ABD Yeni Dışişleri Bakanı Türkiye Hakkında Ne Düşünüyor?

ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Pompeo Türkiye hakkında ne düşünüyor?

Bugün tüm dünya Beyaz Saray’dan gelen haberle büyük bir sürpriz yaşadı. ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u görevden aldığını açıklarken, yerine CIA Başkanı Mike Pompeo’yu getirdi. Trump, Twitter üzerinden yayınladığı mesajında Tillerson’a teşekkürlerini sundu. Peki göreve gelen eski CIA Başkanı Mike Pompeo kimdir? CIA Başkanı olduktan sonra ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştiren Pompeo’nun Ortadoğu ve Türkiye hakkında görüşleri nedir?

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) Başkanıyken ABD Başkanı Trump tarafından Dışişleri Bakanlığına atanan Mike Pompeo, 53 yaşında ve muhafazakar siyaset anlayışıyla Trump’ın gölgesi olarak görülüyor.

Cumhuriyetçi Parti içerisindeki muhafazakar Çay Partisi hareketinden gelen eski kongre üyesi Pompeo, boğulma hissi veren su işkencesine desteği ve kürtaj karşıtı görüşleri ile gündeme gelmişti.Eski bir asker olan Pompeo, Berlin Duvarı yıkılmadan önce Demir Perde’nin devriyesinden sorumlu ekipte görev yapmıştı.

Trump’ın kabinesi göz önüne alındığında İran’a yönelik sert tutum göze çarpan en önemli ayrıntılardan olabilir. Bu noktada Trump ve Tillerson arasında anlaşmazlık olduğu uzun süredir yazılıp çiziliyordu. Trump’ın Tillerson’u görevden aldığını açıklamasının ardından yaptığı, “Tillerson ile İran dahil birçok konuda anlaşmazlık yaşadık” açıklaması bunun en büyük kanıtı.

Tillerson’un aksine Pompeo, İran konusunda kabineyle ortak görüş paylaşan bir isim. İran ile yapılan nükleer anlaşmaya şiddetle karşı çıkan Pompeo, ambargoların da sürdürülmesi taraftarı. Bu açıdan bakıldığında Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen bir ismin Ortadoğu stratejisi de merak konusu.

Türkiye hakkında ne demişti?

İlk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştiren Pompeo, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Twitter’da Türkiye’yi “totaliter İslamcı diktatörlük” olarak ifade etmişti.

“Erdoğan hükümetinin ancak İran yönetimi kadar demokratik olduğu” ifadelerini de kullanan Pompeo daha sonra bu Tweet’ini silmiş ve Twitter hesabını da kapatmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.