Tuğba Ekinci: Fakirlik Görgüsüzlük Zenginlik Görgüdür Dedi…!

‘O Şimdi Asker’ ile meşhur oldu. 13 yıl ara verdi ve ‘Türkiye’nin Aslanları’ albümüyle geri döndü. Tuğba Ekinci ile buluştuk. Şarkıcı kızdıracak sözler sarf etti: Fakirlik görgüsüzlüktür, gerçek zenginler görgülüdür. Kadın yüz vermeden hiçbir Türk erkeği taciz etmez. Olsa bana olurdu…!

O Şimdi Asker’den Türkiye’nin Aslanları’na… Yeni albüm hayırlı olsun. Nedir bu asker takıntısı? 

Aslında takıntı değil de büyük bir sevgi. Önceki yıllarda bana sürekli asker şarkılarını cover’lamamı söylediler. Ama ortam pek müsait değildi. Şehit haberleri gelirken, terör böylesine artmışken olmazdı. Onları mutlu edecek zamanı bekledim. Afrin harekatı başlayınca da bu moral şarkısıyla döndüm. Asla ajitasyon yapmak istemem, karşıyım. Düşmanını sevindirir. O yüzden yapmış olduğum şarkı eğitimlerde söylenen bir anonim. ‘Komando Marşı’. Pop müzik ezgileriyle güncel hale getirdik. Adı da ‘Türk Aslanları’ oldu.

 

O Şimdi Asker’ daha renkli ve hareketliydi sanki… 

Evet, bu daha dik duruşlu. Birlik beraberlik mesajı veriyor.

Klibi de çok konuşuldu… 

Genel Kurmay’dan izin alarak yaptım. Özellikle Afrin’e girilmesini bekledim. Öncesinde askerlerimize ve şehit ailelerine saygımdan dolayı kesinlikle bir şarkı yapmak istemedim.

 • şarkı yapmak istemedim. ‘O ŞİMDİ ASKER’İ SÖYLEDİĞİM DÖNEMDE BİLİNÇLİ DEĞİLDİM

  Askerler sizi seviyor mu?

  Seviyor. Çünkü onların kraliçesiyim. Artık onların beni terk edip başkasını sevmesi mümkün değil. 50 ünlü olsa benim yerimi alamaz asla. ‘Cool’ takılıyorum yine de. Askere moral için Hatay’a gitti birçok ünlü; davet ettiler. Gitmeyeceğimi söyledim, “Ben tekim” dedim. Kalabalık işleri sevmiyorum, suni geliyor.

  Gittiniz mi tek başına? 

  Kalbim hep onlarla. Göze sokmaya gerek yok. Ben askerlerimize, onlar da bana ulaşıyor. Sosyal medya hesaplarımdan görüşüyoruz. Her dakika gidemezsin. Onların sana gelmesi için bir şey hediye edersin. Para harcarsın.

  Sınır bölgelerine moral konserlerine gittiniz mi? 

  5 yıl boyunca Türkiye’nin bütün birliklerine girdim. O dönem birlik seni davet edebiliyordu. Şimdi sistem değişti. Bakanlık onay verirse gidebiliyorsun. Yazışmalarımız devam ediyor.

  Bugün nasıl buluyorsunuz ‘O Şimdi Asker’ şarkısını? 

  Keşke ‘Türkiye’nin Aslanları’ ile meşhur olsaydım. Şahin Özer’in yarattığı askıydım o zamanlar. Bilinçli değildim, amatördüm. Böyle söyleyeceksin, böyle dans edeceksin demişlerdi. Amatörlüğün ve öğrenci olmanın verdiği doğallıkla yaptım o şarkıyı.

  • “O şimdi asker, canı neler ister.” Ne istiyor askerin canı? 

   Stüdyoda söylerken fesat düşünmedim. Ne zaman şarkı ses getirdi, “Asker en çok ne ister? Sevgilisi olsun ister” dediler. Ama şimdi ne ister? Vatanının milletinin sağ olmasını ister.

   Hiç size ilanıaşk eden asker oldu mu? 

   Hayır, çok terbiyeliler. Hep kımıldamadan izlediler beni. En lüks kulüplerde de söyledim. Herkes sarhoş ve saygısızdı. Askerlerden gördüğüm kibarlığı hiçbir gece kulübünde görmedim.

   Şu aralar çok fazla asker dizisi ve filmi çekiliyor. Neden yoksunuz bu projelerde?

   O projelerde eski isimler yok. İsim olarak onların önüne geçerim diye beni seçmek istemiyorlardır. ‘Erkek Fatma’ olarak bilinen Fatma Ana’nın hayatını canlandırmak isterdim.

   ‘Vatanım Sensin’i izliyor musunuz? 

   Evet, çok güzel. Halit Ergenç bana göre Türkiye’nin en iyi oyuncusu. Aldığı parayı hak eden tek oyuncu.

   Özel hayatınız ne durumda?

   Bir kere evlendim. 8 sene evli kaldık. Hâlâ görüşüyoruz. Uzun yıllar sonra erkekle kardeş gibi oluyorsun, benim hoşuma gitmiyor. Evlilik kadını değilim belki de. Zaten sanat hayatının içinde olup da uzun yıllar evli kalan yok. Kadınlarımızın hepsi yalnız. Çocuğum olmadı, henüz düşünmüyorum da.

