Sütlü Çikolata Tadında Romantik Bir Film – İsimsiz Romantik

İsimsiz Romantik Poster

Romantik, duygusal ve çoğunlukla komik bir film. Tutkuları, duyguları ve karakterleri aynı olan iki aşırı utangaç, duygusal karakter bir araya gelirse ne olur? Ortaya çok tatlı, komik bir ilişki çıkar. Jean-René, bir çikolata üreticisidir ama çikolataları eski moda olduğundan kimse almak istemez. Batmanın eşiğine gelmiştir. Dağlarda yaşadığı söylenilen bir keşişin yaptığı Mercier çikolataları tarzında güzel çikolatalar satabilse hiç fena olmayacaktır! Angélique çok başarılı bir çikolata üreticisidir ama onun bu huyunu fark eden Bay Mercier sayesinde insanların gözlerinden uzak bir şekilde o harika Mercier çikolatalarını yapmıştır. Evet, dağlarda yaşayan keşiş olduğu zannedilen kişinin ta kendisidir Angélique. Jean René, kadının yetenekli bir çikolata üreticisi olduğunu bilmeden işe almıştır hem de satış pazarlama bölümüne! Birbirlerine ilk bakışta aşık olan bu iki aşırı utangaç insan, kendilerinden asla ummadıkları davranışları yaparken bulur. Birbirlerine olan davranışları için kendilerini suçlayan bu iki aşık, inişli çıkışlı ilişkilerini bir şekilde düzene sokmaya çalışacaktır.

Hem yazar hem de yönetmen olan Jean-Pierre Améris, 1961 Lyon, Fransa doğumlu. Kendisini, yönetmenliğini yaptığı ve yine Isabelle Carré’nin (Bu filmde Angélique rolünde) oyuncu olarak yer aldığı Marie Heurtin filmiyle tanımıştım. Buram buram romantik kokmayan, içine uygun dozda komedi katılmış filmlerde çok başarılı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. DVD’sinde filmin yapımı hakkında konuşan yönetmen, bu filmde geçen arabalı takip etme sahnesinin, film tarihindeki en yavaş kovalama sahnesi olduğunu söylemesi de ilginç bir detay.

“Üzgünüm ama bu olmayacak. Seni seviyorum ve senin de beni sevdiğini biliyorum. Ama bu aşk tarifi tam bir felaket. Birbirimizi çok iyi tanıyacağız, siğilleri ve diğer her şeyimizi bile bileceğiz. Birbirimizin canını sıkmaya başlayacağız, konuşmayı keseceğiz ve en sonunda birbirimizden nefret edeceğiz. Bunun olmasını istemiyorum. İkimiz de duygusalız. Bizim aşkımız bir felaket. Yeterince güçlü değiliz. Tek yapabildiğimiz birbirimizi çok iyi anlamak olacak. İki boğulan insan gibi birbirimizi dibe çekeceğiz. Çabalarımız bu batışımızı hızlandırmaktan başka işe yaramayacak. Batmak istemiyorum. Veya boğulmak, hem de seninle. Bunu hiç istemiyorum. Bu yüzden…Artık bitirmeliyiz.” Angélique

Herkes ilişkilerden korkar, gelecekte nereye doğru gidildiği iyice belirsizleşir. Bazen hayatınız diğerinin nasıl olduğuna bağlı olabilir. Bunlar herkesin ortak korkularıdır, sadece derecesine dikkat etmek gerekir. Bu korkulardan dolayı hiç ilişki yaşayamamak, filmdeki çiftin en büyük sorunuydu bence. Bunu da çevrelerindeki insanların yoğun desteği ile atlatmaları çok üzücü çünkü insan bu tür desteği etrafından alamayabiliyor.

Filmin başarısının arkasında yatan unsurlardan bir tanesi de oyuncu çift. Seyirci, onları yan yana görür görmez birbirlerine yakıştırmaya başlıyor. Sizi sonuyla şaşırtmayacak, arada şiddetli entrikaların olmadığı, sessiz, sakin bir romantik-komedi filmi izlemek istiyorsanız bu film iyi bir öneri. Şimdiden hepinize keyifli seyirler^^

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.