu. Baba adı Ahmet, anne adı Gülpaşa’dır. akademisyen, Bürokrat, Yazar.

Prof.Dr Vedat Bilgin

Öğretim Üyesi; Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri” konusunda master çalışmasını, “Türkiye’de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci” adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında doktorasını tamamladı.

York Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Michigan Üniversitesinde “Orta Doğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları” konulu uluslararası çalışmada yer aldı. Çok sayıda yayımlanmış araştırma kitabı, makale ve çalışmaları bulunmaktadır.

Prof. Dr. Vedat Bilgin, 2011 yılından bu 2015 yılına kadar Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi Bölüm Başkanı olarak akademik hayatını sürdürdü aynı zamanda 2014 yılından 2015 yılı arasında Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Başdanışmanı olarak görev yaptı.

Ayrıca Gazete Habertürk, Bugün gazetesinde ve Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yapmıştır. Köşe yazılarına Akşam gazetesinde devam etmektedir.


Ayrıca 26. dönemde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Son olarak Prof. Dr. Vedat Bilgin Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına resmi ataması yapılarak resmi gazetede yayımlandı. Vedat Bilgin daha önce TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde de bulunmuştu. Ayrıca EYT’ lilerle ilgili araştırmalarıda vardır.

İyi düzeyde İngilizce bilen Bilgin, evli ve 2 çocuk babasıdır.
Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.