Short Shorts Kısa Film Festival Duyurusu (Tokyo-Japonya) – Son Başvuru 31 Ekim 2015!

Short Shorts Film Festival & Asia 2016 (Tokyo – Japan)
Kısa Kısalar Film Festivali & Asya 2016 (Tokyo – Japonya)


Yepyeni ve çok renkli bir kısa film festivalinin duyurusu ile karşınızdayız. Uluslararası, Asya Uluslararası (Japonya hariç) ve Japonya olmak üzere bu festival üç kısımdan meydana geliyor. Bizi ilgilendiren kısım Uluslararası kısım olduğundan diğer ikisini dikkate almamızda bir yarar görmüyorum. Her bir kısım için En İyi Kısa Ödülü’nü ve bu üç En İyi Kısa Film arasından ise Büyük Ödül için yarışacak kısa filmleriniz için son hazırlıklarınızı yapmayı ihmal etmeyin. Bu Büyük Ödül’ü alan film, takip eden yılda Yıllık Akademi Ödülleri için adaylığa uygun görülecek.

*Shortfilmdepot adresine filminizi kayıt etmek için tarihler: 01 Ağustos 2015-31 Ekim 2015. Bu tarihleri kaçırmayın!

Festival Koşulları
1. Görsel materyallerin ulaşması üzerine kayıtlar tamamlanacak (DVD, film dosyası yükleme) Kayıt ücreti yok, yalnız 31 Ekim 2015 tarihini kaçırırsanız bu ücretin alınacağı söyleniyor.
2. Bu festival bitene kadar filminiz Japonya’da herhangi bir medyada veya olayda (internet ortamı dahil) gösterilirse, kısa filminiz diskalifiye olur. Yabancı internet siteleri konusunda sıkıntı yok. Filminiz seçildiyse festival bitimine kadar filminizi saklı tutmanızda yarar var, aksi halde birileri internette ve özellikle de Japonya’da herhangi bir şekilde gösterirse elenirsiniz.
3. Müzik videoları dışındaki her tür kabul ediliyor. Filmin süresi en fazla 25 dakika olabilir. Bu süreye jenerik dahildir. Başından sonuna 25 dakikayı aşmayın. İstisna kabul edilmiyor.
4. 01 Haziran 2014 tarihinden sonra üretilen filmler kabul ediliyor. Festival komitesi, jenerikteki telif yılını esas alarak, filmin üretildiği yılı belirleyecek. Filminizin çekildiği YER ise önemli değil. Bu işle festival komitesi ilgilenecek ve nerede çekildi, kim çekti, filmin dili, oyuncuların uyruğu, fonun kaynağı neresi gibi durumlara onlar yanıt arayacak ve filminiz hak ettiği kategoride değerlendirilecek. Yine de bir liste vermişler, bizde paylaşalım.

Asya Uluslararası Yarışmada Değerlendirilecek Filmler:
Afganistan, Bangladeş, Butan, Brunei, Kamboçya, Çin (Çin Cumhuriyeti, Hong Kong, Makao, Tayvan), Batı Timor, Fiji, Hindistan, Endonezya, İran, Irak, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Laos, Malezya, Maldivler, Moğolistan, Burma, Nepal, Pakistan, Papua Yeni Gine, Filipinler, Singapur, Güney Koe, Sri Lanka, Tacikistan, Tayland, Türkmenistan, Özbekistan, Vietnam.

