Yerdeniz Serisi’nde Son, Değişimle Birlikte Geliyor! Yerdeniz Serisinin Beşinci Kitabı: Öteki Rüzgar

Öteki Rüzgar – Ön Kapak

Yerdeniz Serisi 1. Kitap

Yerdeniz Serisi 2. Kitap

Yerdeniz Serisi 3. Kitap

Yerdeniz Serisi 4. Kitap

Yerdeniz Serisi Yerdeniz Öyküleri

Yerdeniz serisinin beşinci ve son kitabı bana göre nice buluşmaların hikayesi. Yaşayanlar ölüleriyle, bedeni sakatlanmışlar yeni bedenleriyle, sevenler birbirleriyle, insanlar ejderhalarla, kral kraliçeyle yeniden ve sonsuza dek bir araya geliyor. Hem hüzünlü bir bitiş hem de büyük bir başlangıç. Nice yollardan geçtikten ve yorucu maceralar yaşadıktan sonra ılık bir pınar başında, ağaçların gölgesinde dinlenmek gibi tıpkı.


Ölülerin duvarı sallanmaya başlamıştır. Değişim tüm gücüyle Yerdeniz’i sallar. Otların bitmediği, yıldızların sabit durduğu ve bir zamanlar birbirlerine aşık insanların bile birbirini tanımadan geçip gittikleri ölüler diyarındaki değişim Kızılağaç’ı Çevik Atmaca’nın yanına getirir. Rüyasında ölen karısının ve diğer ölülerin ona seslendiğini ve ölülerle yaşayanları ayıran o duvarı atlamak istediklerini görür, hem de hemen hemen her gece. Artık rüyalar onun için kabuslara dönüşmüş, onun aracılığıyla bile olsa kaçınılmaz olan değişim her an gelmek üzeredir. Kızılağaç eski baş büyücüden yardım ister. Çevik Atmaca, o sırada Havnor’da genç kralın yanında olan Tenar ve Tehanu’nun yanına gitmesini salık verir. Roke’un kutsal avlusunda kadın kılığına girmiş ejderha Orm İrialı’da aralarına katılır. Dünyanın bu en kutsal mekanında kral, kahraman, efsane, büyücü ve ejderha son kez bir araya gelecektir.

Öteki Rüzgar – Arka Kapak

Daha önceki kitaplardan aşina olduğumuz isimler var; Lebannen, Tenar, Tehanu ve küçük bir rolü olsa da Ged (Çevik Atmaca). Tehanu şimdi genç bir kızdır, hala utangaç ve onu evlatlık alan Tenar’a aşırı derecede bağlıdır. Yine de ejderhalarla konuşmak için kralla birlikte bir yolculuğa çıkar. Orm İrialı kendisine kızkardeşim der çünkü Tehanu kitabından hatırlayacağımız üzere Tehanu, ejderha Kalessin’in kızıdır. Bu kitap ile birlikte Yerdeniz serisi sona erer. Yerdeniz Öyküleri diye bir kitap daha vardır, 5 öyküden oluşur. Onu hem seriden ayrı olarak incelemek isterim yine de konudan alakasız değil elbette. Yerdeniz serisini okumak isteyenler, bence bu güzel hikaye kitapseverler tarafından okunmayı kesinlikle hak ediliyor. İster fantastik edebiyatı sevin, ister sevmeyin, kesinlikle fark etmez.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.