Askeri Darbe Kalkışması İle İlgili Herşey !

“15 Temmuz”, Türk Demokrasi Tarihinin Kara Günü

15 Temmuz 2016 tarihi Türk Demokrasi tarihinin, Askeri Darbe kalkışmasıyla utanç verici bir günü oldu. Peki kimler, nasıl böyle bir şeye kalkışabilirdi ? 15 Temmuz’da saat 22:00 sularında İstanbul’da Boğaz Köprüsü’nü askerler kapatırken, Ankara’da jetler meclisin, bakanlıkların ve komutanlıkların bulunduğu bölgelerde uçmaya başladı. Neler olduğuna bir anlam veremeyen halk ise kuşkulu bir biçimde gelişmeleri takip etmeye çalışıyordu. Ankara’da Gölbaşı’nda ve İstanbul Boğaz Köprüsü’nde insanları öldüren darbeciler, yine Ankara’da Genelkurmay Başkanlığının önünde sivil halka ateş açtı.

Askeri darbe kalkışması
Askeri darbe kalkışması

F-16’lar Gece Boyunca Alçak Uçuş Yaptı…

F-16 alçak uçuş yaparak halkı korku ve paniğe sevk etmeye çalışırken, yakın bölgelerdeki sivil halkın evlerinin camını kırdı. Meclisi bombalayan uçakların yanı sıra helikopterler de halkın üzerine ateş açtı. İç savaş görüntüsü veren bu anlarda insanlar Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın ve Muhalefet liderlerinin çağrısı ile sokaklara döküldü. Askere tepki gösteren halk bazı bölgelerde tankların üzerlerine çıkarak bazı bölgelerde ise onları ikna etmeye çalışarak girişimi önlemeye çalışsada Ankara’da ve İstanbul’da sivil halkın üzerine ateş açıldı.

F-16'lar Alçak Uçuş Yaptı
F-16’lar Alçak Uçuş Yaptı

161 Şehit, Yüzlerce Yaralı !

İnsanların sokağa dökülmesiyle darbe girişimini önlemenin en önemli adımı atıldı. Fakat 161 insanımız, polisimiz ve askerimiz hayatını kaybetti. Türk Silahlı Kuvvetlerini içerisinde bulunan bazı rütbeli askerlerin bu kalkışmasında Genel Kurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarından bazılarıda rehin alındı. Gece boyu Ankara’da jet sesleri ve silah sesleri susmadı. Halk büyük korku yaşarken gün aydınlanırkende acı tablo gün yüzüne çıkmaya başladı. Emniyet Müdürlüğü ve savcıların çabalarıyla kısa sürede göz altına alınan darbe kalkışmacıları yaralı ve ölü sayısının artmasını önledi. Kara gece ve kara gün olarak anılacak bu darbe kalkışmasında insanların askere tepkisi ertesi günde hız kesmeden sürdü. Meclisin bombalandığı, sivil insanlara ateş açıldığı ve alçaktan uçurulan jetlerle insanlara korku salınan bu başarısız girişimde halk büyük psikolojik ve fiziksel yaralar aldı. Tutuklanan  ve gözaltına alınan rütbeli ve rütbesiz askerlerle birlikte bu ülkede darbe gerçekleşemeyeceği ve buna kalkışanların ağır bedel ödeyecekleri görülmüş oldu.

161 şehit ve yüzlerce yaralı
161 şehit ve yüzlerce yaralı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.