Yarım Kalan Şarkı: HUNGER

Yarım Kalan Şarkı: HUNGER

2012 yılında düzenlenen Akademi Ödülleri’nde 12 Yıllık Esaret filmi ile ödüle uzanan Steve McQueen’in ilk uzun metrajlı filmi Hunger. Başrolünde yine yönetmenin daha sonraki Shame filminde de başrolü emanet ettiği Michael Fassbender var. Prömiyeri Cannes Film Festivali’nde yapılan Hunger, yine aynı festivalde Altın Kamera Ödülü’ne layık görülmüş.

Yarım Kalan Şarkı: HUNGER

2008 İngiltere ve İrlanda ortak yapımı olan film; Kuzey İrlanda’daki Maze Hapishanesi’nde Bobby Sands adlı mahkumun hapishane yönetimine karşı başlattığı isyanı ve açlık grevini konu olarak seçmiş.

Hapishane yönetiminde kendilerini yani IRA üyelerini politik tutuklu olarak kabul etmelerini ve tek tip mahkum kıyafeti yerine sivil kıyafet verilmesini talep eden mahkumların isteklerinin kabul edilmemesiyle başlayan isyan sonunda Bobby Sands açlık grevine başlar. Sağlık durumu iyice kötüye gitmesine rağmen kararından kimse vazgeçiremez.

En temel anlamıyla gerçek bir hikayeye dayanan Hunger; açlık grevinin 66.gününde ve 27 yaşında hayata veda eden Bobby Sands’in ölüm orucu sürecini izleyiciye aktarırken aynı zamanda 1980’lerin İngiltere’sine ışık tutmayı da ihmal etmiyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.