Star Wars: Güç Uyanıyor Filminde Geri Sayım

Uzun zaman önce, çok uzak bir galaksideki güç savaşlarıyla beraber Yıldız Savaşları geri dönüyor. 17 Aralık 2015 tarihinde sinemalarda gösterime girecek son Yıldız Savaşları yedinci filminin gösterim tarihi yaklaştıkça hayranları bir heyecan sarmaya başladı. Yıldız Savaşları: Jedi’ın Dönüşü filminden 30 yıl sonra neler yaşandığını izleyeceğiz. Harrison Ford (Han Solo), Mark Hamill (Luke Skywalker), Carriee Fisher (Leia), Adam Driver (Kylo Ren), Daisy Ridley (Rey), John Boyega(Finn) ve Peter Mayhew (Chewbacca) göze çarpan isimler. Yönetmen koltuğunda ise bilimkurgu film ile dizilerin başarılı yönetmeni-yapımcısı J.J.Abrams’ı görüyoruz.

“Her jenerasyonun bir hikâyesi vardır.”

Filmin vizyona girmesiyle film hakkında çıkan her türlü spekülasyon ve dedikodunun sona ereceği apaçık ortada. Güç Uyanıyor ismi sadece gücün geri dönüşünü değil aynı zamanda serinin uzun bir aradan sonra hayranlarıyla buluşmasını da simgeliyor. Basına sızan fotoğraflar ve hikâyenin detayları gibi ufak kırıntılarla iyice heyecanlanan büyük bir kitlenin filmden tatmin olmuş bir şekilde çıkacağını umuyoruz. Endor Savaşı’ndan 30 yıl sonrasının anlatılması, eski üçlemede oynayan ve şu anda yaşlanan oyuncuların göze batmamasını da sağlayacak. Filmin Yıldız Savaşları hayranı birisi tarafından çekilmesi de ayrı bir rahatlatıcı unsur. Peter Jackson’un Yüzüklerin Efendisi’nde hakkını yemediğimiz gibi bu filmde de J.J Abrams döz doldurur bir yönetmenlik performansıyla bizleri büyüleyecektir, en azından bunu umuyoruz.


Oscar ödüllü senarist Michael Arndt, film için işe alınan ilk insanlardan birisiydi. 2012 yılında film ilan edildi ve sadece bir hafta sonra Michael kendisini imzayı atarken buldu! Fakat filmin yapımına başlanmadan aylar önce geldiği gibi de ayrıldı. Onun yerine senaryo J.J Abrams ile “İmparator’un Dönüşü” senaristi Lawrence Kasdan’ın eline kaldı.


John Boyego’nun Finn karakteri olarak kasksız bir stormtrooper olarak görülmesiyle beraber, filmdeki yeni karakterleri yavaş yavaş tanımaya başlamıştık. Aktörün rolü hakkında detayları sır gibi saklandığı için daha da merak uyandırıyor. Elbette amaç bu zaten. Sonradan Finn karakterinin filme bir stormtrooper olarak başladığı onaylandı. Jedi mı yoksa stormtrooper mı, tüm bunlarla ilgili detayları filmde izleyeceğiz.


Yıldız Savaşları filmindeki kadın karakterler de ayrı bir yazı konusu. Bunun hakkında detaylı bir yazıyı film gösterime girmeden yayınlayacağız. Filmde kadın karakterlerin fazla ön plâna çıkmadı gün gibi aşikâr. Bu filmle beraber bu saçma geleneğin bir kenara atıldığını görmek güzel olacak. Daisy Ridley’in canlandırdığı Rey karakteri yeni macerada kilit rollerden birinde olacak. Tatooine gibi çöl gezegen olan Jakku’dan gelen Rey, gemi mezarlığında yaşayan bir çöpçü. Kendi halinde yaşarken başka bir karakterle tanışmasıyla beraber onun da hikâyede macerası başlamış oluyor.


Film hakkında daha çok detay ileriki günlerde Patika Film’de okuyabilirsiniz. Takipte kalın. Güç sizinle olsun.

Kaynak

Cinema Blend

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.