Devlet Bahçeli MHP’yi Bitirdi, Sıra AKP’de…

Devlet Bahçeli AKP’yi de Bitirecek.

Devlet Bahçeli’nin defalarca seçimleri kaybetmesi, buna rağmen MHP’nin başından ayrılmaması ve parti içi muhalefeti devre dışı bırakmaya çalışması neredeyse yarım asırlık partiyi partiler çöplüğüne gönderdi. Oyları her seçimde düşen MHP’nin şu anki oy seviyesi ise tahminlere göre yüzde 5 civarında… Sosyal Medya’nın popüler sözlüklerinden ekşi sözlük’te bu konu ile ilgili detaylı açıklamalar yapıldı ve yer yer komik “Devlet Bahçeli’ye Güveniyoruz AKP’yi de Bitirecek” gibi söylemler yer aldı. Devlet Bahçeli’ye muhalifler güveniyor AKP’yi bitirecek. İşte sözlükte ki o yazı…

Devlet Bahçeli AKP’yi Nasıl Zora Sokacak Madde Madde Sıralandı.!

1-başkanlığı getirmesi

Başkanlığı getirerek akp’nin %50 ve daha fazla oy almasını sağladı. oysaki akp %43 alsa dahi baraj nedeniye ülkeyi kafasına göre yönetiyordu. ama şimdi %50’nin üzerinde oy almak zorunda.

2-erdoğan’a karşı yeni parti oluşturması

kendi yediği halt yüzünden partinin tabanını kaybetti. buda yetmezmiş gibi erdoğan’a karşı halkın her kesiminden oy alabilecek bir muhalefet partisi oluşturdu. (iyi parti) erdoğan zaten küçük partileri pacman gibi yutarken durduk yere başına bir muhalefet partisi saldı. aynı zamanda oyunu %2-%3’e düşürerek kendisini akp’ye yanadı.

3- akp’ye kürt oylarını kaybettirdi

mhp ile ittifak yapan akp doğu ve güneydoğu’daki muhafazakar kürt oylarının bir çoğunu kaybetti. karşılığında ise partisi bölünmüş barajı dahi geçemeyen bitik bir mhp devraldı. akp şimdi hem kendisi hem mhp için çalışmak zorunda.

4-küçük partileri meclise sokması

yukarıda dediğim %43 ile akp ülkeyi nasıl olsa yönetiyordu. nedeni ise küçük partilerin barajı geçememesiydi. akp yıllardır bunun için uğraştı. anap’tan erkan mumcu’yu alarak anap’ı yok etti. saddet partisi çıkıştayken numan kurtulmuş’u aldı. demokrat parti’den süleyman soylu’yu aldı. 
şimdi ise bahçeli meclise girebilmek için ittifak formülü ortaya attı bu şekilde akp’nin uyguladığı pacman formülü çöktü. artık saadet, demokrat parti, meclise girebilir. hatta tkp ödp tarzı partiler dahi hdp ile ittifak yaparsa meclise bile girebilir.

bonus olarak erken seçim istedi ve tarihte bahçeli’nin erken seçim istediği iktidarlar hep kaybetti. 

 

0 thoughts on “Devlet Bahçeli MHP’yi Bitirdi, Sıra AKP’de…

  1. erdoğan kadar gerizekalısı yoktur. mal ! eceline susamış. babalar gibi davutoğluyla %41lik anayasa yönetiminden fetö bile memnundu. chp bile memnundu. Başkanlığı getirceğine o yönetimde kalmayı referanduma taşısaydı Kim hayır diycekti!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.