Yerdeniz Serisi’nin İkinci Kitabı – Atuan Mezarları

Atuan Mezarları – Ön Kapak

Yerdeniz Serisi 1. Kitap

Yerdeniz Serisi 3. Kitap

Yerdeniz Serisi 4. Kitap

Yerdeniz Serisi 5. Kitap

Yerdeniz Serisi Yerdeniz Öyküleri

Binlerce yıldır Atuan Mezarları’nın tek bir rahibesi vardır ve onun öldüğü gece doğan kız çocuğu yeni rahibe olmak üzere ailesinden beş yaşında alınır. Bir daha ailesini ne görür ne de onlarda haber alır. Ölen rahibenin bu yeni bedende doğduğuna inanılır. Tenar’ın yeni rahibe olduğuna inanalar onu İsimsizler’e sunarlar çünkü o Ebediyen Yeniden Doğan Rahibe’dir ve ismi kendisinden alınarak ebedi rahibenin ismini alır: Arha.

Atuan Mezarları – Arka Kapak

Karanlık ve gizemli bir yolculuk vaat eder Atuan Mezarları. Ölüm, karanlık, isimsizleri acı gibi gündelik konularda tartışmayı pek sevmediğimiz konular üzerinde düşünmemizi sağlar. Atuan Mezarları’nın labirent yollarında ışık kesinlikle yasaktır, yolunuzu bulmanız için yolları ve dönemeçleri ezberlemeniz gerekir. Bu mezarların bir yerinde, çok değerli bir hazine saklı, bekler durur. Erreth-Akbenin diğer yarım halkası. Çevik Atmaca (Ged) ile Arha (Tenar)’ın yolları bu halka çevresinde kesişecek ve Arha’nın gözleri ilk defa aydınlığa çevrilecektir.

Kargad Diyarı

Seri içerisinde aklınızda en çok kalacak kitabın Atuan Mezarları olduğunu düşünüyorum. Bir şeye inanarak büyütüldüyseniz, sizden olmayanları kötülemek suretiyle yalan yanlış bilgilerle eğitildiyseniz, giderek sizde o nefret dolu insanlardan biri oluverirsiniz. Belki birinin veya bir olayın gözlerini açmanızı beklersiniz farkında olmadan. Kitapta ben en çok bunu gördüm. Tenar’ın da böyle yetiştirildiğini ama yine de bütün karşıt çabalara rağmen içindeki aydınlığı asla kaybetmediğini, kendisini ve etrafını sorguladığını, çoğu şeyin yalan olduğunu fark ettiğinde düştüğü boşluğu adım adım gözlemliyoruz. Tenar çoğu kimsenin sahip olmadığı bir şeye sahipti: Cesarete! Okumayı bile kara sanatlar olarak gören bir toplumda yetişip, yine de mücadele etmek bile başlı başına cesaret işidir.

Atuan Mezarları Mahalli

Tıpkı bir zamanlar kırık olan Erreth-Akbe’nin halkasının şimdi bütün olduğu gibi Arha’da ya Arha olarak kalmaya devam edecek ya da gerçek ismi olan Tenar’ı kabullenip yoluna devam edecek. Her kitabın kendi içinde ayrı bir yeri olduğunu unutmadan ama Atuan Mezarları’nın başka bir yeri olduğunu göz önüne alarak okumanızı öneriyorum. Hepinize keyifli okumalar. Serinin üçüncü kitabı olan En Uzak Sahil’de görüşmek üzere.

Atuan Mezarları Labirenti

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.