Uçak Düşmeseydi 14 Nisan’da Evlenecekti…

Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlediği ‘bekarlığa veda’ partisinden dönen iş insanı Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran ve 7 arkadaşının bulunduğu özel jet İran’da düştü. Kazada 11 kişi yaşamını yitirdi. İran uçağın enkazına ulaşıldığını açıkladı.
Birleşik Arap Emirlikleri’nden İstanbul’a giden Türk özel jeti İran’da düştü.  Düşen uçakta bulunan 11 kişi yaşamını yitirdi. Uçaktaki yolcuların Hüseyin Başaran’ın kızı Mine Başaran ve 7 kız arkadaşı olduğu öğrenildi. Mina Başaran’ın gelecek ay düğünü olduğu belirtildi.

İran’dan açıklama

İran uçağın enkazına ulaşıldığını açıkladı. İran Acil Yardım Kurumu, İran’da düşen Türk uçağında ölen 11 kişinin kimliklerinin belirlenmesi için DNA testinin gerekli olduğunu açıkladı.

Jet düşmeden alev almış

İran yerel medyasının görgü tanıklarının ifadelerine dayandırarak verdikleri bilgilerde, uçağın düşmeden önce alev aldığı ve enkazının bulunduğu alandan dumanların yükseldiğini bildirdi.

Başaran Grubu’nun veliahdı Mina Başaran ile Metprint Baskı Sistemleri’nin sahibi Murat Gezer Ekim ayında nişanlanmıştı. Soho House’da düzenlenen bir törenle nişanlanan çift, 14 Nisan’da Çırağan Sarayı’nda evlenmeyi planlıyordu.

Düşen uçaktaki yolcuların isimleri belli oldu

Birleşik Arap Emirlikleri’nden İstanbul’a gelmek üzere kalkış yaptıktan sonra İran’da düşen Başaran Holding uçağında bulunanların isimleri belli oldu.

TC-TRB kuyruk tescilli Bombardier CL600 tipi uçağın kaptan pilotluğunu Melike Kuvvet  ikinci pilotluğunu ise Beril Gebeş, kabin memurluğunu ise Burcu Gündoğar Urfalı yapıyordu.

Mina Başaran ile birlikte uçakta ise arkadaşları Burcu Urfalı, Zeynep Coşkun, Sİnem Akay, Liana Hananel, Jasmin Baruh Siloni, Ayşe And, Aslı İzmirli’nin bulunduğu öğrenildi.

Kabin memuru Burcu Gündoğar Urfalı ise kendi markası altında tasarımcılık yapıyordu. Ünlülerin tercih ettiği bikini markası Lily & Rose’un kurusucu Liana Hananel de uçakta bulunanlar arasında.

Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk kadın pilotlarındandı…

Kokpit.aero’nun haberine göre, Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk kadın pilotlarından biri olan Melike Kuvvet, mecburi hizmetinin ardından özel sektöre geçmişti. Bir süredir de Başaran Holding’in uçağında görev yapıyordu.

İkinci Pilot ise Beril Gebeş’ti. Yıllar önce ithalat-ihracat işiyle uğraşırken gönlünü gökyüzüne kaptırmıştı.Uçuş okulunu bitirip pilot lisansını aldı. Türk Hava Yolları’nda uçtu. Daha sonra istifa edip ayrıldı. Başaran Holding’e geçti. Beril Gebeş’nin babası Vecahat Gebeş de Türk Hava Yolları’nda kaptan pilot loraka görev yapıyor.

Bekarlığa veda partisinden dönüyorlardı

Uçağın Hüseyin Başaran’a ait olduğu öğrenildi. Uçakta Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran ve 7 kız arkadaşının bulunduğu belirtildi.

Mina Başaran’ın kız arkadaşlarıyla Dubai’ye ‘bekarlığa veda partisi’ne gittiği ve dönüşte korkunç kazanın yaşandığı ifade edildi.

Hüseyin Başaran’ın 2 iş jeti vardı

İş insanı Hüseyin Başaran’a ait iki iş jeti bulunuyor. Bu uçaklardan biri daha uzun menzilli Global Express (tescili TC-FRK), diğeri de İran’da düşen Challenger 604’di.

Yolcu taşıma kapasitesi 12 kişi

Çift motorlu Challenger 604, Kanadalı Bombardier şirketi tasarımı. Orta menzilli uçağın yolcu kapasitesi 12. Başaran Holding’e ait uçak 2001 modeldi. İmalat numarası ise 5494’tü.

Sivil havacılıkta ilk ölümlü iş jeti kazası

11 kişinin yaşamını yitirdiği bu kaza, Türk sivil havacılığındaki ilk ölümlü iş jeti kazası oldu.

Kızılay Başkanı’ndan uçak kazasıyla ilgili açıklama

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık sosyal medya hesabından İran’da düşen uçakla ilgili açıklama yaptı.

Kınık açıklamasında ”Uçağın düştüğü bölge Charmahal Kian şehrinin Anari köyü. İran Kızılayı arama kurtarma Ekiplerini yola çıkarttı.

Bölgeye ulaşmalarının en az 3-4 saat süreceğini düşünüyoruz, bölgede hava koşulları da oldukça kötü.

Ulaşabildiğimiz verilere göre Uçaktaki yolcuların isimleri; Mina Başaran, Zeynep Coşkun, Ayşe And, Burcu Urfalı, Aslı İzmirli, Liana Hananel, Jasmin Baruh, Sinem Akay” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler İlginizi Çekebilir…

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.