Ferhat Tunç İçin 9 Yıl Hapis İsteniyor…

“Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan hakkında dava açılan şarkıcı Ferhat Tunç için 9 yıl 4 ay hapis cezası istendi.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Ferhat Tunç ile avukatı katıldı. Duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Hasan Adalı, sanık Tunç’un sosyal paylaşım siteleri Twitter ve Instagram hesabından 2015 ve 2016 yılında yaptığı paylaşımlarda terör örgütü PKK/KCK ile bunun uzantısı YPG ve YPJ’nin cebir, şiddet içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propaganda yaptığını belirtti.

Savcı Adalı, sanık Tunç’un “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 10 aydan 9 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Mütalaaya karşı diyecekleri sorulan sanık Ferhat Tunç, iki yıl önceki paylaşımlarının iddianameye konu yapılmasının iyi niyetli olmadığını savunarak, paylaşımlarının düşünce ve ifade hürriyeti içerisinde olduğunu iddia etti.

Mahkeme heyeti, sanık ve avukatının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlaması için duruşmayı erteledi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Tunç’un “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 3 aydan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Ferhat Tunç Kimdir ?

Ferhat Tunç, 14 Mart 1964 tarihinde Tunceli’de doğdu. 1979 yılında liseyi bitirerek Almanya’ya taşındıktan sonra, Mainz Üniversitesi’ne bağlı bir müzik okulunda kısa bir eğitim aldı ve Kızılırmak adlı ilk albümünü çıkardı.

1984 yılında Türkiye’den Almanya’ya giden müzisyen Orhan Temur’la başladığı çalışma ile “Bu Yürek Bu Sevda Var İken” adlı albüm albümünü çıkardı. Ferhat Tunç’un bu albümü, 12 Eylül Darbesi’ne itirazın izlerini taşıyordu.

1985 yılında ülkeye dönen sanatçı, Türkiye’deki ilk albümünü “Vurgunum Hasretine” adında müzik sevenlerle buluşturdu. “Vurgunum Hasretine” albüm kısa sürede ülkede büyük yankı yarattı ve Ferhat Tunç artık Türkiye’de, toplumsal muhalefetin içindeydi. Miting havasında geçen konserler, çok satan albümler ve toplumsal muhalefetin gözdesi olan bir sanatçının ödeyeceği bedel ise; gözaltılar, davalar, mahkemeler ve yıllar süren konser yasakları olacaktı.

Ferhat Tunç bu konuda “Saldırılar arttıkça ben güçleniyordum. Sanatsal üretimimin geliştiğine ve güzelleştiğine şahit oluyordum” diyor. “Zor Zamanlar İnce Şarkılar” kitabı sanatçının bir zamanlar düzenli olarak yazdığı Gündem Gazetesi’nde “Vaveyla” adını verdiği köşesindeki özellikle son üç yıldaki yazılarının derlenip kitaplaştırılmasıyla oluşturulmuş bir eserdir.

Her yazısının bir hikayesi olduğunu söyleyen Ferhat Tunç genellikle hikayelerinde ;savaş, barış, Kürt sorunu, Alevilerin demokratik istemleri, vb konuları işlemiştir. 25 Mart 2010 tarifinde Ferhat Tunç “3 Mart Dünya Özgür Müzik Ödülü”nü aldı.

Ferhat Tunç’un Albümleri:

Kızılırmak (Almanya-1982)
Bu Yürek Bu Sevda Var İken (Almanya-1984)
Vurgunum Hasretine (1986)
Ay Işığı Yana Yana (1987)
Yaşamak Direnmektir (1988)
İstanbul Konserleri-1 (1988)
Vuruldu (1989)
Gül Vatan (1991)
Ateş Gibi (1992)
İstanbul Konserleri-2 (1992)
Firari Sevdam (1993)
Özlemin Dağ Rüzgarı (1994)
Kanı Susturun (1995)
Bu Yürek Bu Sevda Var iken (1996)
Kayıp (1997)
Kavgamın Çiçeği (1999)
Her Mevsim Bahardır(2000)
Şarkılarım Tanıktır (2002)
Nerdesin Ey Kardeşlik (2003)
Sevmek Bir Eylemdir (2005)
Ateşte Sınandık (2006)
Çığlıklar Ülkesi (2009)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.