Başörtü Takan Çocuklara ‘Taç Töreni’ Düzenlediler!

Urfa’da bulunan Bozova Hacılar Ortaokulu’nda görevli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni G.İ.’nin küçük yaştaki başörtülü öğrencilere ‘kapanma partisi’ düzenlemesine yönelik tepkiler sürerken, benzer bir olay da Yalova’da yaşandı. Çiftlikköy ilçesindeki Şehit Abdülhamit Kaya İmam Hatip Ortaokulu’nda başörtüsü takmaya başlayan küçük yaştaki kız öğrenciler için ‘taç töreni’ düzenlendiği ortaya çıktı.

20 kız çocuğuna ‘kapanma tacı’

Okulun Facebook hesabında 3 Haziran 2016 tarihinde yayımlanan fotoğraflarda, okul binasının önünde düzenlenen törende 10’lu yaşlardaki yaklaşık 20 çocuğa taç giydirildiği görüldü. Törende ‘taç takma’ merasimi, o dönem okulun müdürlüğünü yapan, ancak şu an Çiftlikköy Diriliş Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Müdür olarak görev yapan Metin Bedir tarafından gerçekleştirildi.

Okulun Müdür Yardımcılarından Coşkun Pamukçu ise, “O tarihte ben burada görevli değildim. O tarihlerde okul müdürlüğü yapan kişiyle görüşebilirsiniz. Ama onun vereceği bilgiler de okulumuzu bağlayıcı olmayacaktır” dedi. Kendisine ulaştığımız Metin Bedir, tören fotoğraflarını kişisel sosyal medya hesabından “Başörtüsüyle buluşan öğrencilerimizin TAÇ TÖRENİ. Hayırlı olsun…” ifadeleriyle paylaşmasına karşın, töreni hatırlamadığını savundu.

Bedir, “Yok, öyle bir uygulamam olmaz benim genelde. Bizim genelde böyle bir uygulamamız yok, ama Kuran-ı Kerim dersinde öğrencilere yönelik bir çalışma o. Tam hatırlayamıyorum ama, büyük ihtimalle öyle bir çalışmaydı yapılan. İmam hatiplerde genellikle çocuklar başlarını örtüyorlar” ifadelerini kullandı. (BirGün)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.