X-Men: Apocalypse – Yeni Poster ve Fragman

Sadece Güçlüler Hayatta Kalır!

X-Men: Apocalypse Poster

2016 yılı süper kahraman filmlerinin yılı olacak! Marvel Stüdyoları, Warner Kardeşler, Twentieth Century Fox simgeleşmiş karakterleri beyaz ekrana getiriyorlar. Kaptan Amerika: Sivil Savaş ve Batman v Süper: Adaletin Şafağı filmleri, izleyicilerin süper kahraman temalı filmlere ne kadar rağbet göstereceğini ölçecek. Diğer taraftan X-Men: Apocalypse ile mutant tarihini keşfedeceğiz ve X-Men: Birinci Sınıf ile başlayan üçlemenin de sonuna gelmiş olacağız. Yönetmen olan Bryan Singer, aynı zamanda filmin senarist ve yapımcıları arasında. X-Men: Apocalypse 19 Mayıs 2016‘da gösterime girecek.

Hayranların sabırsızlıkla bekledikleri fragman, geçtiğimiz günlerde yayınlandı ve fragmanın sonunda Profesör X’in (Profesör Charles Xavier) ilk kel haline tanık oluyoruz (oyuncu James McAvoy). Sadece fragmanla kalınmadı, filmin yeni bir posteri de heyecanımıza heyecan kattı. Posterde, filmdeki kötü karakterimiz (oyuncu Oscar Isaac) elindeki kafatasını parçalıyor. Filmin sloganı bu posterle birlikte daha güçlü bir anlama kavuşuyor: Sadece güçlü olanlar hayatta kalır! İlk fragmanda bu kötü karakter çok fazla gösterilmese de her karede onun varlığı güçlü bir şekilde hissediliyor. Poster bize bu karaktere daha geniş bir bakış açısı sunuyor. Çene kemiğindeki çizgiler gibi ufak detaylar karakterin gerçek görünüşüne yapılan göndermeler. Renkler karakterin çizgi romandaki görünüşüyle de uyum içerisinde. Filmin sloganı, eski Mısır’da zorlu çöl koşullarında hayatta kalmanın tek yolunun güç olduğuna dair öğretisine dayanıyor ve başlı başına karakterin geçmişine doğrudan bir gönderme. Bu mantra, “mantra, genellikle Sanskritçe olan dini hece veya şiir” Apocalypse’in gelecekteki hareketlerinin arkasındaki motive edici güce dönüşüyor, bir yandan düşmanlarının gücünü ölçerken diğer yandan kendi gücünün etkilerini izliyor. Bu karakter, tarih boyunca bazen gün yüzüne çıkarak, güçlerini arttırmak amacıyla uzun dönemde vücudundaki atomların yapısını değiştirme konusunda araştırmalar yapardı. Apocalypse’in bu yeniden ortaya çıktığı bir dönem on dokuzuncu yüzyılın ortalarıydı. Aşağı yukarı Charles Darwin’in evrim üzerine teorilerini yayımladığı zaman denek geliyor. Bu sırada Apocalypse, fena bir karakter olan Mister Sinister olacak bir bilim insanı Nathaniel Essex ile tanıştı. Bu ikisi güçlerini birleştirerek ittifak kurdular. Bu filmde Sinister’a değinildiğine dair herhangi bir işaret yok ama bu bağlantı 2018’de gelecek olan X-Men filminde görülebilir. Bryan Cranston bu karakteri oynama isteğini belirtti bile.

Magneto filmde hâlâ düşman olarak görünürken, Bryan Singer’ın film kahramanları olan ilk X-Men üçlemesindeki karakterlerin gençlik halleri, genç oyuncular tarafından canlandırılıyor. Jean Grey (Sophie Turner) ve Scott Summers (Tye Sheridan) Xavier’in okulundaki öğrenciler. Takıma sonradan dahil olacak Storm (Alexandra Shipp Mısır’da ve kuvvetin emsalsiz bir aracı olan korkutucu Apocalypse (Oscar Isaac). Bütün bunlar buzdağının sadece görünen kısmı. X-Men: Apocalypse içinde inanılmaz miktarda karakter barındırıyor.Bizlerde merak uyandıran bambaşka bir konu daha var. Yönetmen Bryan Singer filmdeki her bir hikâye ile nasıl başa çıkıyor? Angel (Ben Hardy) ve Nightcrawler (Kodi Smit McPhee) gibi klâsik karakterlerin yeni versiyonları çıkacak karşımıza. Yönetmen, X-men: Birinci Sınıf’ın gözü pek karakterleri Jennifer Lawrence, Michael Fassbender ve McAvoy gibi isimlere de filmde yeterince yer vermiş. Yeni fragmanda, Xavier’in son sözlerinde belirtildiği gibi, kim en büyük düşman olacak? İşte bu karakter hakkında fragman bize çok şey anlatıyor. Bir kere Apocalypse’in İncil kadar yaşlı olduğunu öğreniyoruz. Kendisi Charles Xavier’in karşılaştığı en güçlü mutant. Fragmanda Xavier’in Apocalypse’e yumruk attığı sahnenin bir rüya mı yoksa yarı tanrı güçlere sahip düşman mutantın gerçek güçlerinı mi gördük, bunu 19 Mayıs’ta anlayacağız. Fragmana rağmen Fox’un birçok şeyi filmin gösterimine sakladığını farketmedik değil. Jubilee, Psylocke ve Angel’ın güçlerinin tamamına şahit olmuyoruz. Storm’u anlık bir şekilde ve Quicksilver’ı Xavier’in köşkünde koşarken görüyoruz.

Bryan Singer’ın Apocalypse’e Gıcık Olanlara Cevabı

Ororo Munroe/Storm (Alexandra Shipp), En Sabah Nur/Apocalypse (Oscar Isaac) ve Betsy Braddock/Psylocke (Olivia Munn)

Apocalypse’in fragmanda tam görülememesi bazı hayranların kafalarında soru işaretlerinin belirmesine yol açmış olacak ki yönetmen Bryan Singer bazı açıklamalarda bulundu. Oscar Isaac’ın Apocalypse olarak yayınlanan fotoğrafları eleştirilere maruz kalmıştı. Karakter fazla mordu. Bu durum Power Rangers’ın kötü karakteri Ooze ile karşılaştırılmalarına neden oldu. Bryan Singer, Apocalypse’in neden böyle göründüğünü ve neden bunun hiçbir şekilde önemli olmadığını açıkladı.

“Bu, herhangi bir görsel efekti olmayan bir fotoğraftı sadece. O, çok güçlü ve etkileyici bir karakter. Oscar bu rolü en iyi şekilde oynadı.”

Ooze (Power Rangers) ve Apocalypse (X-Men)

Filmin fragmanına bakacak olursak karakterin gerçekten de etkileyici olduğunu inkâr edemeyiz. Parlak mordan ziyade daha fazla maviye dönmüş. Görsel efektler sağolsun, karakter ayrıca bir deve dönüşerek çok heybetli görünüyor. Singer’in, Oscar Isaac’ın performansına güveni tam. Fragmandan onun bu güveninin nedenini anlamak zor değil. Fragmandaki sözleri karaktere bir ağırlık kazandırmış. Apocalypse’in fragmanda fazla gözükmesine gerek yok, onu söylediklerini dinlemek bile yeterli.

Kaynak

Screen Rant

Cinema Blend

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.