   Aşk hayatınız nasıl, var mı biri?
   İnsanların gözüne sokmayı sevmiyorum özel hayatımı. Şu an biri var ama varla yok arası.

    

    Hayatınıza girecek adam nasıl olmalı? 

   Sanat hayatını bazı insan kaldırır bazısı kaldıramaz. Türkiye’nin neresine gitsem ‘Tuğba Hanım’ diye karşılanıyorum. Allah bana bu şansı verdi ama erkek rahatsız oluyor. Ömür boyu bir adım arkanda kalıyor. Seni sıkmıyor ama yanında mahcup kalıyor.

  • İSTERSEM TARKAN’I KANDIRIRIM

   Hâlâ Tarkan’la düet yapma isteğiniz var mı? 

   Yaparım tabii, o beni kırmaz. Tarkan iyi niyetli bir adam, istersem onu kandırırım. Benimle düet yaparsa, bugüne kadar yaptıkları çöpe gider.

   Sezen Aksu ve Sibel Can ile Tarkan’ı gördük… 

   Ben şımarık bir şeye imza atarım. Onlar gibi etik bir şarkıyla yapmam. Ümmü Gülsüm mü bu adam? Şarkılarında ne kadar ciddiyet var ki? ‘Acımayacak, acımayacak’ diyen biri.

   Küçümser gördüm sizi?

   Hayır, sesi çok güzel. Değişik bir elektriği var. İnsanlar onu yıldız gibi görüyor. Fakat benimle düet yaparsa, en çok benimle yaptığı düet dinlenir.

   Ne kadar iddialısınız… 

   Bir hayal et. Ben daha etmedim. Edersem yaparım. Nazan Öncel ile düet yaptım. Kendisi Tarkan’ın da dostu. Onun için böyle bir düet gündeme gelirse ilk adresimiz Nazan Öncel olur.

   ‘Delikanlım’ı söylemiştiniz, “Detone oldu” dediler. Hatta Yıldız Tilbe’ye sordular. 

   Ama kabul etmedi Yıldız Hanım. Çünkü onun sahnesinde de okudum ‘Delikanlım’ı. Herkesin harcı değildir. İsteseydim Yıldız Tilbe’den bugüne kadar çok şarkı isterdim ama onun bana olan sevgisini ticarete dönüştürmedim. O benim kafa yapımı biliyor. Şov kadını olduğumu anlıyor.

   ALEYNA’DAN ÖNCE HERKES KENDİNİ ÇITIR SANIYORDU

   Kadınlarda Türkiye’de en beğendiniz ses kimin? 

   Aleyna Tilki’ye bayılıyorum. İyi ki çıktı. İnsanlar kaç yaşında olduğunu hatırladı. Aleyna’dan önce herkes kendini çıtır sanıyordu. Ses olarak Hande Yener’i beğeniyorum.

   İdolünüz var mı? 

   Türkiye’de idolüm yok. Kadınlarımız farklı. Eğlenceli gibi görünüyorlar ama içlerine kapanık ve mutsuzlar. Bu kadar şöhrete ve paraya daha mutlu olabilirlerdi. Halka iniyormuş gibi yapıyorlar ama halkla beraber değiller. Halk insanı mutlu eder.

   Siz halka inebiliyor musunuz?

   Evet, herkesle görüşürüm. Mahallemde her gün çiçekçi teyzeyle de oturur konuşurum, büfeye de giderim.

   Muhafazakar mısınız? 

   TV programı yapsaydım RTÜK’ten ceza almayan tek insan olurdum. Her şeyi yerine göre yapan bir kadınım.

   KADINLAR YÜZ VERMEDEN TÜRK ERKEĞİ TACİZ ETMEZ

   Zengin bir kadın mısınız?

   Ruhen çok zenginim. Ayağımı yorganıma göre uzattım hep. Hiçbir zaman maddiyatçı olmadım. Oturduğum yerde kalırım, yıllarca aynı eşyayı kullanırım. Her markadan mutlaka bir şeyim vardır. Özel günlere saklarım. Çantaya verilen parayla reklam yapmak büyük görgüsüzlük. Zenginlik nedir, görgüdür. Fakirlik görgüsüzlüktür. Görgüsüzse insan, sonradan parayı bulduğunu anlarlar.

   Zengin sevgili ister misiniz? 

   Yok. Hep ayaklarımın üstünde durdum Allah’a şükür. Zengin sevgilim olsaydı duyardınız zaten. Aşık olsaydım çatır çatır da yerdim. O ayrı. Görsem tavlarım da. Öyle birini görmedim. Benimkiler hep benim altım oldu. Ama kumaşları sağlamdı.

   Tacize uğradınız mı hiç? 

   O konu çok yalan. Türk erkeği asildir. Kadınlar yüz vermeden hiçbir Türk erkeği taciz etmez. Olsa bana olurdu. Durup dururken bu yaşıma kadar kimsenin tacizini görmedim. Onu söyleyen kadınlar emin ol ki o adama yüz vermiştir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.