Sanatçı Aramızda: Marina Abramovic The Artist Is Present

Marina Abramovic 2o. yüzyılın ikinci yarısından beri sanatı yeniden tanımlıyor ve kendi bedenini bir araç olarak kullanıp genellikle performans sanatı kapsamında meydan okuyan, şok eden ve düşündüren performanslar sergiliyor.

Marina Abramović

1960’larda ortaya çıkan vücut sanatı akımının en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Marina Abramović, fiziksel ve zihinsel sınırları zorlayan performanslarıyla dünya kamuoyunu şaşkına çeviren işlere imza atıyor. Bir vücut sanatçısı olarak, kendini parçalara ayırmak, kırbaçlamak, buz kütleleri üzerinde vücudunu dondurmak, çıplak bir şekilde saatlerce hareketsiz durmak, bıçaklarla ellerini kanatana kadar oyun oynamak, bedenin sınırlarını zorlayan eylemlerde bulunmak gibi birçok performans gerçekleştiriyor. Performanslarının çoğunda olmasa bile genellikle dünyadaki savaş çığırtkanlığına eleştirel bir duruş sergileyen sanatçı, modern sanat aracılığıyla söylemek istediklerini bedeniyle anlatıyor. Bir performansında dört gün boyunca bir oda içerisinde hayvan kemiklerinin üzerindeki etleri hiç durmadan temizlemesi savaş konusundaki hassasiyetini gözler önüne seriyor.

Bu belgesel ise Marina’nın, A.B.D’de bir Modern Sanatlar Müzesi’nde gerçekleştirilecek retrospektifine hazırlanma sürecini seyirciyle buluşturuyor. Bir sandalyede hareketsiz olarak 736 saat boyunca oturduğu performansından kendisinin seçtiği genç sanatçıların aynı müzede sergilediği performanslara kadar birçok ayrıntıyı kayıt altına alan belgesel, modern sanatın kapılarını izleyicilere aralamak görevini üstleniyor.

Marina Abramović: “The Artist is Present” belgeseli, bu süreci konu almanın yanı sıra bir performans sanatçısı nasıl yaşar, yaşadığı problemler nelerdir, insanların bu sanata bakış açısı nedir, modern sanat günümüzde olduğundan farklı mı algılanmaktadır gibi sorulara da cevap niteliği taşıyor.

Son olarak Marina Abramovic’in 1995 İstanbul Bienali’nin de katılımcılarından biri olduğunu ve yaşadığımız çağın en tartışmalı sanatçıları arasında yer aldığını da not düşmekte yarar var.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.