Selfless – Ölümsüzlüğün de Bir Bedeli Var!

Selfless - Ölümsüzlüğün de Bir Bedeli Var!
Selfless - Ölümsüzlüğün de Bir Bedeli Var!
Selfless Poster

10 Temmuz’da gösterime girecek filmlerden benim dikkatimi en çok çeken film bu oldu. İlginç konusuyla, oyuncularıyla bir yaz akşamında sinemada keyifle izlenecek bir filme benziyor. Kanserden ölmek üzere ama çok, çok zengin olan Damian (Ben Kingsley) zorlu bir işlem sonucunda bilincini genç, sağlıklı bir bedene geçirtir. Her şey yolunda gibidir. Yeni bir bedende yeniden doğmuş gibi hisseden genç Damian (Ryan Reynolds) bir şeylerin yolunda gitmediğini kısa sürede keşfedecektir.


Kim ölümsüz olmak istemez? Sadece filmlerin sıradan bir konusu değil, insanoğlunun ölümü ve yaşamı sorgulamaya başladığından beri ulaşmaya çalıştığı bir durum, ölümsüz olmak. Kitaplarda ölümsüzleri yarattık, filmlerde ölümsüz karakterlerin ortalıkta koşturmasını izledik. Peki bir insan ölümlüyken aniden ölümsüz olmanın mümkün olduğunu  keşfederse? Filmde vurgulanan kısım, bilinç aktarmasıyla yeni bir bedene geçmek mümkün ama her şeyin bir karşılığı var. Fragmandan anladığımız kadarıyla burada ölümden kaçmanın karşılığı bedenini kullandığı adamın anılarını hatırlaması ve bulaştığı bütün belaların acısını çekmesi. Fedakarlık yoksa ilerleme de olmaz!


Film Hakkında Dikkatinizi Çekecek Bilgiler
• Zihin transferini gerçekleştiren makine Pet CT tarayıcısının modifiye edilmiş hali.
• Yönetmenliğini Tarsem Singh’in yaptığı filmin senaristleri ise David Pastor ve Alex Pastor. Yönetmen Tarsem aslen Hintli ve babası bir uçak mühendisi.Bu filmden başka bir filmle daha dikkatimi çekmişti; o da The Fall (Düşüş). Senaristler ise kardeşler. David ikisinden yaşça daha büyük olanı.
• Film bize 1966 yılında çekilen bir başka filmi hatırlatıyor. Seconds, “İki Yüzlü Adam” olarak Türkçeye çevrilen filmde de orta yaşlarını süren, mutsuz bir banker kendi sahte ölümünü düzenler ve ona yepyeni bir görünüş ile kimlik veren bir işleme tabi tutulur. Elbette bunun da bazı bedelleri olacaktır. Konu itibariyle film ilginizi çektiyse İki Yüzlü Adam filmini izleme listenize alabilirsiniz.


116 dakikalı bu gerilim-bilimkurgu-psikolojik filmi izlemek için sabırsızlanmaya başladık bile.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.