Harry Potter ve Lanetli Çocuk

Harry Potter and The Cursed Child
Harry Potter ve Lanetli Çocuk

Harry Potter hayranlarının uzun zamandır bekledikleri kitap 31 Temmuz 2016’da piyasaya çıktı. Bu kadar sabırlı bekleyişin ardından okurlar sayfaları heyecanla çevirmeye başladılar. Kimin parmakları kaşınmıyor ki zaten? Twitter’da yorumları paylaşan paylaşana… Henüz okumadıysanız internette dolaşan haberleri okurken dikkatli olun, benden söylemesi. Öğrenmek istemediğiniz bir şeyi öğrendiğinizde canınız sıkılabilir. Büyücülük dünyasında geçirilen 10 yılın ardından Harry Potter çılgınlığı henüz durulacağa da benzemiyor. Çıktığı andan şu dakikaya kadar kitabın son 10 yılın en hızlı satışı yapılan kitapların arasında olduğunu söyleniyor. Lanetli Çocuk kitabının  Yapı Kredi Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrileceği ve çevirmenlerin Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu olduğu da haberler arasında. Zaten başka kimsenin çevirmesini de beklemiyordum. Çevirilerinden son derece memnun kalmıştım.

Harry Potter and The Cursed Child
Harry Potter ve Lanetli Çocuk

Kitap için kötü eleştiriler yapanlar da var. Bir kitaptan çok bir oyunun senaryosu olması bazılarının canını sıkmış gibi. Zaten bir oyundu ve kitaba dönüştürüldü ki bu kitap olayı da dünya çapında oyunu izleyemeyecek hayranların baskıları yüzünden yapıldı. Aslında bu konuda şikâyet edecek fazla bir şeyimiz yok. Kitap olsa ve daha da güzeli devamı da gelse hiçbir şekilde itiraz etmezdik. O konu ayrı. Lanetli Çocuk kitabının tamamen Rowling’in eseri olmadığını bilerek okumak da pek keyifli olmasa gerek. John Tiffany ve Jack Thorne’un kalemi hikâyede epeyce hissediliyor. Bazı okurlarda kitabın yarattığı heyecan hüsrana dönüşmüş durumda. Örneğin aşağıda bir okur yorumunu sizler için çevirdim:

“Beraber büyüdüğüm Harry Potter’ın yeni kitabı için çok heyecanlıydım. Sıraya girdim, kitabı alıp eve geldim. Kitabı açtığımda heyecanım yerini hayal kırıklığına bıraktı. Kitabın oyundan uyarlandığını biliyordum ama senaryonun fotokopisi gibi olacağını da düşünmemiştim. Eğer kitabı iade edebilseydim yapardım!”

Yukarıdaki yorum pek iştahlarımızı kabartan bir yorum değil. Harry Potter ve Lanetli Çocuk’un bir Harry Potter hayranını bu derece hayal kırıklığına uğratacağını düşünmemiştim. Kitaptaki cümlelerin hepsinin Rowling’in elinden çıkmadığını bilmeyen bir başka okur ise eğer bunu  bilseydi kitabı okumayacağını söyledi. Senaryoda boşluklar olduğu, bazı karakterlerin havada kaldığı da yapılan eleştiriler arasında.

Kaynak

Pottermore

Independent

patikafilm.com

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.