5. İngilizce veya Japonca dışında yabancı dildeki filmlerinize İngilizce altyazı koymanız gerekiyor.
6. FİLM FORMATLARI: NTSC/PAL DVD veya movie file. Filmleri SEÇİLEN yönetmenlerin unutmaması gereken bir durum daha var; o da Apple ProRes Dosyası, NTSC HDCAM, NTSC Digital Betacam, NTSC Betacam SP veya DVCAM birini sağlamak zorundalar.
7. Ödüller
En İyi Kısa Ödülü Uluslararası Yarışma: 600,000 Yen
En İyi Kısa Asya Uluslararası Yarışma: 600,000 Yen
En İyi Kısa Japonya Yarışması: 600,000 Yen
Seyirci Ödülü Uluslararası Yarışma: 200,000 Yen
Seyirci Ödülü Asya Uluslararası Yarışma: 200,000 Yen
Seyirci Ödülü Japonya Yarışması: 200,000 Yen
Bu ödüller değişebilir!
GelecekŞehri Yokohama Ödülü: Yokohama şehri ve komitesi tarafından bütün filmler arasından seçilen filmde aranan özellik, teknolojik gelişmeler ile çevre dostu bir gelecek yaşamı anlatması.Short Film Depot adresi üzerinden online kaydınızı yaptıktan sonra filminizi yine buraya yükleyin veya gönderin (filminizin PAL DVD’si) DVD gösterimler geri gönderilmeyecek, bitmemiş çalışmalar kabul edilmeyecek. Birden fazla film kayıt ediyorsanız, hepsini tek DVD’de toplayabilirsiniz. Yalnız hepsinin adını DVD üzerine açıkça ve anlaşılır bir şekilde yazınız. Her filmin kaydını ayrı ayrı yapmayı da unutmayınız. Başka hrhangi bir materyal göndermeyiniz, direk çöpe atacaklar!
İLETİŞİM ADRESİ
Short Shorts Film Festival & Asia 2016
“●● Competition” (İşaretli yere lütfen hangi yarışmaya kayıt olmak istediğinizi yazınız.)
4F SSU Bldg. 4-12-8
Sendagaya, Shibuya-ku
Tokyo 151-0051 Japan


• DVD’nin gösterimi için gönderilen kayıtların gümrük/ulaşım vs maliyetlerden başvuran sorumludur. Gönderimde EMS veya normal posta olabilir. Bütün gönderilerin üzerinde şu yazının olmasına dikkat ediniz: No commercial value. Non-pornographic. For cultural purposes only.
• Seçilen filmler Nisan,2016 sonunda açıklanacak. Bu zamana kadar seçimler e-posta yoluyla başvuranlara bildirilecek. Bütün seçilen filmler Tokyo’da gösterilecek, diğer şehir turu gösterimleri değişebilir. Festival büyüdükçe başka yerlerde de gösterimlere gidilmiş; Singapur, Los Angeles, Meksiko, Malezya ve dahası. Seçilen bütün filmler gösterilecek gibi bir zorunlulukları yok ama eğer gösterilecekse film yapımcıları e-posta yoluyla bilgilendirilecek.


ÖNEMLİ (OKUYUNUZ!)
Festivalin bir de Müzik Video (Klip) Yarışması, Animasyon (Sadece Bilgisayar Üretimi Animasyonlar) Yarışması, Dünyayı Kurtarın Yarışması kısımları da var. Bütün hepsi için genel kurallar aynı. Birkaç farklılığı da burada belirtelim. Klip yarışmasında müzik, şarkı, söz gibi olaylarda herhangi bir hakkı çiğnemediğinizden ve gerekli izinleri almış olduğunuzdan emin olun. Müzik Videoları Yarışmasına katılım tarihleri 01 Ağustos 2015-31 Ocak 2016 arası. Kliplerde süre belirtilmemiş. Animasyon Yarışmasında süre en fazla 25 dakika olacak (AYNI) ama tek şart bilgisayarda hazırlanmış olacak. Animasyonda katılım süresi 01 Ağustos 2015-20 Aralık 2015 arası. Dünyayı Kurtarın! Yarışması ise adı üstünde çevresel konular (küresel ısınma, hava kirliliği, ozon tabakasının delinmesi vs.) hakkında kısa filmlerinizi 01 Ağustos 2015-20 Aralık 2015 tarihleri arasında gönderebilirsiniz. Burada belirtilmeyen diğer tüm maddeler yukarıda tek tek yazılan maddelerle aynıdır. Şimdiden katılımcılara başarılar dileriz.
Short Shorts Film Festivali & Asya 2015 Özet Görüntüler

Kaynak

Short Shorts

Short Film Depot

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.