Anneler Gününün Tarihçesi

Yazıma bu yıl Anneler gününü ne zaman kutlayacağımızı söyleyerek başlıyorum. Farklı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanılan bu gün anneler için özel sayılır ve unutulmaması gerekir.

Peki Biz Türkiye Olarak Ne Zaman Kutlayacağız ? 

Türkiye Anneler Gününü  14 Mayıs 2017’de kutlanılacak, Önümüzde ki yıl yani 2018’de ise 13 Mayıs Pazar Günü kutlanılacak. ABD,Çin, Hongkong, Hırvatistan, İtalya ve İsviçre gibi bir çok ülkede her yılın Mayıs ayının ikinci haftası Anneler günü olarak kutlanılıyor. Yaygın olarak bir çok ülkede Mayıs’ın ikinci haftası kutlanılan Anneler günü nereden çıktı ve ne zamandan beri kutlanıyor ?

Anneler Günü- Rhea
Anneler Günü- Rhea

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı. Daha sonraları 1908 yılında kendi annesini anmak için ABD’de Anna Jarvis bu anma gününü başlattı. 1914 yılında Kongre’nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi. Son bir not olarak bazı ülkelerde ise 8 mart dünya kadınlar günü aynı zamanda Anneler günü olarak ta kutlanmaktadır. Tüm annelerimizin ellerinden öperiz ve onlara minnet borçluyuz. Bu güzel onlarla vakit geçirerek ve onları mutlu ederek geçirelim. Herkesin anneler gününü kutlarız. Nice sağlıklı ve mutlu Anneler günlerini doyasıya geçirmeniz dileğiyle. Bu arada hediye önerisi isterseniz ki tahminin herkes bu konuyu araştırıyor bence onlar sizi hediye almaksızın sever o günü onun yanında geçirmeniz yeter. (tabi bu benim görüşüm)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.